Ezeket látta már?

Lyme-kór fertőzés: ezekkel a betegségekkel keverhetők össze a tünetei

Betegségek
2024. június 12. 17:04
Lyme-kór kullancs kullancscsípés tünetei lappangás jelei

A Lyme-kór talán a legismertebb, kullancs által terjesztett bakteriális eredetű betegség, mely elsősorban az idegrendszert támadja meg.

Antibiotikumokkal általában jól kezelhető, de ennek elmaradása esetén súlyos következményei lehetnek.

A betegség okozója a Borellia családba tartozó, spirálra hasonlító alakú baktérium, elsősorban a Borellia burgdorferii. A Lyme-kór a leggyakoribb betegség, melyet a kullancsoktól kaphatunk el, Európában nagyjából 65 000 embernél diagnosztizálják évente, azonban még így is relatív ritka, hiszen mindössze a kullancscsípések egy százalékának következménye Lyme-kór. A legtöbb megbetegedés késő tavasszal és nyáron történik. Jelenleg nincs ellene védőoltás.

Lyme-kór: akár évekig is lappanghat

A számos szervrendszerünkre hatással van, így a betegség tünetei rendkívül sokfélék lehetnek, és az is előfordulhat, hogy egy fertőzött nem minden tünetet észlel magán, sőt léteznek aszimptomatikus fertőzések is, vagyis a betegnél semmilyen, a Lyme-kórra jellemző tünet nem jelentkezik. A tünetek a kullancscsípést követően nagyjából két héten belül jelennek meg, de néha akár évekig is lappanghat a betegség. A Lyme-kórnak általában három stádiumát különítik el.

Az első stádiumban csak lokális fertőzésről van szó. Az egyik első, egyben igen jellegzetes tünete a Lyme-kórnak a erythema migransnak, "vándorló bőrpírnak" nevezett, céltáblára emlékeztető bőrkiütés. Ez a csípés helyén jelenik meg, általában nem fáj és nem viszket, de tapintásra meleg lehet. A kiütés belső része (a "céltábla" közepe) a legsötétebb árnyalatú, kifelé fokozatosan halványul. Az első tünetek közé tartozik emellett a fejfájás, az izomgyengeség, a láz, az általános rosszullét és gyengeség.

A következő stádiumban, a lokalizált tünetek megjelenése után néhány héttel a fertőzést okozó baktérium a véráramba kerülve egyéb szervrendszereket is megbetegíthet. A bőrtünetek a test más részein is jelentkezhetnek, távol az eredeti csípés helyétől. Az esetek 10-15 százalékában az idegrendszerrel összefüggő tüneteket is tapasztalhatnak a betegek, melyet összefoglalóan neuroborreliosisnak neveznek. Ezek között olyan súlyos problémákat is találhatunk, mint az agyhártyagyulladással összefüggő nyakmerevség, fényérzékenység és fejfájás. A gerinc idegei begyulladhatnak, ez pedig igen erős fájdalommal, az érzékelés zavaraival, alvászavarokkal járhat együtt. Agyvelőgyulladás is előfordulhat, ez pedig és hangulatingadozást okozhat. A Lyme-kór megtámadhatja a szív ingerületátvivő rendszereit is, és így a betegség következménye szívritmuszavar is lehet.

Hazánkban a legtöbb kullancs a nyugat-magyarországi területeken fordul elő.

Hazánkban a legtöbb kullancs a nyugat-magyarországi területeken fordul elő.

Forrás: EgészségKalauz


A Lyme-kór kezelése

Amennyiben nem kezelik (vagy nem megfelelően kezelik), a Lyme-kór a harmadik stádiumban krónikussá is válhat, a kullancscsípés után néhány hónappal. Ebben az esetben a kórokozó az idegrendszert, az ízületeket, a szívet is megtámadhatja. A rendkívül súlyos, fájdalmas, elhúzódó tünetek közé tartozik az állandó fájdalom, a zsibbadás, a bizsergő-égő érzés a végtagokban; a kognitív nehézségek, az álmatlanság, a depresszió, a pánikrohamok, a szorongás. A központi idegrendszer gyulladása miatt gyengeség, szédülés, sőt vizeletzavarok is megjelenhetnek a betegnél. A Lyme-kórral összefüggő, fájdalmas ízületi gyulladás elsősorban a térdben jelentkezik.

A betegség diagnosztizálását, illetve kezelését megnehezítheti, hogy gyakran egy-egy kullancsegyed nemcsak egy betegség kórokozóit hordozza, vagyis egyszerre több betegséggel is megfertőzhet minket. Szintén nehézséget okozhat, hogy nem minden betegnél jelentkezik a rendkívül jellegzetes bőrkiütés, így a Lyme-kór akár hónapokig "észrevétlen" maradhat, és különösen az előrehaladott stádiumban más krónikus betegségekkel, például , sokízületi gyulladással, krónikus fáradtság szindrómával vagy a lupusszal is összekeverhetik.

A Lyme-kór kezelhető (esetenként a kezelőorvos megelőző céllal is javasolhatja az antibiotikumot, még a tünetek megjelenése előtt, mert ez a kutatások szerint csökkentheti a Lyme-kór kialakulásának rizikóját), a kúra átlagosan 1-4 hétig tart, természetesen a betegség súlyosságától és a beteg egészségi állapotától függően. Amennyiben az ízületet érintő tünetek (az ízületek gyulladása, fájdalma, bedagadása) nem múlnak, vagy visszatérnek, újabb antibiotikum-kúrára lehet szükség. A legtöbb esetben a Lyme-kór jól gyógyítható, ám néhány beteg még évekkel később is tapasztalhat tüneteket, például fáradékonyságot vagy ízületi fájdalmakat, még akkor is, ha megfelelő kezelést kaptak.

Hogyan kell helyesen kiszedni a kullancsot?

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kullancscsípés # Lyme-kór # kullancs # kullancs riasztó # kullancs eltávolítása # beteg # fertőző betegség # agyhártyagyulladás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés