Ezeket látta már?

Gyógynövényes koktél őszre: ezeket ajánlja a kínai gyógyászat

gyógyövény, kínia medicina, gyógyászat, gyógytea

A kínai hagyományos gyógyászat immunerősítés alatt főleg az életerő erősítését tartja a legfontosabbnak. Érdemes megfogadni a következő tanácsokat!

Ha a csí áramlása nem ütközik akadályba a szervezetben, akkor az képes a kórokozók támadását elhárítani. A csít különféle növényekkel lehet segíteni.

1. Astragalus vagy kínai csűdfű

A csí egyik legjobb serkentője. Főleg megfázás, fáradtság, stressz ellen véd. Bizonyítottan óvja az immunsejteket.

2. Schisandra vagy ötízű gyümölcs

A tüdőmeridián egészségét támogatja és helyreállítja a csít. Krónikus köhögésnél fontos gyógynövény.

3. Fehér atraktilódész

A szervezet regeneráló gyógynövénye. Főleg a bedugult orr, eldugult melléküregek esetén hatásos a fogyasztása.

4. Ganoderma gomba

Általános tonizáló, gyengeség, fáradtság, köhögés esetén jól hat és természetesen növeli az ellenálló képességet. Vírusellenes hatása bizonyított.

5. Fahéj

Kifejezetten baktérium-, vírus- és gombaölő hatású. A vércukor szintet optimalizálja, növeli a libidót.

A kínaiak csodaitala

A hagyományos kínai medicina ajánlja ezt a csodaitalt, melyet az immunrendszer védelmére heti rendszerességgel célszerű elfogyasztani. A benne található citromsav oldja a vesekövet, az ananász enyhíti a köhögést, a kurkuma és a gyömbér antioxidáns, a kókusz és a fekete bors javítja a táplálék felszívódását a szervezetben.

Hozzávalók:

  • 2 csésze érett friss ananász felkockázva
  • 1 teáskanál fekete bors
  • 6 cm kurkumagyökér
  • 4 cm gyömbérgyökér
  • 1 citrom kifacsart leve
  • 1 teáskanál kókusz olaj

Engedje át az egészet gyümölcscentrifugán, majd keverje hozzá a citromlevet és a kókuszolajat. Ha elkészült, egy negyedórán belül igya meg, különben veszít értékes tápanyagaiból.

Ha esetleg nem talál kurkumagyökeret egészben (keleti élelmiszereket áruló boltokban kapható), kiválthatja őrölt változatával. Ebből kb. 2 teáskanálnyit számítson egy adaghoz.

Mi a legerősebb immunerősítő? - 4 tévhit az immunerősítésről

Az egyik legkedveltebb egészséggel kapcsolatos téma az online térben, közösségi oldalakon az „immunerősítés”. Számos tanács és ajánlat hangzik el ezzel kapcsolatban, melyek nagy része alaptalan vagy kutatásokkal nem megfelelően alátámasztott. A módszerek egy része alapvetően nem okoz kárt, de vannak köztük olyanok, amelyek akár egészségügyi problémákhoz is vezethetnek.

1. Vitaminok és nyomelemek extra dózisban

Egyes ajánlások a szerint különféle ásványi anyagok és vitaminok extra nagy dózisban szedve javítják az immunrendszer teljesítményét. Sokan ezeket a készítményeket a kiegyensúlyozott táplálkozás és a helyes életmód helyett választják megoldásként. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az extra dózisban bevitt anyagok egyrészt egészségügyi kockázatot jelenthetnek, káros hatással lehetnek a szervezetre. Másrészt az extra dózishoz hozzászokhat a szervezet és elhagyása után átmeneti hiányállapot jöhet létre, ami károsítja az immunműködést.

Ezzel szemben a kiegyensúlyozott, friss zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend egy egészséges ember számára szükséges minden vitamint és nyomelemet tartalmaz - kivéve az őszi-téli időszakban, amikor gyakori a D-vitamin-hiány. Mivel a magyar lakosság nagy részének a téli hónapokban alacsony a D-vitamin-szintje, télen napi 2000 NE D-vitamin fogyasztása javasolt. Bizonyos esetekben szükség lehet ennél nagyobb, ún. telítő dózisra is, erről kérdezze orvosát vagy gyógyszerészét.

A táplálékkiegészítők szedése éppen ezért csak kúraszerűen ajánlott, és akkor is inkább a multivitamin-készítmények javasoltak, mivel azok a hatékony felszívódáshoz megfelelő arányban tartalmazzák a különféle összetevőket. Ugyanez igaz a gyerekekre is.

2. Egyes élelmiszerek favorizálása

Az aktuális divat határozza meg, hogy a közhiedelemben mely élelmiszerek vagy élelmiszercsoportok jelennek meg „immunerősítő” hatásúként. Ezek egy része valóban hasznos lehet egyes tünetek enyhítésében, vagy összetevőik révén emelhetik a vitaminok és nyomelemek mennyiségét. Ezek hatása azonban általában nem tudományosan igazolt, csak „szájhagyományon” alapul.

3. Antioxidánsok

A nagy dózisú antioxidánst tartalmazó táplálékkiegészítők immunerősítő hatása nem igazolt. Fogyasztásuk egyéb szempontokból viszont jótékony hatású lehet.

4. Gyógynövények

Egyes gyógynövényekről laboratóriumi körülmények között kimutatható, hogy hatással vannak különböző immunsejtekre. Azonban arra, hogy ez a teljes szervezetünk szintjén mit jelent, illetve hogy biztosít-e védettséget bizonyos betegségekkel szemben, még nincs tudományosan alátámasztott bizonyíték.

Mielőtt valamelyik „immunerősítő” gyógynövény szedésébe kezdene, mindig kérje ki orvosa véleményét - például az echinacea vagy a spirulina alkalmazása autoimmun betegségben szenvedők esetén nem biztonságos, a tüneteket fokozhatják!

Gyógynövények: nem csak a gyógyszer kölcsönhatásokra kell odafigyelni

Azok, akik véralvadásgátló terápiában részesülnek, jól tudják, hogy komoly odafigyelést igényel az, milyen gyógyszereket vesznek be mellette. Ez elsősorban a régi típusú, kumarin-származékoknál jelent gondot, ugyanis náluk bizony igen gyakran előfordulnak gyógyszerkölcsönhatások, mely által fokozódik vagy épp csökken az adott szer hatása. (Épp az ebből a szempontból semleges gyógyszerek száma a legkevesebb!) Ez természetesen nem csupán a folyamatosan alkalmazott tablettákra vonatkoznak, hanem bizony az olyan alkalmi készítményekre is, mint pl. a nem-szteroid fájdalomcsillapítók. Érdemes továbbá azzal is tisztában lenni, hogy a gyógyszerek mellett a gyógynövények alkalmazására is nagy figyelmet kell fordítani, mivel ugyanúgy megváltoztathatják a véralvadásgátlók hatásfokát.

Nagyon sok gyógynövény is interakcióba kerül a K-vitamin antagonistákkal (kumarin- származékokkal), és ekkor megnőhet a vérzéses szövődmények rizikója. De nemcsak ezekkel, hanem a vérlemezke összecsapzódást gátló aspirinnel, thienopyridinekkel is! Ennek kétféle oka lehet: vagy fokozza a szer hatékonyságát (vagyis túlzott lesz az aggregáció – vagyis az összecsapódás-gátlás és ezáltal a kezelés hatástalanná válik), vagy pedig negatív hatást gyakorol a vérlemezkékre.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Torokfájás, rekedtség, nátha ellen ezeket a gyógynövényeket próbálja ki!

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

torokfájás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához