Ezeket látta már?

Szegfűszeg: így használja gyógynövényként, nátha és gyulladások ellen

szegfűszeg

Sütemények, gyümölcslevesek, és húsok fűszerezéséhez használjuk, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a szegfűszeget akár gyógynövényként is használhatjuk!

A szegfűszeget már évszázadok óta használják az ételek és italok ízesítésére, emellett gyógyító hatásairól is számos feljegyzés született, és a modern tudományos kutatások is sokat foglalkoznak értékes összetevőivel.

Szegfűszeg, a fogproblémák enyhítője

A szegfűszegben közel negyven olyan összetevő található, melyek igen kedvező hatással lehetnek a szervezetünkre, a legfontosabb talán az eugenolnak nevezett illóolaj, amelynek erőteljes mikrobaellenes, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokat tulajdonítanak. A szegfűszeg emellett gyulladáscsökkentő, nyugtató, érzéstelenítő és fájdalomcsillapító gyógynövény is, sőt afrodiziákumként is alkalmazzák. Felhasználhatjuk az egész fűszert és annak őrölt változatát (akár főzetet is készíthetünk ebből), de szegfűszeg illóolajat is vásárolhatunk.

A szegfűszeg hagyományosan a fog- és ínybántalmak egyik legjobb gyógyítója, mert enyhíti a gyulladást és csökkenti a fájdalmakat, lelohasztja a duzzanatot és a gyógyulást is meggyorsíthatja. Mivel baktérium- és vírusölő tulajdonságai is vannak, azt is megakadályozza, hogy a fertőzés továbbterjedjen. A legegyszerűbben úgy alkalmazhatjuk, hogy egy tiszta vattadarabkára néhány csepp illóolajat teszünk, majd ezzel dörzsöljük be az érintett területet.

Akkor is bevethetjük a szegfűszeget, ha kellemetlen lehelettel küzdünk: a fűszer elpusztítja azokat a baktériumokat, melyek elszaporodása a felelős a szájszagért. Rágcsáljunk el néhány szem egész szegfűszeget, vagy öblögessünk naponta két alkalommal szegfűszegből főzött erős "teával".

Gyomorbántalmak, például hányinger vagy émelygés esetén is bevethetjük a szegfűszeget – a szegfűszeg illóolajának szagolgatása még a várandós kismamák reggeli rosszulléteinél is használható, mert nem jár mellékhatásokkal. A szegfűszeg emellett a túlzott gázképződést és a puffadást is csökkenti, és serkenti bizonyos emésztőenzimek termelődését, így a nagyobb lakomák után érdemes elrágcsálni egy-egy szem szegfűszeget.

Csökkenti a gyulladásokat

Az eugenol igen erős gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik, az akut betegségek és a krónikus gyulladások ellen egyaránt alkalmazható. Állatkísérletek során kiderítették, hogy a szegfűszeg-kivonat rendszeres fogyasztása akár 30 százalékkal is csökkentheti a gyulladással összefüggő tüneteket. A szegfűszeg illóolaját (valamilyen jó minőségű vivőolajba keverve) pedig külsőleg is alkalmazhatjuk, például a fájós izmok, ízületek masszírozásához. A szegfűszeg illóolajának szagolgatása gyors enyhülést adhat fejfájás esetén is.

Ezek a fűszerek elősegíthetik a gyógyulást! Kattintson tovább!

A hidegebb hónapokban gyakoribbak lehetnek a felső légúti fertőzések is. A szegfűszeg, illetve a szegfűszeg illóolaja nagyon hatásos a kellemetlen tünetek enyhítésében, egyrészt a már említett gyulladáscsökkentő, antibakteriális és antivirális tulajdonságainak köszönhetően, másrészt mert a fűszerben található hatóanyagok a letapadt váladékot is segíthetnek feloldani.

Ha megfáztunk, náthásak vagyunk, kortyolgassunk el naponta két-három alkalommal mézzel ízesített szegfűszegteát. Forró, aromaterápiás fürdőt is vehetünk: egy kád vízbe cseppentsünk 10-15 csepp szegfűszeg illóolajat. Ez nemcsak a légzést könnyítheti meg, de nyugtató, lazító, stresszoldó hatású is egyben.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek ízületi gyulladásra a szakgyógyszerész szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#fűszernövény

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához