A pajzsmirigybetegeknek lehet inni kávét vagy sem? Ezt tartsa be, ha érintett!
Miért kell figyelniük a pajzsmirigybetegeknek a kávézásra? Ihat egyáltalán kávét, aki pajzsmirigyzavarral él? A kutatók elmagyarázzák.
A világ felnőtt lakosságának napi szinten kávézik. Legyen ez egy csésze habos kapucsínó, vagy csak egy könnyed latte, égtájtól függetlenül fogyasztjuk akár naponta többször is. A pajzsmirigybetegeket ugyanakkor egyöntetűen megosztja a téma, szabad-e kávét fogyasztani reggel? Sokak szerint csak tej nélkül, mások szerint viszont egyáltalán nem.
A szintetikus pajzsmirigy hormonok
A szintetikusan előállított pajzsmirigy hormonok hatóanyaga az ún. levotiroxin, amelyet másképpen szintetikus tiroxinnak is nevezünk. Ez található meg a hazánkban forgalmazott összes készítményben, amelyet hipotireózis esetén alkalmaznak, így elégtelen pajzsmirigyműködés esetén maga a mesterséges hormon és a gyógyszer helyes szedése egyaránt fontos szerephez jut.
Ezen gyógyszerek mindegyike a reggeli első étkezéshez, vagyis az azt megelőző (legalább) fél órához kapcsolódik. A probléma azonban több tanulmány szerint is az, hogy az egyidejűleg, vagy egymást követően rövid időn belül bevett levotiroxint tartalmazó tabletta felszívódásának hatékonyságát csökkenti akár 25-57%-kal a kávé.
Ez az érték igen magasnak számít, főként abban az esetben, ha nagy dózisú hormonpótlásra van szükség például Hashimoto-kór esetén, amelynél előfordul az is, hogy már nincs élő pajzsmirigyszövet.
Lehet inni kávét vagy nem?
Mégsem kell azonban elkeseredni, hiszen a kutatók azt javasolják, várjunk 60 percet gyógyszerünk bevételét követően, hogy biztosan felszívódhasson a megfelelő mennyiségű hormon szervezetünkbe.
Fontos megjegyezni azonban, hogy ezek a tanulmányok nem tértek ki néhány esetre, hiszen nem különböztették meg az átlagos és a koffeinmentes kávét, és azt sem, hogy szintetikus vagy természetesen készítményt használtak-e a kutatásban résztvevők. Ugyanígy azt sem tudjuk, hogy a gyógynövényes teák és a hormon milyen kapcsolatban áll egymással, ott is érvényes-e az egy órás szabály.
Ha az egy órával késleltetett kávézást nem tudjuk beiktatni napirendünkbe, érdemes orvosunkkal konzultálni arról, hogy gyógyszerünket inkább lefekvés előtt vennénk be, így reggel már gondtalanul fogyaszthatjuk kedvenc eszpresszónkat.
Összegezve
- A pajzsmirigybetegséggel élők számára a kávézás kérdése megosztó: egyesek szerint tej nélkül, mások szerint egyáltalán nem ajánlott.
- A levotiroxin hormonpótló gyógyszer felszívódása akár 25-57%-kal csökkenhet, ha közvetlenül kávéval együtt veszik be.
- A kutatók javasolják 60 perc várakozást a gyógyszerbevétel után a kávéfogyasztás előtt, hogy elkerüljék a felszívódási akadályt.
- A tanulmányok nem különböztették meg a koffeinmentes kávét sem az átlagostól, és nem vizsgálták a teák hatását.
- Alternatívaként ajánlott az orvossal konzultálni a gyógyszer esti szedéséről, hogy reggel gondtalanul élvezhessük a kávénkat.
Pajzsmirigy-alulműködés esetén ezeket a zöldségeket jobb, ha kerüli!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!