Ezeket látta már?

Itt a válasz, hogy valóban annyira rossz-e vizes hajjal lefeküdni

Szépségápolás
2024. május 17. 21:04
vizes, haj, lefeküdni, rossz, káros

Csak városi legenda vagy tényleg ártalmas?

Akár rendszeresen teszi, akár csak hébe-hóba, bizonyára kíváncsi rá, hogy vajon mennyire tesz rosszat azzal, ha vizes tincsekkel bújik ágyba. Hogy mit mondanak erről a szakértők?

Megfázhat?

Először kezdjük egy igen elterjedt tévhittel. Sokan úgy gondolják, hogy ha vizel hajjal fekszenek le, akkor megfázhatnak, ám ez egy így, ebben a formában nem igaz. A megfázást ugyanis vírusok okozzák, nem pedig az, hogy mennyire nedves a hajunk. Maximum annyi történhet, hogy a takaró alatt el kezd fázni, hiszen a nedves haja a nyakába tapad egész éjszaka, és ez megnehezítheti a jó éjszakai alvást (ez azonban egy törölközővel könnyen kiküszöbölhető). Hogy mégis miért tapasztalhatják páran azt, hogy utána betegek lesznek? Pont a rossz alvás miatt, hiszen az köztudottan fogékonyabbá tesz a fertőzésekre, mivel ekkor csökken az immunrendszer védekező képessége.

Valóban nyak-és fejfájást okozhat?

Bizonyára erről már Ön is hallott. Hogy miért alakulhatott ki ez a nézet? Valószínű azért, mert a nyak izmai megfeszülhetnek alvás közben, miközben öntudatlanul próbál távolodni a hideg nedvességtől. A fejfájást pedig azzal magyarázzák, hogy ez a testrészünk ekkor hidegebb, mint a test többi területe. Hogy ebből mi igaz és mi nem, nem tudni. A problémát tényleg sokan tapasztalják, ám nincsenek arról egyértelmű tudományos bizonyítékok, melyek alátámasztanák ezeket az állításokat.

Károsíthatja a szálakat

Bár az igaz, hogy a meleg levegőt fújó hajszárítás rossz hatással van a szálak állapotára, ám azt se felejtse el, hogy a nedves tincsekkel való lefekvés sem tesz jót.

- A nedves haj sérülékenyebb és hajlamosabb a törésre, mint a száraz- magyarázta Timothy Schmidt bőrgyógyász a Utah Egészségügyi Egyetemnek . A víz ugyanis gyengíti a haj fehérjeszerkezetét, így az rugalmasabbá válik, ezáltal pedig könnyebben nyúlik és törik.

Egy 2015-ös tanulmány szerint a hajszálak eredeti hosszának 30-70 százalékára nyújtása károsodást okozhat, ami könnyen megtörténhet alvás közben. Nem beszélve arról, hogy a túlzott súrlódás a haj és a párnahuzat között is káros lehet, ezért a szakértők azt tanácsolják, ha valóban nincs ideje teljesen megszárítani a haját lefekvés előtt, ne tegye le rögtön utána le a fejét, illetve használjon selyem vagy szatén párnahuzatot – ezzel minimálisra csökkentheti a nedves tincsek súrlódását.

Pattanásokat okozhat

A nedves hajjal való alvás nedves párnát is jelent. Hogy ezzel mi a baj? Több is! Az egyik az, hogy a hajról ekkor mindenképp rákerül a huzatra némi sampon, balzsam vagy kondicionáló, bármennyire is alaposan mosta ki őket (nem beszélve a nem kiöblítendő termékekről). Ezek azonban a hajra valók, de a párnáról az arcra is jutnak – ott pedig eltömíthetik a pórusokat és pattanásokat okozhatnak.

Korpásodást okozhat

Sajnálattal közöljük, hogy ez az állítás igaz. A nedves környezet ugyanis ideális táptalaj a gombák számára – ez pedig korpásodáshoz vezethet. Dr. Chirag Shah a Healthline -nak elmondta, hogy a vizes haj, a párnába jutó nedvesség és a fej melege tökéletes feltételeket teremtenek a gombáknak.

Mi az ítélet?

Láthatjuk, hogy nedves hajjal lefeküdni bár az egészségre nem feltétlenül káros, ám a hajnak és a fejbőrnek bizony nem tesz jót. Éppen ezért, ha lehet, inkább száraz tincsekkel menjen ágyba – ám ha egyszer-egyszer mégsem így történik, akkor sem dől össze a világ.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Korpás haj és viszkető fejbőr - ebből a vitaminból hiánya lehet



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# haj # hajápolás # egészség # korpa # pattanás # töredezett haj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés