Ezeket látta már?

Náthaszezonban tényleg kellenek a vitaminok? Így látják a patikusok

Gyógyszerterápia
2023. november 20. 12:04
téli betegség nárha megfázás C D vitamin gyógyszerész patika

A patikusok jól ismerik a betegeket, a vitaminszedési szokásaikat és a tévhiteiket is. Érdemes megfogadni néhány tanácsukat a nátha- és influenzaszezon kapcsán!

Reggelente már csípős fagy fogadja a meleg otthonból dolgozni és iskolába indulókat. A hideg idő beálltával több olyan betegség fenyeget, amely leginkább a téli hónapokhoz köthető. Ezek megelőzéséért tudatos hozzáállással, tápanyagpótlással sokat tehetünk, de az biztos, a vitaminevés önmagában kevés.

Idén kevesebb vitamin fogy a patikákban

Több patikus azt tapasztalja, hogy idén kevesebb vitamin fogy, mint a pandémia idején. Lecsengtek a Covid-19 súlyos hullámai, már nem is kell a vitamin? Érdemes vitaminokat szedni vagy ablakon kidobott pénz az, amit rájuk költünk? Annak jártunk utána, hogy megelőzhetők-e vagy kezelhetők-e a légúti fertőzések, így a nátha vagy az influenza, vitaminok szedésével?

A patikusok jól ismerik a betegeket, a vitaminszedési szokásaikat és a tévhiteiket is. Érdemes megfogadni néhány tanácsukat a nátha- és influenzaszezon kapcsán:

1. Gondolkodjon előre!

A vitaminok szedése megelőzési céllal fontosabb lehet, mint kezelési céllal. Maradjunk például a C-vitaminnál! Sokan akkor kezdenek el C-vitamin szedni, ha már köhögnek, tüsszögnek, folyik az orruk. Mindeközben a vizsgálatok alapján a C-vitamin megelőzési céllal való alkalmazása vezethet eredményre.

Aki megelőzési céllal (vagyis a nátha előtt) szed C-vitamint napi 250-2000 mg/nap dózisban annál gyorsabb lezajlású lesz a nátha, ha elkapja. Vagyis, a korábban szedett C-vitamin segíthet abban, hogy hamarabb szabaduljon a panaszoktól. Ha már a tünetek megjelenése után kezdi el valaki szedni a C-vitamint, akkor ez nem garantálható.

2. Nem csak C-vitamin létezik!

A C-vitaminon kívül egyéb vitaminok, nyomelemek is erősíthetik az immunrendszert. Ha az immunrendszer erősítéséről van szó, ki kell emelni a D-vitamint, a szelént, cinket és a probiotikumokat is.

A D-vitamin kapcsán korábbi klinikai vizsgálatok alapján (több mint 11 ezer fő bevonásával) elmondható, hogy a D-vitamin-pótlás a légúti fertőzések esélyét 12%-kal csökkenti. A kedvező hatás leginkább azoknál lép fel, akiknél a pótlás megkezdése előtt a szervezetbeni D-vitamin-szint igen alacsony. Vagyis, minél inkább pótlásra szorul valaki, annál hatékonyabb eredmény érhető el a pótlással.

3. Számít a dózis!

A túlságosan kis mennyiségű vitamin vagy nyomelem „labdába sem rúg” a fertőzésekkel szemben. Maradjunk a D-vitaminnál! Míg az őszi téli időszakban naponta 2000 NE D-vitamin bevitele javasolt a felnőtteknél, addig a Covid-19 betegség idején nagyobb dózisokra van szükség. A Covid-19 betegeknek napi 4000-6000 NE D-vitamin szedése javasolható tíz napon keresztül. A C-vitamint illetően egyre többen ajánlanak napi 200-300 mg bevitelt a napi 80 mg helyett. Úgy tűnik, ez az emelt dózis lehet szükséges az immunrendszer kellő mértékű felvértezéséhez, ha a légúti fertőzések megelőzéséről van szó.

4. Megéri kombinációkban gondolkodni!

Bizonyos vitaminok és nyomelemek, probiotikus baktériumok egymás hatását fokozhatják, ezeket megéri együtt alkalmazni.

Több vizsgálat jónak találta például a C-vitamin cinkkel való kombinációját. Úgy tűnik, hogy a vitaminok és nyomelemek között számos olyan „együttműködés van”, amely kiaknázható, ha az immunrendszer erősítéséről van szó.

5. A legjobb táplálékkal hozzájutni a vitaminokhoz, nyomelemekhez.

Ha ez nem lehetséges, jó minőségű, jól felszívódó terméket érdemes vásárolni és alkalmazni. A D-vitaminos patikaszerekre fókuszálva: javasolható, hogy a nagyobb biohasznosulás érdekében olyan D-vitaminos készítményt alkalmazzunk, amely olajban oldott formában tartalmazza a D-vitamint. Emellett ismert, hogy zsíroldékony vitaminról van szó, így a bevett D-vitamin felszívódását segítheti a vele együtt elfogyasztott zsíros táplálék. Nem mindegy tehát az sem, hogy mivel vesszük be a D-vitamint.

Napjainkban egyfajta kultusza van a növényi eredetű, vegán patikaszereknek. D-vitaminból is létezik növényi eredetű változat, ez az ergokalciferol (D 2 -vitamin). Tudni kell azonban, hogy ennek a biohasznosíthatósága elmarad az állati eredetűétől, vagyis a kolekalciferolétól (D3-vitaminétól).

A szelén kapcsán is oda kell figyelni a választásra, hiszen az élesztőhöz kötött szelénforma szervezetbeni hasznosulása jelentősen magasabb lehet, mint a szervetlen szelénformáké, így például a nátrium-szelenité vagy a nátrium-szelenáté.

Fontos tudatosítani, hogy nem kezelhetők egyetlen egységes kategóriaként a vitaminok vagy a nyomelemek, hiszen egyetlen vitamint vagy nyomelemet tekintve is döntő fontosságú az, hogy mekkora az alkalmazott dózis, milyen a sóforma, vagy éppen az, hogy mivel vesszük be a patikaszert.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# nátha # Megfázás # influenza # C-vitamin # D-vitamin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés