Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Mit és hogyan egyen az, aki covidos?

Betegségek
2022. május 23. 23:04
koronavírus, covid, étkezés, táplálkozás

A kiegyensúlyozott, egészséges, megfelelően összeállított étrend segíthet a koronavírus-fertőzésből való felépülésben is.

Fáradékonyság, bezártság és unalom

A koronavírussal fertőzöttek csak kis százalékának van szüksége kórházi ellátásra, a többi diagnosztizált beteg otthonában töltheti a felépüléséhez szükséges időt. A leggyakoribb tünetek között találjuk a lázat, a száraz köhögést, a fáradtságot, a légszomjat, de gyakori az izom- és ízületi fájdalom is. Szintén jellemző tünet lehet az étvágytalanság, melyet fokozhat a betegek jó részénél jelentkező íz- és szagérzékelés elvesztése.

Egy fertőzés során az immunrendszerünk feladata, hogy kiváltsa az ún. immunválaszt és megküzdjön a koronavírussal. A táplálkozásnak és a folyadékpótlásnak kulcsszerepe van a felépülésben, az immunrendszer támogatásában. De fontos megemlíteni, hogy amíg kórházban ideális esetben dietetikus felügyeli és határozza meg (szabályozott módon, de egyénre szabva) a táplálást, otthon jellemzően a betegek nincsenek szakmai kontroll alatt a táplálkozásukat illetően.

Ilyenkor az otthon töltött hetek alatt, a tünetek és az étvágy függvényében könnyen megborulhat az energiaegyensúly, elhúzódó lefolyású betegség esetén jelentősebb testsúly- és izomtömeg-vesztés léphet fel, míg másnál az enyhe tünetek mellett a megtartott étvágy és fizikai inaktivitás következtében több kilót is hízhat valaki. Mindkét állapotnak lehetnek hosszú távú következményei is, a hullámzó energiaszinttől a fáradékonyságon át a krónikus panaszok rizikójának növekedéséig is.

Mivel az otthonlét és a betegségből való lábadozás jellemzően az addigi mindennapi munkánk, tevékenységeink rutinjának megszakításával járhat, könnyen kezdhetünk unatkozni, nem találjuk a helyünket, elveszíthetjük a motivációt is. Az unalom, az állandó stressz és szorongás miatt sokan alakítanak ki helytelen étkezési szokásokat: zsírban és cukorban gazdag élelmiszerekbe "menekülnek", vagy éppen ellenkezőleg, teljesen elveszítik az étvágyukat.

Szükség van speciális étrendre?

Szerencsére, a legtöbb embernek nincs szüksége speciális diétára a Covid-19 fertőzésből való felépülés ideje alatt, de ezt természetesen az egyéni jellegzetességek és a tünetek döntik el. A szakemberek szerint a legfontosabb a kiegyensúlyozott, változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend, valamint a napi legalább 2-3 liter folyadék elfogyasztása.

Varga Anita és Feigl Edit dietetikus szakember a következőket ajánlják a COVID-19-ben szenvedő betegeknek:

  • Együnk többször kisebb adagokat! Még akkor is próbáljunk meg enni néhány falatot, ha nincs igazán étvágyunk! Koplalni tilos!
  • A főétkezések lehetőség szerint mindig tartalmazzanak valamilyen állati eredetű fehérjeforrást, például sovány húsokat, húskészítményeket, halakat, tojást, tejet, tejtermékeket. A fehérjék segíthetnek megőrizni az izomtömeget, izomerőt.
  • A savanyított tejtermékek (pl. a joghurt) probiotikus hatásuk révén fenntartják, illetve helyreállítják a bélflóra egyensúlyát, ezáltal pedig támogatják az immunrendszer megfelelő működését.
  • A halak, a halmájolaj, a belsőségek (főleg a máj) és a tojássárgája hozzájárulnak a napi D-vitamin-bevitelhez. A D-vitamin pedig bizonyítottan kiemelkedő szerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésének biztosításában.
  • Naponta többször is fogyasszunk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket! Nagyon fontos a C-vitamin! C-vitaminban gazdag a kivi, a citrusgyümölcsök, a bogyós gyümölcsök, a káposzta, a paprika, a karfiol, a kelbimbó és a brokkoli.
  • A gyakori köhögés következtében könnyebben kiszáradhat a szájnyálkahártya, így a száraz, "érdes" ételek tovább irritálhatják azt, a nyelés is nehezítetté válhat. Részesítsük előnyben a krémleveseket, gyümölcs- és zöldségpüréket, főzelékeket, pudingokat. A csípős, erősen fűszerezett ételeket inkább kerüljük.
  • A szoba hőmérsékletű ételek jobban tolerálhatóak, mint a túl hideg vagy túl forró fogások.
  • Az ízérzékelés megváltozása miatt előfordulhat, hogy valaki túlságosan fémes ízűnek érzi az ételeket. Ennek mérséklésére érdemes ideiglenesen áttérni a műanyag evőeszközökre.
  • A csökkenő ízérzékelést ne túlzott sózással, cukrozással próbáljuk ellensúlyozni, inkább több zöldfűszert használjunk! Ezek nemcsak erősítik, fokozzák az ételek ízét, de gyógyító hatásaik is vannak, segítik például az emésztési folyamatokat!
  • Étvágytalanság esetén a kellemes környezet, a társaság, a gusztusosan tálalt fogások sokat segíthetnek.
  • A megfelelő folyadékfogyasztás kiemelten fontos a betegség idején, különösen lázas állapotoknál! Óránként (vagy akár gyakrabban) igyunk egy-egy pohár folyadékot! Leginkább a víz, ásványvíz, világosra főzött tea, zöldséglé, gyümölcslé, gyümölcs- vagy zöldségalapú turmixok fogyasztása ajánlott, de sok folyadékhoz juthatunk a lédús gyümölcsökből (pl. görögdinnye, sárgadinnye, alma-, barackfélék), zöldségekből (pl. uborka, paradicsom, cukkini), valamint a különböző levesekből is. A cukrozott üdítőket, az alkoholt és a koffeintartalmú italokat kerüljük!

A TÉT Platform nemrég megjelent, hiánypótló tanulmánykötetében magyar szakemberek vizsgálták a Covid-19 életünkre, életmódunkra gyakorolt hatásait, összegezték és elemezték a kutatási eredményeket. Az ingyenesen letölthető kötetben többek között olyan témákat járnak körül, mint az élelmiszerbiztonság, a járvány alatti egészséges táplálkozás vagy éppen a fogyasztói szokások változása a pandémia alatt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # étkezés # táplálkozás # Élet Erő Expo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés