Ezeket látta már?

Kardiológiai szűrés sportolókon - a szívhalál ellen

Testmozgás
2014. március 11. 10:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Középiskolások ezrei vesznek részt szervezett sportolásban és mindannyiunk számára ismert jelenség a közöttük ritka számban ugyan, de előforduló sajnálatos hirtelen szívhalál ténye. A világ orvostársadalmán belül sem egyértelmű az állásfoglalás, kell-e a rendszeresen vagy versenyszerűen űzött sporttevékenység megkezdése előtt szív-érrendszeri állapotfelmérést tartani e fiataloknál. Még a szűrés mellett állást foglalók is egymástól eltérő véleményeket nyilvánítanak. Egyesek az EKG-t, vagy szív-érrendszeri képalkotó vizsgálatokat javasolják, mások szerint elegendő a fizikális vizsgálat, és a korábbi betegségek ismerete.

A NEJM (New England Journal of Medicine) rangos szaklap sorozatot indított e témában, ahol említést tesznek egy középiskolai edzőről, aki a szakmai nyilvánossághoz fordult, milyen kardiológiai szűrmódszerek lennének alkalmas annak eldöntésére, hogy valaki rendszeresen sportolhat-e.

tombola-sport-d000011806f67a5cd5048

Forrás: EgészségKalauz


A szaklapban négy orvosszakértő tette közzé véleményét, melyeket későbben az amerikai kardiológus társaság, (AHA, American Heart Association) tavaly novemberi, dallasi rendezvényén vitattak meg.

A NEJM-ben, és a konferencián is Dr. Sanjay Sharma (London) amellett érvelt, hogy a fiatal atléták szűrése életeket menthet meg. Dr. Mark Estes (Boston) e kérdésben rezignáltabb volt, szerinte a szűrés eredményessége tudományosan nem igazolt. Dr. Victoria Vetter (Philadelphia) szerint a szűrés csak fizikális vizsgálattal, és kórelőzménnyel együttesen lehet eredményes, míg Dr. Domenico Corrado (Padua) úgy vélte, hogy az EKG elegendő a szív-érrendszeri zavarok kimutatására.

A kongresszus résztvevői élőben szavaztak e kérdésről, és 70%-uk a szűrővizsgálatok mellett foglalt állást, 60% támogatta az EKG elvégzését. A NEJM szaklap online szavazást is indított ebben a témában, ahová 86 országból 1266 szavazat érkezett. Ezek 18%-a nem tartotta célszerűnek a fiatal atléták sportolás előtti szűrését, 24% szerint elég a fizikális vizsgálat, és az előző betegségek ismerete, 58% szerint pedig e kettő mellett az EKG elvégzése is fontos. Az amerikai és más országokból származó szavazatok meglehetősen megoszlottak ezekben a kérdésekben. Érdekes módon, a legtöbb szavazat Olaszországból érkezett, ahol megbízható nemzeti szűrőprogram működik, körükben a szavazók 74%-a támogatta az EKG-alapú szűrést.

A szaklap számos olvasója küldött be kommentárokat e kérdésben. Sokan jelezték, hogy személyes tapasztalataik vannak olyan fiatal sportolókkal, akik szívroham következtében haltak meg, és úgy értékelték, hogy mindez megfelelő szűrésekkel kikerülhető, megelőzhető lett volna.

A szűrés mellett kardoskodók azzal is érveltek, hogy a szűrés költségei alacsonyak a sportolók ruházati, felszerelési és utazási költségei mellett. A szűréssel szemben érvelők viszont azt mondták, hogy kevéssé igazolt valójában, hogy a szűrővizsgálatokkal megelőzhető lenne-e akár egyetlen haláleset, és jelezték, hogy számos esetben lehet ún. fals/hamis pozitív észlelés is.

Más szakmai hozzászólások arra hívták fel a figyelmet, hogy igen alacsony a szívhalál okozta halálozási arány a fiatal sportolók körében, a vizsgálatok költséghatékonyságát tekintetbe véve. Arról nem is beszélve, hogy milliónyi EKG-lelet képződne, amelyek alapos értékeléséhez igen jól képzett gyermekgyógyászok és háziorvosok kellenének... A csekélyszámú gyermek-kardiológusnak viszont nincsen ideje ilyen mennyiségű EKG átnézésére.

Egyes szakmai vélemények pedig azt jelezték, hogy kevés a terápiás lehetőségek száma, ha pl. egy fiatal sportolónál mondjuk EKG-rendellenességet találnak, akkor javasolja az orvos, hogy a továbbiakban folytasson ülő életmódot?

Az amerikai kardiológus társaság és a háziorvos szövetség (American Academy of Family Physicians) azt javasolja jelenleg, hogy fiatal sportolók szűrésekor vegyék fel a kórelőzményt, végezzenek fizikális vizsgálatot, de az EKG rutinszerű alkalmazását nem támogatja. Az európai kardiológus társaság viszont azt javasolja, hogy alkalmazzák az EKG-vizsgálatot (is), minden rendszeresen sportoló fiatalon.

A döntéshozó politikusok, egészségügyi szakemberek – és természetesen a széles nyilvánosság együttműködésével kellene kialakítani egy végső állásfoglalást. Főként akkor, amikor az egészségügyi forrásokat jelentős mértékben lefoglalja a fegyveres erőszak, a közúti balesetek, drogfogyasztás, öngyilkosság, melyek sajnálatos módon több fiatal életet követelnek, mint a hirtelen szívhalál.

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMclde1401118

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kutatás # sport # szűrővizsgálatok # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés