Ezeket látta már?

Koffeinérzékenység - ezek a tünetek jelezhetik

Dietetika
2024. október 29. 13:54
koffein érzékenység kávé tünet remegés fejfájás

Vajon Önt is érinti?

Sokan el sem tudnák képzelni az életüket kávé nélkül. A mérsékelt koffeinfogyasztás amellett, hogy felébreszt és fokozza az éberséget, javítja a koncentrációt és növelheti a fizikai teljesítményt. A koffein ugyanis növeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást, serkenti az adrenalin termelését, valamint gátolja az adenosin nevű vegyület hatását, amely elősegíti az alvást és nyugalmat.

Sőt, egyes tanulmányok szerint hozzájárulhat bizonyos betegségek, például a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kockázatának csökkentéséhez, ráadásul antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik.

Koffeinérzékenység - bizony, létezik

Vannak olyanok, akik érzékenyebben reagálnak a koffeinre, mint mások, mivel a szervezetük másképp bontja le és dolgozza fel, és az idegrendszerük is erőteljesebben reagál rá. Az érzékenység mértéke egyénenként eltérhet, és számos tényező befolyásolhatja, például a genetika, az anyagcsere, az életkor, a testsúly és az, hogy mennyi koffeint fogyaszt az illető rendszeresen.

Sok szakértő szerint a koffeinérzékenység hátterében az úgynevezett CYP1A2 enzim áll, amely a koffein lebontásának nagy részét végzi. Vannak olyan genetikai variációk, amelyek befolyásolhatják azt, hogy ez az enzim milyen gyorsan vagy lassan dolgozik. Ezek a változatok határozzák meg, hogy ki mennyire érzékeny a koffeinre. Bár már több genetikai variációt ismerünk, amelyek hatással vannak erre az enzimre, további kutatások szükségesek ahhoz, hogy teljesen megértsük a gének szerepét a koffeinérzékenységben.

A koffeinérzékenység tünetei

Azok, akik koffeinérzékenyek, már kis mennyiségű koffein hatására is intenzív tüneteket tapasztalhatnak, például:

  • szívdobogásérzés
  • szorongás vagy idegesség
  • álmatlanság vagy alvászavarok
  • fejfájás
  • remegés vagy izomrángás
  • gyomor-bélrendszeri problémák (hányinger, hasmenés)

Dr. Ross Perry, a Cosmedics háziorvosa és orvosi igazgatója elmondta a LiveScience-nek, hogy sokan érzik azt, hogy bizony hat rájuk a koffein röviddel azután, hogy elfogyasztják. Körülbelül 20 perccel később éberebbnek érezhetjük magunkat, energikusabbak lehetünk. Ha azt tapasztaljuk, hogy a koffein hatására remegünk vagy sürgősen WC-re kell mennünk, lehet, hogy érzékenyek vagyunk rá.

Ha túl sok koffeint fogyasztunk, a szervezetünk túlterhelődhet, ezért elképzelhető, hogy érdemes csökkenteni az adagot. Azok számára viszont, akik már a legkisebb mennyiségtől is remegést, hasfájást, fejfájást, álmatlanságot, szívdobogásérzést vagy fokozott szorongást tapasztalnak, valószínűleg koffeinérzékenyek.

Idősebb korban gyakoribb

Ahogy öregszünk, a testünkben végbemenő változások miatt egyre gyakoribbá válik a koffeinérzékenység. Kutatások kimutatták, hogy az idősebb felnőttek lassabban bontják le a koffeint, mint a fiatalabbak. Egy tanulmányban például a 65 és 70 év közötti kávéfogyasztóknak 33%-kal hosszabb időre volt szükségük a koffein lebontásához, mint a fiatalabb résztvevőknek. Ez azt jelenti, hogy az idősebbeknél egy ugyanolyan mennyiségű kávé erősebb hatást fejt ki, ami kellemetlen tüneteket, például szorongást, ingerlékenységet, remegést és alvási nehézségeket okozhat.

A koffeinérzékenység nem ugyanaz, mint a koffeinallergia. A koffeinallergiánál az immunrendszer ugyanis antitesteket termel. A tünetek súlyosabbak, erősebb bőrviszketés, kiütés, fokozott ingerlékenység és remegés alakulhat ki, de nagyon ritkán súlyos, életveszélyes allergiás reakcióhoz, anafilaxiához vezethet. Ezzel szemben a koffeinérzékenység nem veszélyezteti az életet, ráadásul kezelhető.

Alternatívák

Szakértők azt javasolják, hogy a koffein helyett próbáljunk meg több vizet inni. A legjobb ital a szervezet számára a víz, de valljuk be, sokan érezzük úgy, hogy ennél azért többre van szükségünk a nap kezdetéhez. A forró víz citrommal, a borsmentatea, a friss gyümölcs- és zöldségturmixok, a sima szódavíz egy csipetnyi lime-mal, a matcha vagy a vörös tea és a kókuszvíz mind kiváló alternatívák.

Ha nagyon szeretné, kipróbálhat alacsony koffeintartalmú alternatívákat is, például a fehér teát, amely 250 ml-es csészében csak 6-55 mg koffeint tartalmaz (szemben a zöld teával, amelynek koffeintartalma 30-70 mg, és a fekete teával, amely 47-90 mg koffeint tartalmaz). A fehér tea azért jobb, mert azt korábban szedik, mint a zöld vagy fekete teát, és általában minél érettebb a levél és minél jobban feldolgozzák, annál magasabb a koffeintartalma. Emellett választhatsz gyümölcs- vagy gyógyteákat is.

Szívbetegség és kávézás: mennyit számít a  koffein?
Ez a cikk is érdekelheti

Szívbetegség és kávézás: mennyit számít a koffein?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kávé # koffein # koffeinérzékenység # fejfájás # szorongás # remegés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés