Ezeket látta már?

Daganat, rákbetegség

Daganatok
2009. október 08. 13:41
Módosítva: 2025. április 12. 13:55
tumor, daganat, oka, tünete, áttét, rák jele

Daganatoknak nevezzük a kiindulási szervtől idegen sejtszaporulatot, szövettöbbletet. A daganat lehet jóindulatú és rosszindulatú. A két daganatcsoport közötti lényeges különbségek a következők:

1. Gazdaszervtől való elkülönülés

daganatos-ct-felvetel-280x2-d000007E2ef37e282f765

Forrás: Rákgyógyítás


A jóindulatú daganat tokkal körülzárt, a kiindulási szövettől elkülönült.

A rosszindulatú daganat a gazdaszertől nem különül át, abba millió "gyökeret" ereszt ("infiltratív növekedés")

2. Gazdaszerv sejtjeihez való hasonlóság

A jóindulatú daganat sejtjei a kiindulási szövet sejtjeihez nagyfokban hasonlóak.

A rosszindulatú sejtek különböznek a gazdaszervezet sejtjeitől (anaplázia), a sejtek egymástól is különböznek alakjukban (polimorfia), festődésükben (polikromázia), sejtmag/plazma arányukban, stb.

3. Növekedési képesség

A rosszindulatú daganat, a jóindulatúval ellentétben, végtelen növekedésre képes.

4. Áttétképződés

A rosszindulatú daganatok sejtjei a szervezetben szétszóródnak, és más szervekben új, önálló életet kezdő rosszindulatú daganatot képeznek. Jóindulatú daganat esetén áttétképződés nincs.

5. Kiújulás

Műtéti eltávolítás után a jóindulatú daganat tokjával együtt, egészben könnyen eltávolítható, így a kiújulás nem jellemző. Rosszindulatú daganatok az infiltratív növekedés és áttétképződés miatt egészben ritkán távolítható el, ezért a daganat kiújulásra hajlamos.

A jóindulatú daganatok formái

A jóindulatú daganatokat aszerint nevezzük meg, hogy melyik szövetből indulnak ki, így

Fedőhámbólpapilllóma
Mirigyhámbóladenóma
Simaizombólleiomióma
Vázizmokbólrhabdomióma
Zsírszövetbőllipóma
Kötőszövetbőlfibróma
Csontszövetbőlosteoma

A rosszindulatú daganatok formái

A daganat elnevezése részben a kiindulási szövettől, részben a szövettani szerkezettől függ.

RákHámból kiinduló rosszindulatú daganat. A rák kiindulhat a fedőhámból (laphámrák), vagy a mirigyek hámjából (adenokarcinóma).

SzarkómaA magzati kötőszövetből (mesenchymából) eredő szövetekből kiinduló rosszindulatú daganat. A szarkómákat szintén a kiindulási szövet alapján nevezik meg. Így pl. beszélhetünk liposzarkómáról, leiomioszarkómáról, angioszarkómáról, stb.

A rák önálló kötőszövetes vázzal (stroma), vér- és nyirokellátással bír, ezért sokáig helyben növekszik, elsőként többnyire a nyirokcsomókba ad áttétet. A szarkómának önálló érhálózata nincs, a vér a daganatos sejtek között kering, ezért helyileg rövid ideig terjed, gyorsan ad áttétet a véráram útján, távoli szervekbe. A szarkóma tehát gyorsabb lefolyású, rosszabb indulatú, sebészileg nehezebben kezelhető rosszindulatú daganat.

Egyéb rosszindulatú daganatok

A nyirokcsomókból és/vagy a csontvelő nyiroksejtjeiből indulnak ki a limfómák. A limfómáknak van viszonylag jóindulatú formája (ld. Hodgkin-kór), és egyértelműen rosszindulatú formája (non-Hodgkin limfóma).

Csontvelőből indulnak ki a myelomák. Ezek kivétel nélkül mind rosszindulatúak.

A fehérvérűség (leukémia) alapja vagy a csontvelőből kiinduló myeloma, vagy a non-Hodgkin limfómák egyes fajtái. A leukémia tehát nem önálló betegség, többféle rosszindulatú daganat hasonló klinikai lefolyású formája.

A idegrendszerből kiinduló jóindulatú daganatok a neurinomák. Neurinoma keletkezhet környéki idegrostokban és az agyban is. Az agy szöveteiből (de sohasem az idegszövetből, hanem az idegsejteket és rostokat tápláló velőshüvelyekből) indulnak ki az astrocytomák, a medulloblastoma és a többi rosszindulatú agydaganat.

A daganatos betegségek előfordulása

A rosszindulatú daganatok ma a halálesetek második leggyakoribb okát jelentik a szív és érrendszeri betegségek után. a fejlett országokban minden 3-4. ember számíthat arra, hogy rosszindulatú betegségben megbetegszik élete folyamán, és minden 6. ember halálát daganatos betegség fogja okozni.

A daganatos betegségek okai

A daganatok kóroktana (etiológiája) nem egységes. Ahány daganatfajta van, annyi a jellemző ok. A legtöbb daganat kiváltó oka azonban ma sem ismert.

Daganatot okozhat vírusfertőzés (méhnyakrák), hormonális okok (pl. emlőrák, méhtestrák), környezeti sugárzás (pl. festékes bőrrák, egyéb bőrrákok, a tüdőrák eseteinek egy része, leukémiák, stb.), veleszületett génhiba (a vese Wilms-tumora, a szem retinoblastomája, emlő-, petefészek-, prosztatarákok egyes formái, stb.).

Bizonyos kórokozó tényezők, pl. vírusok, sugárzás, egyaránt okozhatnak veleszületett rendellenességet, daganatot, gyulladást, vagy szövetelhalást. A daganatos betegség tehát a szervezet környezeti ártalmakra adott reakciójának egyik formája.

A daganatok közvetlen kiváltó oka legtöbbször az osztódó testi sejt génhibája (mutáció), melynek, mint előzőleg említettük, számos oka lehet. A mutációk maradhatnak "némák", kijavíthatja őket a szervezet genetikai "reparáló" rendszere, vagy a már rákos sejteket eltakaríthatja az immunrendszer. Amennyiben a kialakult daganat agresszivitása felülmúlja a szervezet többszintű védekezési rendszerét, kialakul a klinikai rosszindulatú daganatos betegség.

A daganatos betegségek tünetei

A daganatos betegségeknek jellemző tünetei nincsenek. A leggyakoribb rosszindulatú daganat, a rák, porckemény, alapján el nem mozdítható, környezetével összekapaszkodott szövettöbblet. Az egyes daganatok tünetei a daganat típusától, klinikai stádiumától és a beteg egyéb körülményeitől (társuló betegség, szociális körülmények, egyéni érzékenység, maga a terápia, stb.) függ.

A daganatos betegségek lefolyása

A kezelés előtt a daganatos betegségeknek a stádiumát meg kell határozni. A stádiumok meghatározása többféle módon lehetséges, de minden esetben a daganat típusától függ, hogy milyen stádium meghatározást végzünk. A rákos betegségeknek, limfómáknak, néhány egyéb daganatnak általában 4 klinikai stádiuma különíthető el. A rosszindulatú betegségek többsége a 3. stádiumtól már biztosan nem gyógyítható.

A beteg halálát okozhatja közvetlenül maga a daganat. Példa erre a létfontosságú központot károsító agydaganat.

Más esetekben a daganatos betegségek a szervezet általános leromlását (kachexia) idézi elő, ami a beteg minden más, sok esetben halálos betegségnek (legtöbbször fertőzésnek).

Olykor maga a daganat, pl. belek kilyukadásával, közvetlenül időzi elő a halálos vérmérgezést.

A beteg halálát okozhatja még nagyobb artéria szakadása, ebből eredő elvérzés is.

A daganatos beteg halálát legtöbbször az alapbetegség szövődménye idézi elő.

A daganatos betegségek diagnózisa

A daganatos betegségek diagnózisának legfőbb pillérei a képalkotó eljárások (röntgen, CT, MRI, PET, izotóp vizsgálatok, ultrahang) és a szövettani vizsgálat. A daganat típusát a szövettanász szakorvos, a klinikai stádiumát (legtöbbször) a radiológus mondja ki.

A daganatos betegségek terápiája

A daganatos betegségek kezelése három pilléren nyugszik:

  1. 1 Sebészi eltávolítás
  2. 2 Sugárkezelés
  3. 3 Citosztatikus kemoterápia

Citosztatikus kemoterápia

Egyes esetekben elegendő a sebészi kezelés (pl. bőrdaganatok), máskor önmagában a sugárkezelés is gyógyító hatású (pl. méhtestrák), ritkán, de a citosztatikus kezelés is lehet önmagában tökéletesen eredményes (pl. a méhlepény rákja, leukémia). Az esetek döntő többségében mégis mindhárom kezelési formára szükség van. Amikor már nincs esély a betegség progressziójának lassítására, a kezelés célja a fájdalomcsillapítás, a beteg szenvedéseinek csökkentése, életminőségének javítása. Ezen kezeléseknek összességét nevezik palliatív (megtartó) terápiának.

A daganatos betegségek megelőzése

Egyes betegségek megelőzhetők pusztán egészséges életvitellel (pl. tüdőrák esetén), mégis elmondható, hogy a rosszindulatú daganatos betegségek megelőzésére ma még komoly eszköz nem áll rendelkezésünkre.

A megelőzés ma még csak szűrővizsgálatokkal lehetséges, mely a már kialakult daganat korai stádiumban történő felismerését tűzi ki célul.

A szűrés lehet mindenkire kiterjedő (mindenki számára indokolt, "populációs"), vagy csak a különösen veszélyeztetettek számára javasolható ("célzott").

Mindenkire kiterjedő szűréssel idejekorán felismerhető lehet a rák:

  • méhnyakrák
  • hererák
  • emlőrák
  • prosztatarák
  • gyomor-bélrák esetén.
  • A különösen veszélyeztetettek számára javasolható szűrővizsgálatok:
  • Vastagbéltükrözés pl. örökletes bélpolipózis, vagy fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa)
  • Gyomortükrözés pl. vészes vérszegénység (anaemia perniciosa) esetén

Gyomortükrözés pl. vészes vérszegénység (anaemia perniciosa) esetén

Egyéb tudnivalók a daganatos betegségekről

A sajtóban gyakori álhír, hogy "felfedezték a rák ellenszerét". Ez sohasem fog bekövetkezni, mert a daganatoknak számos formája, számos oka lehet, melyek a legkülönbözőbb szövettani típusúak és klinikai stádiumúak, stb. lehetnek. "Rák" nevű betegség tehát valójában nem létezik, a rák progresszív, kezeletlenül halálos betegségek gyűjtőfogalma.

Egyre elterjedtebb, hogy a rák kifejezést alkalmazzák valamennyi rosszindulatú daganatra. Különösen jellemző ez a tengerentúli ismeretterjesztő irodalomra. Mint láthattuk, a rák valójában a rosszindulatú daganatoknak csak egy részét képezi. A rák szó gyűjtőfogalomként történő használata nálunk is egyre gyakoribb.

A tudományos álhíreknek, csodadoktoroknak, csodagyógyszerekről szóló híreknek tehát nem szabad hitelt adni. Amennyiben a legkisebb gyanúja is felmerülne a rosszindulatú betegségnek, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rák # daganat # tumor # rákbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés