Ezeket látta már?

Magas koleszterin ellen - ez az ingyen szedhető gyógynövény segíthet

Természetes gyógymódok
2023. március 15. 22:04
medvehagyma jótékony hatásai

Ezt a gyógynövényt régóta alkalmazzák a népi gyógyászatban.

A medvehagyma (kígyóhagyma, vad fokhagyma, erdei fokhagyma) a hagymafélék családjába tartozó növény egész Európában megtalálható, nyirkos erdőségekben, patakparton, mocsaras területeken. 40-50 cm magasra nő meg. Jellegzetes, széles, fényes, élénkzöld levelei és fehér virágai vannak, a növény illata és az íze pedig a fokhagymára emlékeztet, ám jóval enyhébb annál.

A medvehagyma felhasználása és tárolása

Elsősorban a levelei fogyaszthatóak: akár nyersen, salátaként elkészítve, akár főzve, párolva (például levesnek), sőt péksüteményeket, pogácsákat is ízesíthetünk vele. Az apróra vágott medvehagyma-leveleket keverhetjük túróba vagy krémsajtba – így nagyszerű szendvicskrémet kaphatunk - , vagy olívaolajjal, magvakkal és fűszerekkel összeturmixolva pestot is készíthetünk belőle.

Sajtkülönlegességet is készítenek vele, például úgy, hogy a sajtot a medvehagyma nagy leveleibe csomagolva hagyják érni. Ez különleges aromát ad a kész sajtnak. A medvehagyma jól fagyasztható, így ha sikerül belőle nagyobb mennyiséget beszereznünk, megtisztítva, megmosva és alaposan megszárítva több hónapra is eltehetjük a fagyasztóba.

Mikor nő a medvehagyma?

A medvehagyma szezonja általában márciustól egészen június elejéig tarthat, a legfinomabbak a zsenge levelek, így érdemes még akkor leszedni őket, mielőtt a növény virágozni kezd. Mi magunk is gyűjthetjük, arra azonban nagyon kell figyelni, hogy védett területről tilos gyűjteni, és az engedélyezett helyeken is csak néhány levelet szakítsunk, ne tépjük ki a növény egész gyökerét (bár ez is fogyasztható), hogy következő évre is megmaradjon az utánpótlás.

Azt is tudni kell, hogy a növény levele nagyon hasonlít a gyöngyvirág leveléhez, ám ez utóbbi igen mérgező! A legegyszerűbben úgy lehet megállapítani, hogy tényleg medvehagymával találkoztunk-e, hogy a leveleket az ujjaink között megdörzsöljük, és megszagoljuk. A medvehagymának ugyanis erős, fokhagymás illata van. Azonban, ha bizonytalanok vagyunk, inkább ne szedjük le a növényt!

Tavaszi tisztítókúra gyógynövényekkel - így kezdjen hozzá!

A medvehagyma gyógyhatása

Más hagymafélékhez hasonlóan a medvehagyma is igen egészséges, hosszú ideje használják többek között gyomorbántalmak kezelésére, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint csökkentésére. A medvehagymában található antibakteriális és gombaellenes összetevők segíthetnek az egészséges bélflóra helyreállításában, ezzel pedig enyhíthetik például a krónikus hasmenést, a hasi görcsöket, a puffadást vagy a fokozott gázképződést és az ezzel együtt járó kellemetlenségeket.

A hagymafélék köztudottan nagyon jót tesznek a vérereknek, rendszeres fogyasztásukkal csökkenthető az érszűkület és az ezzel összefüggő agyvérzés, szívroham rizikója. A medvehagyma nemcsak a koleszterinszintre és a vérnyomásra hat jótékonyan, de a vérerek falában kialakuló mikroszkopikus gyulladások ellen is hatásos lehet. Vagyis, aki szeretné sokáig jó egészségben tartani az ereit és a szívét, egyen sok medvehagymát, fokhagymát!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas koleszterin: ezt tanácsolja a kardiológus, ha gyógyszer nélkül csökkentené

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# medvehagyma # magas vérnyomás # koleszterin # puffadás # hasfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés