Ezeket látta már?

Tényleg felborítják a menstruációs ciklust a Covid-19 elleni vakcinák?

Betegségek
2021. szeptember 20. 15:00
menstruáció, vakcinák , covid-19, koronavírus, mellékhatás, menstruációs ciklus, zavar

Gyűlnek a tapasztalatok a Covid-19 elleni védőoltások mellékhatásaival kapcsolatban.

A vakcinák felvétele a nőknél a havi ciklusra is rányomhatja a bélyegét. Oltást követően hamarabb megjöhet a menstruáció, pecsételő, véralvadékkal teli, vagy erősebb lehet a vérzés. Az illetékes hatóságok szerint azonban az ok-okozati kapcsolat nem bizonyított, menstruációt érintő mellékhatás (egyelőre) nincs.

Angliában több mint 30000 mellékhatásjelentés is kevés volt

Tény, hogy az Európai Gyógyszerügynökség vagy az USA-beli FDA által engedélyezett Covid-19 elleni vakcinák (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen) betegtájékoztatójában a mellékhatások listáján nem szerepel a menstruációs zavar. Ennek ellenére számos, koronavírus fertőzés ellen beoltott nő, háziorvos és szakorvos számol be ilyen jellegű panaszokról.

Csak az Egyesült Királyságot tekintve 30000 fölötti azoknak a potenciálisan Covid-19 elleni vakcina okozta mellékhatásjelentéseknek a száma, amiket az Egyesült Királyság illetékes hatósága, az MHRA (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) regisztrált, és amik különféle cikluszavarokról tájékoztatnak. Mind az mRNS alapú, mind pedig a vektor alapú vakcinákkal kapcsolatban érkeztek mellékhatásjelentések. Feltételezhető tehát, hogy nem egy bizonyos vakcina egy bizonyos komponense, hanem a koronavírus elleni oltások által előidézett immunreakció felelhet azért, hogy a Covid-19 elleni vakcináció sokaknál „felborítja” a havi ciklust.

Koronavírus: a Covid megtámadhatja a petefészket? Kattintson!

Mindez a jövőt és a tömeges oltásokat tekintve veszélyes következményekkel járhat. A Covid-19 elleni védőoltások és a menstruációs ciklus közötti esetleges kapcsolat számos nőt, különösen a gyermekvállalás előtt állókat bizonytalaníthatja el, és vezethet ahhoz, hogy sok nő emiatt ne vegye fel a koronavírus elleni védőoltást.

Jelek, hogy nincs rendben a menstruáció - olvasson tovább!

Megjegyzendő, hogy a koronavírus elleni védőoltásnál nem unikális esetről van szó, és egyéb vakcináknál, így például a humán papillomavírus (HPV) elleni vakcinánál már ismert az oltás és a következményes menstruációs zavarok közti kapcsolat.

A hatóságok szerint a Covid-19 elleni oltásoknál nem igazolható az ok-okozati kapcsolat

Hogyan reagálnak a hatóságok a több tízezer menstruációs zavarra? A hatóságok alapján a tapasztalt mellékhatásgyakoriság, vagyis a rendelkezésre álló tényanyag kevés. Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyságban tapasztalt 30000 fölötti potenciális mellékhatásjelentés sem kellő mértékű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a Covid-19 elleni vakcinák nem kívánatos módon hatnának a menstruációs ciklusra. Az indoklásban az szerepel, hogy a menstruációs ciklusbeli zavarok „alapállapotban”, vagyis oltások nélkül is meglehetősen gyakoriak lehetnek. Azaz, az oltások és a cikluszavar közötti ok-okozati kapcsolat nem kellőképpen alátámasztott.

Covid-oltás: a kórházi valóság, vagy a számok győzhetik meg a hezitálókat?

A hatóságok mindehhez indoklásukban hozzáteszik azt is, hogy jelenlegi ismereteink alapján a Covid-19 elleni vakcinák nem befolyásolják negatívan a fertilitást (= fogamzóképességet), illetve a nem kívánatos terhességek számát. Leszögezik, hogy az átmeneti cikluszavar nem rendelhető egyértelműen a Covid-19 elleni oltáshoz, az 1-2 ciklust követően elmúlik, és annak nincs kihatása a termékenységre.

Intenzív nemzetközi vizsgálatok indulnak

Az állapot azonban nem végleges,- sem a menstruációs zavarok, sem a hatósági állásfoglalás vonatkozásában. Az USA-beli National Institutes of Health nemrégiben 1,67 millió USD keretösszeget biztosított annak a pontos feltérképezésére, hogy mennyire gyakoriak a menstruációs zavarok a Covid-19 ellen oltott, illetve az oltatlan nők körében. Várhatóan tehát hamarosan tisztább képet kapunk a Covid-19 elleni oltások és a menstruációs ciklus kapcsolatát illetően.

„Papír szerint” a Sinopharm vakcinája okozhat átmeneti cikluszavart

A Magyarországon alkalmazott Covid-19 elleni vakcinák alkalmazási előírásait (jelenleg 6 különféle vakcina, 2021. szeptember 18-i állapot) áttekintve, a mellékhatások között említés sem esik a menstruációs ciklust érintő esetleges hatásokról. Egyetlen kivétel a Sinopharm vakcinája, a „kínai” vakcina, aminél a nagyon ritkán előforduló mellékhatások között a „késlekedő menstruációs vérzést” is felsorolják.

Magyarországon is aktívan kellene jelenteni a mellékhatásokat!

Amint azt a korábbiakban is írtuk, a Covid-19 elleni vakcinák mellékhatásprofiljának a megismerése érdekében lényeges az, hogy az érintettek, jelen esetben az oltott személyek a Covid-19 elleni oltások valós vagy vélt mellékhatásairól a hatóságokat hivatalosan tájékoztassák.

Magyarországon mindenki hivatalosan jelentheti az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek (OGYÉI), ha vakcina-mellékhatást tapasztal. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (gov.hu) honlapján a „Betegek/lakosság részére szóló gyógyszerbiztonsági tájékoztatók és mellékhatás-bejelentési lehetőségek” felületen megtalálható a Covid-19 vakcinákra vonatkozó mellékhatás-bejelentő lap, és egyszerűen, akár on-line is elvégezhető a mellékhatás-bejelentés.

Mi állhat a menstruációs zavarok hátterében?

A Covid-19-ből való „gyógyulást” követően a nők mintegy negyede aggodalomra okot adó tünetekről számol be. Korábban rendszeresen menstruáló nő 8 hónap alatt csak 5 vérzést tapasztal. Évek óta fogamzásgátlót szedő, és nem menstruáló nőknél újra jelentkezik a havi vérzés. Véralvadékokkal teli a menstruációs vér.

Több orvos a Covid-19-cel együtt járó fokozott stressznek és szorongásnak tulajdonítja a hónapokon át tartó menstruációs zavarokat. Ezt támogatja az a tény, hogy a pszichés megterhelés és fokozott stressz – a koronavírus-fertőzéstől függetlenül - hatással van a menstruációs ciklusra.

Lehetséges, hogy zavar keletkezik az agy és a petefészek közötti „kommunikációban”, azaz zavart szenved a hipotalamusz-hipofízis-petefészek tengely működése. Más szakemberek úgy vélik, hogy a koronavírus (SARS-CoV-2) képes megtámadni a petefészkeket is, csakúgy, mint egyéb más szerveket.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Nem minden írható a koronavírus okozta fertőzés vagy a koronavírus elleni oltás „számlájára”. Nem zárható ki, hogy a háttérben – például - pajzsmirigyműködési zavar, mióma, méhpolip, endometriózis, daganatos elváltozás vagy terhesség áll fenn, amik orvosi ellátást, kezelést igényelnek. Érdemes tehát a várakozás helyett orvoshoz fordulni!

Ez is érdekelheti:

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

https://www.bmj.com/content/bmj/374/bmj.n2211.full.pdf

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# vakcinák # Covid-19 # koronavírus # mellékhatás # menstruációs ciklus # zavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés