Ezeket látta már?

Türelem - jutalmat terem...

Életmódorvoslás
2010. április 28. 13:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy új kutatás szerint létezik az agyban egy olyan útvonal, amely lehetővé teszi az embereknek, hogy ellenálljanak az azonnali jutalomnak és türelmesen várjanak valami jobbra akár hónapokon vagy éveken át is.

"Az emberek általában a nagyobb jutalmakat részesítik előnyben, ám más a helyzet, ha ezekre várni kell" – magyarázta Dr. Jan Peters, a Hamburgi Egyetem Egészségügyi Központjának idegtudósa, a tanulmány vezető szerzője. "Bár a jutalom értéke az idő előrehaladtával kétségkívül csökken, az emberek mégis képesek türelemmel várni rá."

Számos modellel próbálták már megmagyarázni annak alapját, hogyan rendelünk a különböző időpontokban elérhető jutalmakhoz egy-egy relatív értéket, ezt nevezik a kutatók intertemporális döntéshozásnak. Dr. Peters és szerzőtársa, Christian Büchel professzor funkcionális MRI (fMRI) és más módszerek segítségével vizsgálta meg az intertemporális döntéshozás mechanizmusát.

A kísérleti alanyoknak választaniuk kellett az azonnali kisebb, illetve a jövőbeni nagyobb jutalmak között, miközben agyműködésüket fMRI segítségével követték nyomon, a jutalom esedékességének napjára pedig "végszavakkal" utaltak. Kiderült, hogy minél jobban beindították a végszavak a spontán epizodikus képzeletet, annál többen voltak hajlandóak türelmesen várni a jutalomra. Emellett a döntéshozásban szerepet játszó elülső cinguláris kéregben, továbbá a hippokampusz egyik régiójában megnőtt az aktivitás, utóbbi a jövő előrejelzésében működik közre.

"Eredményeink azt mutatják, hogy a jövő élénk elképzelése jelentősen csökkenti a hirtelen döntéseket" – foglalta össze Dr. Peters. "Úgy véljük, hogy az elülső cinguláris kéreg és a hippokampusz dinamikus együttműködése biztosítja számunkra, hogy a jövőbeni megtérülés szempontjából a legjobb döntéseket hozzuk."

A cikk a Neuron folyóirat április 15-i számában jelent meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diagnózis # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés