Ezeket látta már?

Mi a legjobb köhögés ellen? Ilyen olcsó és hatékony házi szerek is léteznek rá

köhögés, természetes gyógymódok, koronavírus

A köhögés a koronavírus kezdeti tünete is lehet, de a felső légúti fertőzéseknek is gyakori kísérője. Hogyan enyhíthetünk a kínzó köhögésen olcsó, természetes házi szerekkel?

A köhögés tulajdonképpen védekező reflex, mellyel a szervezetünk a légutakba kerülő folyadékot, irritáló anyagot, idegen testet vagy kórokozót igyekszik eltávolítani. A felső légúti fertőzések, nátha, megfázás és influenza gyakori tünete a köhögés, de a krónikus köhögés okozója lehet többek között a COVID-19 brit mutációja, a dohányzás, a COPD, az asztma vagy a tüdőrák is.

A köhögés lehet száraz és hurutos (produktív) is, ez utóbbinál a légutakban letapadt váladék szakad fel. A köhögés jellege, gyakorisága, valamit az azt kísérő tünetek (láz, torokfájás, mellkasi fájdalom, légzési nehézségek, orrfolyás stb.) segíthetnek az orvosnak a diagnózis felállításában, a megfelelő terápia meghatározásában.

Csak egy kis köhögés?

Mindenképpen keressük fel az orvosunkat, ha legalább egy hete köhögünk anélkül, hogy javulás következne be az állapotunkban, ha a köhögés nagyon fájdalmas vagy annyira súlyos, hogy pihenni sem tudunk miatta. Akkor is orvosi kivizsgálásra lehet szükség, ha:

  • a köhögés mellett nyelési vagy légzési nehézségeink vannak,
  • ha fáj a mellkasunk vagy a hátunk, illetve,
  • ha a felköhögött váladék véres.

Házi szerek köhögés ellen

A köhögés elleni szerek listáját mi mással is kezdhetnénk, mint a mézzel: évszázadok óta alkalmazzák, és tudományos kutatások is bizonyították már, hogy a méz nagyon hatékonyan csökkenti a köhögést, mikrobaellenes hatóanyagainak köszönhetően gyorsítja a gyógyulást, jótékonyan hat az immunrendszerünkre is, és ha lefekvés előtt eszünk egy kevés mézet, akkor még a pihenésünket is támogatja.

Ha köhögünk, naponta többször is ihatunk mézes teát, de a mézet magában, esetleg citromos „limonádé” formájában is fogyaszthatjuk. Figyeljünk arra, hogy a mézet csak langyos teába tegyük, mert 70 fok felett a méz jótékony enzimjei elpusztulnak!

Gyömbér

A gyömbérből is készíthetünk köhögés elleni szert. Egy kis darab gyömbért tisztítsunk meg, vágjuk kockákra, tegyük 2-3 deci vízbe, és forraljuk tíz percig. Szűrjük le, ízesítsük mézzel és citromlével, majd lassan kortyolgassuk el. Naponta több alkalommal is készíthetünk ilyen gyömbérfőzetet! A gyömbér nemcsak a köhögést csillapíthatja, de a gyomorbántalmak ellen is bevethetjük, így különösen hasznos lehet akkor, ha a köhögés mellett a hasunk is fáj vagy nagyon étvágytalanok vagyunk.

Hagymatea

A hagymának és a fokhagymának egyaránt vannak antimikrobális hatásai, a bennük található erős illóolajok pedig segítenek kitisztítani a légutakat és fellazítani a letapadt váladékot. A hagymát, fokhagymát nyersen is ehetjük, de főzetet is készíthetünk belőlük: forraljunk tíz percig három vöröshagyma héját, hagyjuk kihűlni, majd mézzel ízesítve igyuk meg.

Kakukkfű

A mezei kakukkfű teája immunerősítő, köhögéscsillapító, kiváló fertőtlenítő hatású. Torok- és mandulagyulladásnál, megfázásnál, köptetőként napi 3 csészével ajánlott fogyasztani.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

KÖVETKEZŐ CIKK>

Éjszakai köhögés ellen ezek a házi gyógymódok segíthetnek

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

köhögés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához