Ezeket látta már?

Diétás finomságok: túrógombóc cukorbetegeknek, IR-eseknek

túrógombóc, recept, diéta, diabétesz, cukorbetegség

Bevált recept, ha szeretné a túrógombócot egyszerűbben, és egészségesebben elkészíteni.

  • Elkészítési idő: több mint 90 perc alatt elkészülő étel
  • Elkészítés nehézsége: egyszerű étel
  • Árkategória: pénztárcabarát étel

Hozzávalók 8-9 db gombóchoz:

  • 25 dkg túró
  • 3 dkg zabpehely
  • 1 db tojás (nagy)
  • csipet só
  • 1/2 citrom reszelt héja
  • 1 kávéskanál vaníliaaroma
  • édesítő (ízlés szerint)

A beleforgatáshoz:

  • pár evőkanál teljes kiőrlésű liszt

A pirított zsemlemorzsa hozzávalói:

  • kb. 4 evőkanál teljes kiőrlésű zsemlemorzsa
  • 2-3 evőkanál kókuszolaj (vagy vaj)

Elkészítés:

A zabpelyhet kávédarálón ledaráljuk. A túrót villával összetörjük, majd hozzáadjuk a ledarált zabpelyhet, a sót, a vaníliaaromát, a reszelt citromhéjat, a tojássárgát, ízlés szerint édesítőszert, és összekeverjük. A tojásfehérjét egy csipet sóval habbá verjük, majd a lisztes keverékbe forgatjuk. Ezután folpack fóliával letakarjuk, és pár órára vagy egész éjszakára a hűtőbe tesszük. (Én este kevertem össze, és másnap délelőttig a hűtőben pihent.*)

A túrós masszát csak közvetlenül az előtt, mielőtt kifőznénk vesszük ki a hűtőből és például egy fagyis kanállal gombócokat adagolunk belőle. Ezután beleforgatjuk a lisztbe, majd megformázzuk a gombócokat.

Egy edénybe bőséges mennyiségű vizet öntünk, hozzáadunk egy csipet sót, majd forráspontig melegítjük. Amikor elkezd forrni, óvatosan beletesszük a gombócokat, majd a hőfokot lejjebb vesszük, és a gyöngyöző vízben kb. 5 percig főzzük, majd elzárjuk a gázt, és még 10 percig a vízben a gombócokat hagyjuk. Az edényt fedjük le, és úgy hagyjuk a gombócokat a vízben.) Ezután szűrőkanállal kiszedjük és lecsepegtetjük a gombócokat, majd a teljes kiőrlésű pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Ehhez az olajat felhevítjük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát és állandó kevergetés mellett aranybarnára pirítjuk (arra figyeljünk, nehogy megégjen!). Tálaláskor ízlés szerint a gombócokat édesítővel megszórjuk, és tejföllel meglocsolva kínáljuk. (Én a tejfölt kevertem össze édesítővel, és azzal kínáltam.)

*A receptet Kard Éva küldte be a Recepttár számára. Köszönjük!

Cukorbeteg? Erre figyeljen a nyáron:

1. Még inkább figyelni kell a megfelelő hidratációra: A kevés folyadékbevitel nyáron kiszáradáshoz vezethet. A cukorbetegeknél pedig a megemelkedett vércukorszint következtében megnő a kiszáradás veszélye. Párás és forró körülmények között két-három liter víz napi fogyasztása kedvezően hat nemcsak a betegek közérzetére, de vércukorszintjére is. Kerülni kell a cukros üdítőket, a koffeines italokat valamint az alkoholt. Citrusokkal, uborkával vagy mentával ízesíteni lehet a vizet. Egy meleg nyári napon egy menta tea igazán hűsítő lehet.

2. Vércukor kontroll és aktivitás: Már a meleg is hatással lehet a vércukorszintre, ezen kívül nyaralás alatt az ember aktívabb és többet mozog, mint otthon. Az izommunka csökkenti az inzulinszükségletet, emiatt célszerű még gyakrabban megmérni a vércukorszintet.

3. Kánikulában érdemes zárt térben tartózkodni: 11:00 és 15:00 óra között a káros UV sugárzás miatt célszerű nem a napon tartózkodni, főleg azon bőrallergiában szenvedő cukorbetegeknek, akiknél az erős napsugarak kisebb bőrfertőzéseket vagy allergiás kiütéseket okozhatnak. Naptej használatán kívül, hosszú ujjú fehér pamut póló viselése megóvhatja a bőrt a káros sugaraktól.

4. Védekezzen vitaminokkal és antioxidánsokkal: Az olyan nyári zöldségeknek és gyümölcsöknek, mint például a cukkini, uborka, paradicsom, piros gyümölcsök vagy a görögdinnye, magas az A- és C-vitamin tartalmuk, és gazdagok antioxidánsokban, ami segít a szabad gyökök káros hatásainak leküzdésében, hozzájárul az egészséges bőr fenntartásához, és védi a bőrt a leégéstől. Továbbá a jól behűtött dinnye, áfonya, őszibarack vagy nektarin magas víztartalma miatt frissítően hathat egy forró nyári napon. Gyümölcsök fogyasztásánál a cukorbetegeknek nem szabad elfeledkezni ezek cukortartalmáról, ezért a fogyasztásuk csak korlátozott mennyiségben lehetséges.

5. Hőguta veszély: A cukorbetegek és más krónikus betegségben szenvedők, mint például a szívbetegek, hajlamosabbak a túlmelegedésre. A tünetek közé tartozik: a szédülés vagy ájulás, túlzott izzadás, izomgörcsök, hideg vagy nyirkos bőr, fejfájás, gyors szívverés és/vagy émelygés. Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, vonuljon egy hűvösebb helyre, igyon folyadékot és keresse fel szakorvosát.

6. Nézzen utána az ételeknek: Cukorbetegeknek érdemes utazás előtt megnézni, hogy a nyaralóhelyén milyen ételekkel és összetevőkkel találkozhat, így már előzetesen meg tudja nézni ezeknek a szénhidráttartalmát.

7. Tartson magánál egészséges nassolnivalót: Nyaralások, kirándulások során mindig vigyen magával valamilyen cukorbetegbarát nassolnivalót, például a mandula, a pörkölt csicseriborsó vagy az alma, a narancs és a körte is jól eshet ilyenkor.

8. Viseljen kényelmes lábbelit: A cukorbetegeknél különösen fontos a megfelelő lábbeli viselése. Fontos, hogy a lábbeli – azon kívül, hogy kényelmes legyen – rendesen szellőzzön. Győződjön meg arról, hogy biztosan ne okozzon vízhólyagot vagy bármilyen horzsolást a lábfején. Emellett érdemes pamut zoknit viselni, ami felfogja az izzadtságot.

9. Keresse fel utazás előtt orvosát: Utazás előtt mindenképpen keresse fel orvosát, és kérjen igazolást betegségéről, amivel esetleges felmerülő ellenőrzés esetén igazolni tudja cukorbetegségét. Valamint kérjen egy ambuláns leletet, amin fel van tüntetve, hogy milyen készítményeket szed.

10. Ne feledkezzen meg gyógyszereiről: Bizonyosodjon meg róla, hogy minden gyógyszert bepakolt a nyaralására. Ügyeljen arra, hogy a megszokott időben vegye be gyógyszerét. Szerencsére ma már léteznek olyan készítmények, amiket elegendő naponta egyszer szájon át szedni.

Ez is érdekelheti:

Forrás: Recepttár/EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához