Ezeket látta már?

Mi a boldog és tartós párkapcsolat titka?

párkapcsolat, kommunikáció alkalmazkodás bizalom intimitás

A boldog és egészséges kapcsolat tág fogalom, mert az, hogy mitől lesz egy kapcsolat virágzó, a benne lévő emberek igényeitől függ.

Az egészséges kapcsolat mindenkinek mást jelent, mivel az embereknek különböző igényeik vannak. A kommunikációval, szexszel, szeretettel, közös hobbikkal vagy értékekkel kapcsolatos konkrét szükségleteink változhatnak az életünk során is. Például amilyen kapcsolatra vágyunk 20 évesen, nem biztos, hogy olyat szeretnénk 30 éves korunkban.

Mi a legfontosabb?

"Az egészséges kapcsolatokban nagyrészt közös az alkalmazkodóképesség" – mondja Lindsey Antin, a kaliforniai Berkeleyben dolgozó terapeuta. "Alkalmazkodnak a körülményekhez és a változásokhoz, amiken a különböző életszakaszaikon mennek keresztül" – teszi hozzá.

Íme, az egészséges kapcsolatok néhány további jellemzője:

1. Nyílt kommunikáció

Az egészséges párkapcsolatban élő partnerek gyakran beszélnek az életükben zajló dolgokról: a sikerektől a kudarcokig mindenről. Beszéljünk meg minden felmerülő problémát, a mindennapi életben előforduló apró dolgoktól kezdve. Legyen az munkahelyi stressz, vagy akár komolyabb problémák, mint például a lelki gondok vagy a pénzügyi nehézségek. Ítélkezés nélkül osszuk meg véleményünket akkor is, ha más a nézőpontunk. Nagyon fontos, hogy ez kölcsönösen működjön.

2. Bizalom

A bizalom magában foglalja az őszinteséget és a becsületességet. Ne legyenek titkaink egymás előtt. A bizalom azonban túlmutat azon, hogy nem kell aggódnunk megcsal-e a párunk amikor külön vagyunk. Azt is jelenti, hogy biztonságban és jól érezzük magunkat mellette, és tudjuk, hogy nem fog bántani sem fizikailag sem érzelmileg. Az értékeinket tartja szem előtt, de eléggé tisztel ahhoz, hogy bátorítson a saját döntéseink meghozatalára.

3. Egyéniség megtartása

Az egészséges kapcsolatokat leginkább úgy lehet leírni, hogy egymásra kölcsönösen támaszkodhatunk, de mégis megmarad az identitásunk, az egyéniségünk. Ha a kapcsolat kiegyensúlyozott, számíthatunk párunk szeretetére, de az önbecsülésünk nem függ tőle. Ott vagyunk egymásnak, de nem függünk a másiktól, nem tőle várjuk, hogy minden szükségletünket kielégítse. Továbbra is ápoljuk baráti kapcsolatainkat és időt fordítunk saját magunkra is.

4. Kíváncsiság

Az egészséges, hosszú távú kapcsolat egyik legfontosabb jellemzője a kíváncsiság. Ez azt jelenti, hogy érdekelnek párunk gondolatai, céljai. Azt szeretnénk ha a másik a legjobb önmagává fejlődjön. Nem akarjuk megváltoztatni és a saját ízlésünkre formálni a partnerünket. A kíváncsiság azt is jelenti, hogy hajlandóak vagyunk megbeszélni a kapcsolat átalakítását, ha a mostani helyzet nem teljesen komfortos mindkettőnk számára. Reálisan látjuk a társunkat, olyannak amilyen valójában, nem pedig egy idealizált képet szeretnénk róla látni.

5. Külön töltött idő

A legtöbb egészséges kapcsolatban élő ember számára az együtt töltött idő a legfontosabb. Bár az idő mennyisége változhat a személyes igények, a munka és egyéb kötelezettségek, életkörülmények alapján. Fontos kiemelni, hogy szükség van személyes térre és saját időre. Ezt az időt tölthetjük egyedül, pihenéssel, hobbinknak hódolva, vagy akár barátokkal, családtagokkal. Nem kell minden pillanatot együtt tölteni. Egy jó kapcsolatban nem kell attól félnünk, hogy kapcsolatunk megszenvedi a külön töltött időt, sőt kifejezetten jót is tehet.

6. Játékosság és könnyedség

Fontos, hogy időt szakítsunk a közös szórakozásra és a spontaneitásra. Ha tudunk viccelődni és nevetni dolgokon, az arról árulkodik, hogy megvan az összhang közöttünk és jól érezzük magunkat egymás társaságában. Az élet kihívásai miatt bárki szoronghat, ez átmenetileg megváltoztathatja a kapcsolatunk hangnemét és megnehezítheti, hogy a megszokott módon viszonyuljunk egymáshoz. De ha képesek vagyunk felvidítani egymást, ez segít oldani a feszültséget és erősíti a kapcsolatot.

7. Fizikai intimitás

Az intimitás gyakran jelenti a szexet, de nem mindig. Nem mindenki akarja mindig a szexet. A kapcsolat anélkül is lehet egészséges – feltéve, hogy ebben egyformán gondolkodunk. A testi intimitás jelentheti a csókolózást, az ölelést, az összebújást és az együtt alvást. Bármilyen típusú intimitásban is osztozzunk, a fizikai kapcsolat és kötődés nagyon fontos.

A fizikai kapcsolatunk akkor egészséges, ha:

  • mindketten kezdeményezünk és szívesen beszélünk a szexről
  • pozitívan tudjuk kezelni az elutasítást
  • meg tudjuk beszélni a vágyainkat
  • biztonságban érezzük magunkat a partnerünk társaságában.

Az egészséges intimitás magában foglalja a határok tiszteletben tartását is. Ez magában foglalja a következőket:

  • ne erőltessük a szexet, ha a partnerünknek épp nincs kedve hozzá
  • ne részletezzük előző partnerein teljesítményét az ágyban
  • másokkal ne osszuk meg kapcsolatunk intim részleteit

8. Csapatmunka

Egy erős kapcsolat tulajdonképpen csapatmunka. Együtt dolgozunk és támogatjuk egymást, még akkor is, ha valamiben nem értünk egyet, vagy nem teljesen azonosak a céljaink. Tudjuk, hogy mindig fordulhatunk partnerünkhöz, ha nehézségeink támadnak és mindig készen állunk arra, hogy támogatást nyújtsunk, ha ránk van szüksége.

9. Konfliktuskezelés

Még egy egészséges kapcsolatban is vannak időnként nézeteltérések, és néha frusztráltnak vagy dühösek lehetünk egymásra. Ez teljesen természetes és nem jelenti azt, hogy a kapcsolatunk nem működik. Az számít, hogyan kezeljük a konfliktusokat. Ha őszintén és tisztelettel tudtunk beszélni a nézeteltéréseitekről, akkor jó úton járunk. Akik ítélkezés vagy nélkül kezelik a konfliktust, gyakran találnak a problémáikra gyors megoldást.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Az ön párja hűséges? Kiderült, mi befolyásolhatja a hűtlenséget

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

párkapcsolat

Forrás: Healthline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához