Ezeket látta már?

Táplálékkiegészítők az egészséges életmód szolgálatában

Dietetika
2010. január 19. 10:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ma már számos gyógyszertárban kaphatunk hasznos információkat a táplálkozással, a táplálék- ill. étrendkiegészítőkkel kapcsolatosan. A gyógyszerésszel való beszélgetés azért is fontos, mert ő a beteg által szedett gyógyszerekről is pontos tájékoztatást tud adni. A betegséggel, betegségekkel kapcsolatos problémáit mindig kezelőorvosával beszélje meg!

Nézzük meg, milyen különbségek adódhatnak nők, férfiak és időskorúak esetében

red-capsules-280x200-d0000054650a01b99131b

Forrás: MyDoctor


Nők

A mai "emancipált" nők egyszerre végeznek nyolcórai munkát, vezetik a háztartást, viszik a gyerekeket iskolába, különórára, és mindehhez igyekszenek energikusak és dinamikusak maradni... A stressz és a gyakori nassolás miatt sokszor nem jutnak elegendő vashoz, kalciumhoz, cinkhez, magnéziumhoz a napi étrendjükben. Ilyenkor gyorsabb a fáradás, elhasználtabb a bőr, csökken a szexuális vágy, gyengül az immunrendszer, gyakoribbak a vírusfertőzések.

  • A nők egy része úgy gondolja, hogy elég bekapni naponta egy multivitamint, és ez formában tartja őket. Sokan pedig eléggé speciális étkezési szokásokat vesznek fel, bizonyos élelmiszereket eleve nem fogyasztanak.
  • A ligetszépe (primula) olaja, magnéziummal, B6-vitaminnal, kalciummal és E-vitaminnal kiegészítve hasznos lehet a menstruációt megelőző napokban (premenstruális szindróma).
  • A terhesség és szoptatás alatt nagyobb a B-vitamin-komplex, vas és folsav iránti igény és szükséglet. Nagyobb a kalcium- és jódszükséglet is ebben az időszakban. Javasolt olyan multivitamin-nyomelem készítmény szedése, amely kimondottan terhes nőknek készül. Vigyázni kell az A-vitaminnal, ez magasabb dózisban károsíthatja a magzati fejlődést, a gyógyszerész ebben pontos tájékoztatást tud adni, milyen szereket ajánlhat terhesség és szoptatás idején.
  • A diétázók, fogyókúrázók számára fontos tudnivaló, hogy pl. egyes élelmiszercsoportok teljes kerülés (hús, tejtermékek, vagy éppen zöldségek, gyümölcsök) hiánybetegséghez vezethet hosszabb távon, pl. kalcium- vas- és folsavhiányhoz. A komolyabb diéták, fogyókúrák folytatásához mindig ki kell kérni a dietetikus szakember tanácsát! Ilyen esetben is hasznos lehet a multivitaminok és ásványi anyagok szedése, pótlása.
  • A versenysportoló nők, különösen az atléták számára fontos a vas- és kalciumpótlás.
  • Változókorban, a női hormonszintek csökkenése miatt hangulat-ingadozás, kipirulás, fokozottabb verejtékezés, hőhullámok jelentkezhetnek. Ezek leküzdésében segíthet az E-vitamin, de talán a legfontosabb ebben a korban a csontritkulás megelőzése, ami szintén a női hormonszint-csökkenés következtében alakul ki. A csontritkulás, a csonttörések előfordulása általában plusz kalcium és D-vitamin szedésével megelőzhető. Egyes kutatások szerint hasznosak lehetnek a növényi (fito-) ösztrogének, de a változókorban mindenképpen javasolt a szakorvosi konzultáció, és az esetleges hormonpótló kezelés megindítása is. A hosszabb séták megtétele, és a dohányzás abbahagyása is jótékony hatású.

Változókorban, a női hormonszintek csökkenése miatt hangulat-ingadozás, kipirulás, fokozottabb verejtékezés, hőhullámok jelentkezhetnek. Ezek leküzdésében segíthet az E-vitamin, de talán a legfontosabb ebben a korban a csontritkulás megelőzése, ami szintén a női hormonszint-csökkenés következtében alakul ki. A csontritkulás, a csonttörések előfordulása általában plusz kalcium és D-vitamin szedésével megelőzhető. Egyes kutatások szerint hasznosak lehetnek a növényi (fito-) ösztrogének, de a változókorban mindenképpen javasolt a szakorvosi konzultáció, és az esetleges hormonpótló kezelés megindítása is. A hosszabb séták megtétele, és a dohányzás abbahagyása is jótékony hatású.

Férfiak

Ötven év felett emelkedik férfiakon a prosztatagondok gyakorisága, többször jelentkezik vizelési nehézség, probléma. A prosztataműködés zavarainak kezelésére (hangsúlyozzuk, ha jóindulatú prosztata-megnagyobbodásról van szó!) alkalmasak lehetnek a fűrészpálma-, pygeum-, vagy béta-szitoszterol tartalmú, vény nélkül kapható készítmények. Mindenekelőtt azonban meg kell vizsgáltatni a prosztatát, nehogy komolyabb betegség álljon a háttérben! (krónikus gyulladás, esetleg daganatos betegség).

Időskorúak

Az idősek táplálkozása eléggé egyoldalú lehet, nem fogyasztanak elegendő gyümölcsöt, zöldséget, tejterméket. Éppen ezért csökkentebb lehet a C- és B6-vitamin, a folsav-, kalcium-, magnézium- és cink szintjük. Elérhetőek ma már kimondottan az idősebb korúak szükségleteinek kifejlesztett multivitaminok, egyesekben emésztést segítő enzimkészítmények is szerepelnek.

A csontritkulás, ahogy már említettük főként a kalciumhiány következménye, és gyakoribbá válnak a csonttörések. Nemcsak kalciumpótlás szükséges, hanem testmozgás, esetleg csonterősítő gyakorlatok végzése. A D-vitamin pótlása is fontos, különösen, ha valaki "szobához kötött", vagy nem éri napfény. Nemcsak a csontritkulást előzheti meg a D-vitamin pótlás, de fokozhatja az izomerőt, ezáltal csökken az elesés veszélye is.

Az antioxidánsok erősítik az immunrendszert, és megelőzik azokat az oxidatív károsodásokat, amelyek számos betegséghez vezethetnek, mint pl. a szürkehályog, és a memória zavarai. Az antioxidánsok hatékonysága még nem teljeskörűen bizonyított ebben a tekintetben.

Az időskorban szedett egyes gyógyszerek, (mint pl. savkötők, antibiotikumok, vizelethajtók, székletlágyítók) csökkenthetik a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. A táplálékkiegészítők alkalmazása előtt konzultálni kell az orvossal, hogy valamelyikük nem lép-e kölcsönhatásba a rendszeresen szedett gyógyszerekkel.

A terhességet, és néhány speciális betegséget leszámítva, a normális vegyes, és kiegyensúlyozott étrendben kellő mennyiségű vitamin és ásványi anyag található. Arra nincsen tudományosan megalapozott tapasztalat, hogy a (szükségesnél) nagyobb dózisú vitaminoknak, ásványi anyagoknak bármiféle hasznos hatása lehet, néhány káros ellenben közismert.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MyDoctor
# diéta # életmód # vitaminhiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés