Ezeket látta már?

Mit adjunk a gyereknek, hogy ne legyen beteg?

Betegségek
2017. október 02. 15:21
Módosítva: 2017. október 02. 15:21
gyerek

Akinek a családjában van óvodás vagy kisiskolás, tisztában van azzal, hogy a gyerekek előbb-utóbb hazahoznak valamilyen fertőző betegséget. Ezt sajnos lehetetlen teljesen elkerülni, a célunk legyen inkább az, hogy minél ritkábban betegedjen meg a gyerek, és minél gyorsabban felépüljön. Hogyan erősítsük meg a kicsik immunrendszerét? Gyakran a legegyszerűbb tanácsok a leghasznosabbak.

A közösségbe kerülő gyerek számtalan vírussal, baktériummal, gombával és parazitával találkozik (olyanokkal is, melyek ismeretlenek vagy szokatlanok a szervezete számára), és a szoros együttlét – különösen az őszi, téli hónapokban – annak az esélyét is növeli, hogy a gyermek elkap valamit a társaitól. Minél erősebb azonban egy gyerek immunrendszere, annál ritkábban betegszik majd meg, és ha meg is fertőződik, a szervezete könnyebben győzi le a betegségeket okozó mikrobákat, így a gyógyulás is gyorsabb lesz.

A jól működő immunrendszer egyik legfontosabb alapja a megfelelő, egészséges, kiegyensúlyozott étrend. A friss, szezonális zöldségek és gyümölcsök elegendő vitaminnal és ásványi anyaggal látják el a gyermekek szervezetét – ezekre a mikrotápanyagokra ráadásul nemcsak az immunrendszer miatt van szükség, hanem azért is, mert a gyermekek teste még fejlődésben van, folyamatosan növekszik. A tápanyagokban szegényes, egyoldalú diéta ezt is befolyásolhatja, és akár visszafordíthatatlan károsodásokat is okozhat.

Ha jól működik az immunrendszer, kevesebbet lesz beteg a gyerek

Ha jól működik az immunrendszer, kevesebbet lesz beteg a gyerek

Forrás: EgészségKalauz


Keressünk olyan zöldségeket és gyümölcsöket, amelyeket a gyerek szívesen fogyaszt, és igyekezzünk vonzó, ízletes formában tálalni ezeket (az egyik legjobb "álca" a gyümölcsökből, zöldségekből készült smoothie vagy turmix, mely nagyszerű reggeli vagy uzsonna lehet). A gyümölcsök és zöldségek összeválogatásánál legyen a szempont, hogy a tányér minél "színpompásabb" legyen! A gyümölcsök és zöldségek mellett az olajos magvak és a teljes kiőrlésű gabonából készült péksütemények is fontosak, hiszen ezekben igen hasznos B-vitaminok, valamint cink, szelén és egyéb ásványi anyagok is megtalálhatók. Szintén érdemes rendszeresen joghurttal kínálni a gyerekeket, hiszen ebben olyan hasznos probiotikumok találhatóak, melyek biztosítják a bélflóra érzékeny egyensúlyának fennmaradását.

Irány az ágy!

A pihentető alvás nélkülözhetetlen a fejlődő gyermeki testnek, agynak, a gyerekek nagy része azonban nem alszik eleget. Ez pedig a kutatások szerint még a betegségekre is fogékonyabbá teszi a szervezetüket. Lehetőleg minél korábban alakítsunk ki egészséges szokásokat, rituálékat, melyekkel könnyebben "jelezhetjük" a gyerekeknek, hogy eljött a pihenés ideje. A hálószoba legyen kellemesen hűvös, sötét és csendes, és lefekvés előtt egy órával már ne engedjük a gyerekeket számítógépezni, tévézni vagy a tablettel játszani. A képernyőkből áradó kékes fény ugyanis nemcsak az elalvást befolyásolhatja, de azt is, hogy mennyire pihentető az alvás.

Fontos a rendszeres mozgás

A rendszeres mozgásnak számtalan előnye van, és minél korábban szokja meg egy gyerek, hogy naponta "sportoljon", annál könnyebb lesz ezt a szokást később is megtartania. Bár a kicsiknél a legfontosabb a szabad játék, igyekezzünk egyszerűbb tornagyakorlatokra is rávenni őket – például úgy, hogy mi magunk is velük mozgunk! Nagyszerű családi program lehet a labdázás, focizás, a közös séta vagy kocogás, esetleg a biciklizés, sőt még a táncolás is. Ne engedjük, hogy az időjárás elrettentsen minket a sportolástól: minél többet legyünk a szabadban!

A természet közelségének nemcsak az immunrendszerünk szempontjából van jótékony hatása, de a kognitív képességeknek, sőt a hangulatunknak is jót tesz. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a D-vitamin is nélkülözhetetlen az immunrendszerünk működéséhez, és a D-vitamin a napfény hatására képződik a szervezetünkben. A D-vitamin hiánya emellett nemcsak a csontfejlődést befolyásolhatja, de a szakemberek szerint az asztma vagy az autoimmun betegségek kialakulásának rizikóját is növeli.

Egy kis kosz szükséges

Bár sokan úgy gondolják, a túlságosan tiszta környezet nem védi a gyermekeket a fertőzésektől – éppen ellenkezőleg. Ahhoz, hogy a gyermekek immunrendszere fejlődjön és erősödjön, "találkozniuk" kell a különböző mikrobákkal, allergénekkel is. Igyekezzünk megtalálni az arany középutat a patikatisztaság és a teljesen elhanyagolt környezet között!

Itt az ősz, jönnek az őszi vírusok, baktériumok...Olvasson tovább!

Azonban rendkívül fontos, hogy a megfelelő higiéniás szokásokat minél korábban megtanítsuk a gyerekeknek. Több kutatás is bizonyította például, hogy a rendszeres kézmosással jelentős mértékben csökkenthető a fertőző betegségek terjedése. Tanítsuk meg a kicsiknek, hogy meleg vízzel és szappannal mossanak kezet mosdóhasználat után, evés előtt és után (illetve akkor is, ha segítenek a konyhában), miután a szabadban vagy a házi kedvencekkel játszottak, végül pedig akkor, amikor hazaértek az óvodából, iskolából.

A higiéniához hozzátartozik a rendszeres fogmosás (naponta legalább kétszer), a napi fürdés vagy zuhanyzás, a körmök tisztán tartása és rendszeres vágása. Azt is igen fontos már korán megtanítani a gyerekeknek, hogy köhögéskor, tüsszentéskor tegyenek az orruk és a szájuk elé egy zsebkendőt, vagy rejtsék a könyökhajlatukba az arcukat (bár a "hivatalos" szokások szerint a kezüket kellene a szájuk elé tenni, ez azonban kifejezetten segítheti a kórokozók terjedését, hiszen a kezükről könnyen más felületekre, vagy éppen a társukra kerülhetnek a mikrobák).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# B-vitamin # D-vitamin # vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés