Ezeket látta már?

Túlképzeljük, vagy tényleg jó a zabkása magas koleszterin esetén?

Dietetika
2024. augusztus 11. 07:49
zabkása

A kutatók azt nézték, hogyan hat a zabkása fogyasztása az emésztésre, a szív-és érrendszeri betegségekre, valamint a vérnyomásra.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy egészséges-e a zabkása egy 2022-ben megjelent tanulmány alapján, amit az European Journal of Nutrition című szaklap tett közzé:

"A zabkészítmények a vérzsírok szintjének csökkenését/javulását és egyéb szív- és érrendszeri mutatók kedvező változását eredményezték a túlnyomórészt enyhe anyagcserezavarral küzdő résztvevők körében, függetlenül az étrendi háttértől – erre az eredményre jutott egy meta-analízis (vagyis korábbi jóminőségű klinikai vizsgálatok előre meghatározott elvek alapján történő összesített elemzése). Ugyanakkor további jó minőségű vizsgálatok indokoltak az a zabkészítmények vérnyomásra, cukor-anyagcserére és gyulladásos paraméterekre gyakorolt szerepének megállapítására.

A metaanalízis 74 randomizált klinikai vizsgálatot foglalt magában, amelyekbe 4937 túlnyomórészt magas koleszterinszintűs, túlsúlyos, enyhe anyagcserezavarral rendelkező résztvevőt vontak be.

A zabkészítményeket fogyasztóknál a zab nélküli kontroll-csoportokhoz képest javult az összkoleszterinszint (súlyozott átlagkülönbség - 0,42 mmol/l), csökkent a „rossz” (LDL)-koleszterinszint (- 0,29 mmol/l), valamelyest a vércukorszint (- 0,25 nmol/l), a testtömeg-index (- 0,13 kg/m2), a testtömeg (-0,94 kg), és a derékbőség (-1,06 cm). A gyulladásos és/vagy oxidatív stressz paraméterekre vonatkozó klinikai vizsgálatok ritkák, és ellentmondó eredményeket mutattak.

Azok a klinikai vizsgálatok, amelyek a zabkészítményeket heterogén beavatkozásokkal (pl. búza, tojás, rizs stb.) hasonlították össze, a glikált hemoglobin, a diasztolés vérnyomás, a HDL-koleszterin és az apolipoprotein B szintjének csökkenését mutatták. A bevont randomizált klinikai vizsgálatok többségében (81,1%) fennállt a torzító tényezők hatásának kockázata."

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Édesítőszerek: melyik a legjobb cukorpótló?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Hivatkozás: Llanai E., Dejanovic GM., Valido E., et al.: Effect of oat supplementation interventions on cardiovascular disease risk markers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Eur J Nutr. 2022 Jun;61(4):1749-1778.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
# zabkása # rost # táplálkozás # koleszterin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés