Ezeket látta már?

Mire jó a citromfű? Ezekre nyújthat megoldást a gyógynövény

Gyógynövények
2025. február 08. 08:24
mire jó citromfű álmatlanság nyugtató hatás mellékhatás

A citromfű egyre elterjedtebb hazánkban, hiszen rengeteg pozitív tulajdonsággal rendelkezik.

A citromfű nem csupán antioxidáns, hanem gombaellenes és antibakteriális hatásokkal is rendelkezik. A gyógynövény eredményesen enyhíti a duzzanatot és a fájdalmat, ezen kívül még a láz enyhítésében is segíthet, a vércukorszint vagy a koleszterinszint csökkentésében is jó megoldás.

Mire használhatjuk még ezt a gyógynövényt?

  • emésztőrendszeri görcsök esetén,
  • a köhögést és a gyomorfájást is csillapítja,
  • kimerültség esetén,
  • hányás esetén,
  • láz és megfázás esetén is hasznunkra válhat.

Alvássegítő

A gyógynövényt sokan alvászavar ellen használják. Számos tanulmány számolt be arról, hogy valóban hatékonyan képes szabályozni az alvási ciklusokat. Nemcsak az alvás mennyiségét, hanem annak minőségét is tudja javítani, mert a citromfű hatására szerotonin szabadul fel a szervezetben, épp ezért nyugtató hatással is rendelkezik.

Ha este lefekvés előtt elfogyasztunk egy csésze citromfűteát, nemcsak a szorongás és a depresszió tüneteitől szabadulhatunk meg, hanem az álmatlanságtól is.

Illóolajként az aromaterápiában is használják, így nemcsak a szorongást csillapítja, hanem enyhíti a stresszt és csökkenti a depressziós tüneteket is és relaxációhoz nagy segítség.

Emésztési problémákra

Az emésztési zavar ellen is jó a gyógynövényből készült tea. A citromfű csökkenti az olyan emésztőrendszeri tüneteket, mint a puffadás, a savas reflux és a gyomorfájdalom.

A citromfűvet segítségül hívhatja gyomorrontás, gyomorgörcs és egyéb emésztési problémák orvoslására is. Kutatások igazolják, hogy gyomorfekély kialakulása esetén is hatásos, ugyanis a citromfű védelmet nyújt a gyomor nyálkahártyája számára.

Hasznos lehet a puffadás enyhítésére, az egyéb az emésztési problémákra is gyógyír, például megakadályozza a fokozott gázképződést és a puffadást is. Csökkenti a hasi fájdalmat és az olyan emésztési panaszokat, mint a székrekedés.

Kognitív egészségre

Egy kutatásba Alzheimer-kórban szenvedő betegeket vontak be, a vizsgálat négy hónapig tartott. A betegek mindennap kaptak citromfűteát. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a gyógynövény hatására a betegek sokkal jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint korábban. A citromfű ugyanis pozitívan hat a kognitív funkciókra és a memóriára is.

Antioxidáns, gyulladáscsökkentő hatások

A citromfű gazdag forrása a flavonoidoknak és az olyan fenolos vegyületeknek, amelyek antioxidáns hatásokkal rendelkeznek. Olyan flavonoidot - kvercetint - is tartalmaz, amelynek nemcsak az antioxidáns, hanem a gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő. Az antioxidánsoknak például nagy szerepük van a koszorúerekben lévő sejtek pusztulásának megelőzésében.

A citromfű antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, így segíthet a szájüregi fertőzések megelőzésében és kezelésében. Közreműködik az olyan baktériumok elpusztításában, amelyek fogszuvasodást is okozhatnak.

A szervezetben kialakuló és állandósuló gyulladás szerepet játszhat a szívbetegség és a stroke kialakulásában. A citromfűben található vegyületek viszont csökkentik a gyulladást keltő markerek elszaporodását a szervezetben.

Vízhajtó hatások

Természetes vízhajtó hatása is van, ami azért hasznos, mert megszabadítja a szervezetet a felesleges víztől, folyadéktól és nátriumtól. Serkenti a veséket a vizelet kihajtására a szervezetből. Éppen emiatt nagyon előnyös lehet azok számára, akik a PMS (premenstruációs szindróma) időszakában a sok folyadék, víz miatt haspuffadástól szenvednek.

Fogyáshoz is hatékony

A magas koleszterinszint megnövelheti a stroke és a szívinfarktus kialakulásának a kockázatait. A citromfűtea és a citromfűolaj kivonat azonban sikeresen és eredményesen tudja csökkenteni a magas koleszterinszintet.

Ha valaki fogyni szeretne, mindenképpen próbálja ki a gyógynövényt és a citromfűteát, ugyanis segít felpörgetni az anyagcserét, így nagyban megtámogathatja a fogyásunkat is.

A citromfű segítségével megelőzhetjük a különféle fertőzéseket, például nagyon hatékony lehet azon emberek számára, akik legyengült immunrendszerrel rendelkeznek. A gyógynövény nagyon hasznos lehet a gombás fertőzések és a szájpenész kezelésében.

Lehet-e a citromfűnek mellékhatása?

Ha túlzásba visszük a fogyasztását, okozhat kellemetlenségeket. Teája vagy tinktúrája túl nagy adagban és/vagy túl hosszú időn át alkalmazva hányinger, illetve az étvágy fokozódása jelentkezhet. A növény begyűjtésekor, gondozásakor a friss citromfűlevelek bőrirritációt, kiütéseket, viszketést is okozhatnak.

  • A citromfű hatással lehet a pajzsmirigyfunkcióra, csökkenti a pajzsmirigyhormon szintjét, és a hormonpótló terápia során alkalmazott gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet, de az ezt igazoló tanulmányok még nem magabiztosak. Pajzsmirigybetegség esetén mindenesetre célszerű lehet a hormonszint ellenőriztetése a citromfű rendszeres alkalmazása esetén.
  • Nyugtató gyógyszerekkel együtt alkalmazva kellemetlen mellékhatásokat okozhat, ezért célszerű kerülni a nyugtatók és a citromfű együttes alkalmazását.
  • A nyugtatókon és pajzsmirigyre ható gyógyszereken kívül a zöldhályog kezelésére alkalmazott gyógyszerekkel és a vérhígítókkal is kölcsönhatásba léphet, ezért ilyen gyógyszerek szedése esetén a citromfű alkalmazását érdemes mellőzni.
  • Műtéti beavatkozások során alkalmazott gyógyszerekkel együtt fokozott álmosságot okozhat. Legjobb, ha a tervezett műtét előtt egy-két héttel felfüggesztjük a citromfű alkalmazását.

Összegezve

  • A citromfű számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik, mint például antioxidáns, gombaellenes és antibakteriális hatások.
  • Képes enyhíteni duzzanatot, fájdalmat és lázat, valamint csökkenteni a vércukorszintet és a koleszterinszintet.
  • Javíthatja az alvási ciklusokat és enyhítheti az alvászavarokat.
  • Segíthet az emésztési problémák, puffadás, gyomorrontás, és gyulladások ellen.
  • Pozitív hatással van a kognitív funkciókra és a memóriára.

Olvasta már?

Szabó Gyuri bácsi ilyen gyógynövényeket javasolt alvászavarok ellen
Cikkajánló

Szabó Gyuri bácsi ilyen gyógynövényeket javasolt alvászavarok ellen

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# citromfű # gyógynövény # alvászavar # emésztési probléma # gyulladáscsökkentő # puffadás # vízhajtó # anyagcsere # szájpenész

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés