Ezeket látta már?

Cukorbetegségnél nem csak azt számít, hogy mit eszik - az sem mindegy, mikor!

Dietetika
2024. szeptember 02. 07:34
mikor mit ehet cukorbeteg diabétesz

Az anyagcserének is van cirkadián ritmusa.

Egy kutatás azt vizsgálta, hogyan hat az étkezés ideje cukorbetegeknél a stroke és a szívbetegségek kialakulásának esélyét. A kutatók érdekes eredményekre jutottak.

Cukorbetegeknél nagyobb eséllyel alakulhat ki szív-és érrendszeri betegség vagy stroke. Egy nemrég megjelent kutatás szerint nem elég, ha a diabéteszes beteg csak arra figyel, hogy mit eszik, hanem az is számít, hogy mikor. A tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, hogy van-e összefüggés a cukorbetegek körében az étkezések időpontja valamint a szív-és érrendszeri betegségek között.

Dr. Wei Wei, a tanulmány egyik szerzője úgy fogalmazott, hogy a kronotáplálkozás, mint a táplálkozáskutatás újonnan kialakuló területe, azzal foglalkozik, hogy az étkezések ideje hogyan befolyásolja az egészséget.

A kutatók 4642 amerikai cukorbeteg adatait vizsgálták a 2003 és 2014 közötti időszakban. A résztvevők saját maguk jelentették, hogy mikor, milyen típusú ételeket ettek. A kutatók ezután összekapcsolták ezeket azokkal az adatokkal, amelyek arra vonatkoztak, hogy a résztvevők később szív- és érrendszeri betegségben haltak-e meg.

A kutatók találtak bizonyos összefüggéseket az egyes élelmiszerek fogyasztásának ideje, valamint a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás kockázata között. Kisebb eséllyel haltak meg valamilyen szív-és érrendszeri betegségben azok, akik reggel keményítőtartalmú zöldségeket, például burgonyát, délután teljes kiőrlésű gabonát, este zöldségeket - például brokkolit - és tejet fogyasztottak, illetve vacsorára nem ettek feldolgozott húsokat.

Dr. Wei szerint a megfigyelt eredményeket két tényező magyarázhatja

"Az egyik, hogy az anyagcserének is van cirkadián ritmusa. Például a glikolipid-anyagcsere reggel intenzívebb, míg a melatoninszintézis este. Másrészt a szervezet természetes cirkadián ritmusára az élelmiszerek is hatással vannak" - fejtette ki a kutató.

Összegezve

  • Az anyagcserének is van cirkadián ritmusa, és az étkezések ideje hatással lehet a szervezet természetes cirkadián ritmusára.
  • Az étkezés ideje, illetve bizonyos élelmiszerek fogyasztásának ideje befolyásolhatja cukorbetegeknél a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.
  • A tanulmányok szerint kisebb eséllyel haltak meg szív- és érrendszeri betegségben azok, akik reggel keményítőtartalmú zöldségeket, délután teljes kiőrlésű gabonát, este zöldségeket és tejet fogyasztottak, illetve vacsorára nem ettek feldolgozott húsokat.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MedicalNewsToday
# Cukorbetegség # Stroke # táplálkozás # diabétesz # szívbetegség # étkezés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés