Ezeket látta már?

Elindult az életmód medicina forradalma - vajon át tudja majd formálni a közgondolkodást?

Táplálkozás
2025. március 17. 16:54
életmód medicina egészség krónikus betegség

Napi 10 000 lépés akár 46%-kal csökkentheti a szívroham kockázatát, de bármennyit mozgunk, az már az előnyünkre válik, ha nem is lehet számszerűsíteni mindent.

A krónikus betegségek száma világszerte drámai ütemben növekszik. Egyre többször halljuk, hogy sok ezek közül megelőzhető lenne tudatos életmóddal – de ha ez ilyen egyszerű, miért nem változtatunk? Az életmód medicina tudományosan bizonyított módszerekkel mutatja meg, hogyan élhetnénk egészségesebben. Mégis, a legtöbben továbbra is figyelmen kívül hagyjuk ezeket az elveket. Mi áll a háttérben? Miért ilyen nehéz a váltás? És hogyan lehet mégis sikeres?

Betegek Világnapja helyett Egészségmegőrző Világnap

A nemrég tartott Betegek Világnapja kapcsán ismét előtérbe került az egészségünk kérdése. Sajnos azonban a hangsúly továbbra is a betegségeken és azok kezelésén van, nem pedig az egészségen és annak fenntartásán. A WHO legfrissebb, 2024-es nemzetközi statisztikái szerint, drasztikus változás következett be a vezető betegségek tekintetében. Míg 2000-ben a top 10 halálos megbetegedés között négy fertőző betegség volt és négy nem fertőző, krónikus betegség, addig 2021-re már hét nem fertőző, krónikus betegség szerepel a listán. A szív- és érrendszeri problémák, a cukorbetegség és különböző daganatos megbetegedések vezetik a statisztikákat. Világszerte 20 millió új rákos megbetegedést diagnosztizáltak, és 9,7 millió ember vesztette életét daganatos betegségek következtében 2022-ben. A szakemberek szerint azonban ezek a számok nem törvényszerűek. A modern orvostudomány egyre inkább felismeri, hogy a betegségek jelentős része életmódváltással megelőzhető lenne, és a betegségek kezelése helyett az egészség megőrzésére kell helyezni a hangsúlyt.

Környezeti kényszerek és rossz szokások

Az emberek többsége táplálkozással és elhízással, mozgás- és alvás hiánnyal összefüggő problémákkal küszködik. A modern életmód külső kényszerei a helytelen táplálkozás, az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása, a mozgásszegény életmód, az alvászavarok és a krónikus stressz. Ezeknek nehéz “ellenállni”. Az emberiség nagy része folyamatosan kényelmesebbé válik, és ezt az ösztönt számos iparág remekül kiszolgálja. Jó hír: ha képezzük magunkat és a gyermekeinket, és tudatosan változtatunk az életmódunkon, akkor a betegségek jelentős része megelőzhető vagy visszafordítható.

Az életmód medicina

Az életmód medicina egy olyan evidenciákon alapuló orvosi irányzat, amely hidat képez a hagyományos orvoslás és a preventív medicina között. Nem helyettesíti, hanem kiegészíti a konvencionális orvosi kezeléseket, középpontjában pedig az egészséges életmód kialakítása áll. Hazánkban is egyre több egészségügyi szolgáltató ismeri fel ennek jelentőségét. Dr. Várnai Péter, az A-Lab Medical orvos-szakértője szerint egyre többen építenek be életmód medicina megoldásokat a protokolljukba, az A-Lab Medical pedig az elsők között tette tevékenységének központi elemévé ezt a szemléletet. Az életmód medicina hat alappillére, a megfelelő táplálkozás, rendszeres testmozgás, pihentető alvás, stresszkezelés, káros szokások és környezeti hatások kerülése, valamint a pozitív társas kapcsolatok fenntartása olyan univerzális alapelvek, amelyek követésével jelentősen javíthatjuk egészségi állapotunkat.

Néhány példa

Kutatások igazolják, hogy már napi 3 perc intenzív testmozgás 12%-kal növeli az inzulinérzékenységet, a megfelelő izomtömeg fenntartása látványosan javítja a metabolizmust, az inzulin érzékenységet, és a hosszabb életre is kiemelkedő hatással bír, az izomerősítő tevékenységek segítenek fenntartani a mindennapi feladatok elvégzésének képességét, és lassítják az öregedéssel járó csont- és izomvesztés ütemét is. Napi 10 000 lépés akár 46%-kal csökkentheti a szívroham kockázatát, de bármennyit mozgunk, az már az előnyünkre válik, ha nem is lehet számszerűsíteni mindent. Fontos tudni, hogy immunrendszerünk működését 70%-ban a bélflóra befolyásolja, táplálkozási szempontból a magas rosttartalmú étrend, de a stressz csökkentése is jelentősen csökkentheti a vastagbélrák esélyét. A zöldségfogyasztás csökkentheti a kardiovaszkuláris betegségek rizikóját. Alvás tekintetében bizonyított, hogy napi 7 óránál kevesebb pihenés 30%-kal növeli az elhízás veszélyét. Ha pedig valaki úgy érezné, hogy nem tudja beilleszteni az életébe a változásokat, akkor egészség coach csapat segítheti az implementációban.

Az USA-ban már 150-200 ezer egészségügyi coach tevékenykedik a National Library of Medicine szerint, míg Magyarországon csak néhány száz. Bár az életmód medicina alapú megközelítés kezdeti költségei nem feltétlenül alacsonyabbak a hagyományos kezeléseknél vagy a gyógyszereknél, de hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhetnek a krónikus betegségek megelőzésében. Ha a biztosító társaságok nem csak Németországban és máshol lesznek fogékonyak arra, hogy a prevenció elveit beültessék a biztosítási konstrukcióikba, az újabb jelentős előrelépést jelent majd ennek a megközelítésnek.

Út az egészségesebb jövő felé

A változás kulcsa tehát a tudatosság növelése, a rossz szokások megváltoztatása, új rutinok kialakítása. Megfelelő módszerekkel a berögzült szokások is sikeresen alakíthatóak. A szakértők előrejelzése szerint a következő években paradigmaváltás várható. A gyógyszeres kezelések helyett az életmód medicina és az egészségügyi coaching kerül előtérbe. Ahogy Karvalics Attila, az A-Lab Medical alapítója fogalmaz: “az egészség nem szerencse kérdése, hanem elhatározás, felkészültség, kitartás, napi rutinok és tudatos döntések sorozatának az eredménye.”

Ha naponta minimum ennyit gyalogol, 5 évvel tovább élhet - állítják a kutatók
Kapcsolódó cikk a témában

Ha naponta minimum ennyit gyalogol, 5 évvel tovább élhet - állítják a kutatók

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: A-Lab Medical
# Életmód # életmódváltás # krónikus betegség # egészség # életmód medicina # elhízás # daganat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés