Ezeket látta már?

Nyakfájás és karzsibbadás: egyre többeket érint az SMS-nyak

nyakfajas

Teknősbéka nyaknak vagy sms-nyaknak is nevezik azt a fajta előretolt fejtartást, amely idővel nem csak esztétikai problémákhoz, de fájdalomhoz és akár porckorongsérvhez is vezethet.

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa erről az egyre gyakoribb jelenségről beszélt.

Mi az az sms-nyak?

Akkor beszélünk előretolt fejtartásról, amikor egy személy a természetes pozíciótól eltérően úgy tartja a nyakát és a fejét, mintha közelebbről szeretne látni valamit. Ez igen tipikus például mobiltelefon használat során, ezért is születhetett meg az sms-nyak kifejezés. Ugyanakkor teknősbéka nyak kialakulásához vezethet a rossz alvási pozíció, a nehéz hátizsák, táska rendszeres cipelése, a varrás, az autóvezetés, a felső hát izmainak meggyengülése, valamint olyan sérülések, mint például az ostorcsapás, és olyan betegségek, mint az arthritis és egyes csont degenerációk.

Ez a tartás elsősorban azért veszélyes, mert így a fej jelentősen nagyobb terhet jelent a gerincnek. A Spine-health tanulmánya szerint, egy átlagos, helyesen tartott fej 4,5-6,3 kilogrammnyi súllyal nehezedik a gerincre, de minél előrébb toljuk a fejünket, ez a súly annál inkább nő.

- 15 fokos előretolásnál ez 12,2 kg,

- 30 foknál 18,1 kg,

- 45 foknál 22,2 kg,

- 60 foknál 27,2 kg.

Ennek következményeképp idővel a sms-nyak a nyaki hajlító izmok megnyúlását és meggyengülését okozza, míg más izmok, például a nyaki feszítő izmok és a váll, a mellkas izmai megrövidülnek és túlzottan megterhelődnek. Mindenképpen cél tehát, hogy a helyes testtartás és egyensúly visszaálljon.

Fájdalom és porckorongsérv is lehet a következmény

Kezdetben az sms-nyak nem okoz problémát, de idővel ez a tartási rendellenesség egyre több, egymásra rakódó panaszhoz vezet, amelyeket összefoglaló néven előretolt fejtartás szindrómának, vagyis tünetegyüttesnek neveznek.

Az első tünetek a fájdalom és a merevség érzése a nyakizmokban. Később ez a fájdalom akár tartóssá is válhat, kialakulhat a krónikus fej- és nyakfájás, valamint a kar- és kézzsibbadás. Kevesen gondolnak rá, de az sms-nyak idővel rendszertelen légzéshez is vezethet, mivel a helytelen tartás miatt a mellkas felső része kitágul, míg az első rész összehúzódik, ami megzavarja az egészséges, szabályos légvételt.

Ezeken felül kialakulhat egy tartós egyensúlytalanság, idegi becsípődések és a nyaknál megjelenhet az úgynevezett özvegy-púp, amelynek oka, hogy a szervezet zsírszövettel védi a gerincet a közvetlen nyomástól. Mivel pedig a gerincoszlop elé helyezett fej súlya komoly terhet ró a porckorongokra, azok deformálódhatnak, vízhiányossá válhatnak, ez pedig alapját képezheti a porckorongsérv kialakulásának is.

Mit lehet tenni a nyakfájdalom ellen?

Elsődlegesen fontos, hogy legyünk tudatában a test- és fejtartásunknak és próbáljuk azt tudatosan visszaállítani az egészséges pozícióba. Különösen azoknak fontos ez, akiket a tevékenységük hajlamosít az sms-nyak kialakulására, tehát például számítógépes munkát végzőknek, varrónőknek, sofőröknek, és persze a telefonnal rengeteg időt töltő fiataloknak. A helyes tartás visszaállításához nagyon fontos szakorvos és/vagy gyógytornász segítségét kérni.

- A krónikus nyakfájás, a zsibbadás, a fejfájás olyan panaszok, amelyek okát mindenképpen vizsgálni kell. Első körben ki kell vizsgálni, pontosan mi a tünetek oka. Előfordulhat ugyanis, hogy bár tartáshibának véljük, mégis olyan ritkább, de súlyos állapotok is okoznak ilyen panaszt, mint az idegek, a gerinc bizonyos károsodásai, fertőzések, a nyaki nagyerek megbetegedései, reumatoid artritisz vagy akár daganatos megbetegedés. Az is előfordul, hogy a háti- vagy a lumbális gerincszelvény betegségei okozzák a nyakfájdalmat – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. – Ha kiderítjük a kiváltó okot, számos módon tudunk segíteni, az életmód tanácsoktól kezdve az injektálható fájdalom- és gyulladáscsökkentőkig, az orvosi akupunktúrától a neurálterápiáig, de mindennek alapját a funkcionális gyógytorna és a testtartás javítás jelenti.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyakori hátfájás: ízületi gyulladás is okozhatja

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hátfájás

Forrás: Fájdalomközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához