Ezeket látta már?

Küzdelem a hátfájás ellen

Betegségek
2010. augusztus 22. 09:41
Módosítva: 2016. március 04. 10:23

A derékfájdalom az ember mindennapjait alattomosan és rendkívüli módon képes megkeseríteni, egy ponton túl a kezelés nélkül súlyosbodó panaszok ugyanis akár a legegyszerűbb mozdulatok végrehajtását is lehetetlenné teszik.

A mozgásszervi panaszok, az ízületi bántalmak esetében ráadásul a modern orvostudomány jóval megengedőbb bizonyos alternatív gyógymódok alkalmazásával szemben, mint más esetekben. Ez persze nem véletlen, hiszen a tüneti kezelésre használható megoldások jól ellenőrizhetőek és a megfelelő esetekben jól használhatóak is. Több, komoly derékfájdalommal járó betegség esetében a panaszok enyhítésére az orvosok ma már a legnagyobb természetességgel ajánlanak, pl. akupunktúrás terápiát is.

Küzdelem a hátfájás ellen

Forrás: Medipress


Persze nem egyedül az alternatív terápiák hatásfokának köszönhető az orvosi rugalmasság, hanem annak is, hogy a hát- és derékfájdalmak némely esetekben elképesztően nehezen gyógyíthatók. Ráadásul, igaz, hogy a sebészeti beavatkozás, vagyis a műtét gyors segítséget jelenthet, az amerikai statisztikák szerint az esetek 85%-ában nem is alkalmazandó ez a megoldás, mivel a pácienseknek nincsen szüksége rá. Így aztán nem meglepő, hogy a modern rendelőkben is elegendő hely jut az alternatív terápiás megoldásoknak – ha ugyanis nincsen diagnosztizálható szervi elváltozás vagy rendellenesség, akkor nem okozhatnak panaszt ezek a kezelések sem, sőt, esetenként a nehezen kezelhető izompanaszokra is jól hatnak a tapasztalatok szerint.

Akupunktúra

A krónikus hátfájdalommal küzdő betegeknél ezt a terápiás megoldást használják a konzervatív kezelések után a leggyakrabban. A nem kisugárzó, nyakban vagy háton jelentkező fájdalmak kezelésében a tapasztalatok szerint igen jó eredménnyel használható megoldás. A keleti tradicionális gyógyászok nézetei szerint az akupunktúra az ember energiameridiánjait rendezi át és ezzel újra egyensúlyba hozza a testet, a nyugati orvoslás képviselői viszont csak azt tudják, hogy a kezelés bizonyos esetekben hatásos, de a miértre nincsenek még meggyőző tudományos válaszok.

Masszázs

A masszázs leginkább megelőzésre használható, illetve a beállt derék, hát panaszait képes oldani. A masszázs pozitív hatásai mögött már jobban ismert mechanizmusok állnak: a kilazított izmokban megszűnnek a csomók és a kezelés a tejsav és egyéb melléktermékek felgyülemlését is sikeresen gátolja az izomrostokban. Vagyis, a melléktermékek gyors eltávolítása zajlik olyankor, amikor a beállt, görcsös izmokat masszírozzák.

Kiropraktika

A kiropraktőröket gyakran keverik össze a csontkovácsokkal, holott a kiropraktőr nem csak olyan erőteljes megoldásokat alkalmaz, mint a csontkovácsok, hanem lényegesen kíméletesebb kimozgató módszereket is, gyógyászati kelléktáruk ráadásul kiegészül számos, fizikoterápiás megoldással is.

A gerinc kimozgatásakor hallható reccsenés az orvosok szerint nemhogy bajt jelez, hanem kifejezetten jó, mivel ilyenkor a felszabaduló nitrogén keltette hanghatás hallható, a folyamat eredményeként pedig a gerinc újra egyensúlyba kerülhet.

Erősítő gyakorlatok

Az olyan erősítő gyakorlatok, mint a felülés és hasprés arra szolgálnak, hogy az izmok összehúzóképességét növeljék, de éppen emiatt bizonyos elváltozásokkal az ilyen gyakorlatok károssá is válhatnak, és esetenként akár fokozhatják is a gerincpanaszok mértékét.

Aerobik

Az aerobik gyakorlatok az izmokat sokkal hatékonyabbá teszik egy idő után, de ezt is inkább azoknak ajánlják a szakembere, akiknek még nincsenek hát vagy gerincpanaszaik, mint olyanoknak, akik már bizonyos elváltozásokkal küzdenek.

A legjobb módszer, ami mindenkinek ajánlható nem is a különböző speciális sportok elsajátítása, hanem a rendszeres gyaloglás, sétálás. Ez a tevékenység ugyanis a lehető leghatékonyabban és legkíméletesebben erősíti a hát és a derék izmait.

Glükozamin

A glükozamint egy ideig a hátfájdalmak csodaszerének hitték, aztán egy nagy mintán végzett norvég vizsgálat alaposan megkérdőjelezte, van-e olyan mértékű hatása a szernek, amiért érdemes használni. A kutatók ma sem látnak tisztán az ügyben, mivel pozitív hatást nem sikerült kimutatni, ugyanakkor nem tartják mégsem lehetetlennek, hogy a glükozamin hosszútávon valamilyen pozitív hatást gyakorolna a gerinc- és hátpanaszokkal küszködők állapotára.

B12 vitamin

A szakértők szerint a B12 vitamin a betegek állapotán a fájdalmak enyhítésében egyáltalán nem segít. Pozitív hatását inkább abban kell keresni, hogy fogyasztása képes energetizálni a pácienseket, de ennél többre nem kell számítani.

D-vitamin

A csontok, és így a hát egészségének fenntartásában régóta kiemelt szerep jut a D-vitaminnak. Sok szakember nem csodálkozik azon, hogy olyan magas a derék- és átpanaszokkal diagnosztizáltak száma, mivel a felmérések szerint a világon több mint egymilliárd ember él D-vitamin hiánnyal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# hátfájás # Mozgásszervi betegségek # terápia # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés