Ezeket látta már?

Ezt mondja el az egészségéről az, hogy mikor és milyen gyakran jár WC-re

Orvostudományi kutatások
2025. május 09. 19:54
aranyér vastagbélrák véres széklet különbség

Ezért érdemes nagy figyelmet fordítani székelési szokásaira.

A bélmozgások gyakorisága egyénenként eltérő lehet, azonban az orvostudomány általánosan meghatározza azt a tartományt, amelyet normálisnak tekint. A legújabb kutatások azonban arra utalnak, hogy ez az elfogadott tartomány szűkebb lehet, mint azt eddig hittük, ráadásul a székletürítés gyakorisága számos komoly egészségügyi probléma kialakulásával összefügghet.

Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a rendszeres székrekedés vagy hasmenés hajlamosíthat bizonyos betegségek, például vesebetegségek vagy neurodegeneratív kórképek kialakulására. Azonban nehéz eldönteni, hogy a bélmozgási zavarok megelőzik-e a betegségek megjelenését, vagy éppen azok váltják ki azokat (mivel az addigi kutatásokban gyakran már betegek szerepeltek).

A mostani tanulmányban azonban olyan egészséges személyeket vizsgáltak, akik nem szenvedtek krónikus problémáktól, és így tisztább képet kaptunk arról, hogy a székelési szokások miként befolyásolják hosszú távú egészségünket. A kutatás rávilágít arra, hogy miért lehet egyes embereknél nagyobb vagy kisebb az esélye bizonyos egészségügyi problémák kialakulásának. Emellett azt is megmutatja, miként tükrözi a bélmozgások rendszeressége az általános egészségi állapotunkat.

A kutatásról

A Cell Reports Medicine szakfolyóiratban megjelent vizsgálat során 1400, teljesen egészséges felnőtt személy bélműködési adatait elemezték. Az eredmények alapján négy fő kategóriába sorolták a résztvevőket:

  • Székrekedés: heti egy-két alkalommal történő székletürítés
  • Alacsony-normális: heti három-tól hat alkalomig
  • Magas-normális: napi egy-től három alkalomig
  • Hasmenés: napi több mint háromszori széklet

A szakértők ezt követően a bélflóra összetételét és a szervezetben található toxinokat vizsgálták. Megállapították, hogy azoknál, akiknek normális gyakoriságú bélmozgása van, magasabb volt a „jó” baktériumok szintje. Ezzel szemben, akik székrekedéstől szenvedtek, a vérükben olyan mérgező anyagokat találtak, amelyek kapcsolatba hozhatók súlyos betegségekkel, például vesebetegséggel és Alzheimer-kórral. Azoknál, akik hasmenést tapasztaltak, gyulladásos jelek voltak jelen, ami szintén növelheti bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát.

Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a bélmozgás rutinja nemcsak az aktuális közérzetünket befolyásolja, hanem hosszú távon is jelezhet az általános egészségi állapotunkról. Dr. Sean M. Gibbons, a kutatás egyik vezetője, kiemeli, hogy a bélmozgás ritmusa jelenleg nem kap elég figyelmet a rendszeres orvosi vizsgálatok során, pedig fontos indikátor lehet a betegségek megelőzésében.

Jelenleg mit tartanak normálisnak az orvosok?

A mai napig a szakértők szerint a napi három és a heti három közötti székletürítési gyakoriság tekinthető normálisnak. Ez egy meglehetősen tág határok közötti érték, amit azonban a kutatás szerint érdemes lehet szűkíteni.

Hogy mégis miért lehet az egészségre káros, ha túl sokat kakilunk? Röviden azért, mert ez a szervezetben jelen lévő gyulladás szintjének emelkedéséhez vezethet. A krónikus gyulladás pedig számos súlyos egészségügyi problémával hozható összefüggésbe, mint az autoimmun betegségek, a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, vagy éppen az idegrendszeri elváltozások. Emellett a túl gyakori székletürítés terheli a májat is, hiszen az epe szerepe a zsír emésztésében kiemelkedő, és ha a szervezet gyorsan kiüríti az epét, az egyfajta stresszt okozhat a májban.

És mi a helyzet abban az esetben, ha kevesebbet ürítünk székletet? Sajnos ez sem tesz jót. A bélben élő mikroorganizmusok fontos szerepet töltenek be az emésztésben, különösen a rostok lebontásában. Amikor keveset megyünk WC-re, a mikrobiális aktivitás megváltozik, és a mikrobák a szerves anyagokat, például fehérjéket kezdik erjeszteni, ami mérgező melléktermékek keletkezéséhez vezethet. Ez hosszútávon növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. A kutatás szerint azoknál, akiknél a széklet gyorsabban halad ki a testből, kevesebb ilyen mérgező anyag keletkezik, így a rendszeres és megfelelő gyakoriság támogatásával csökkenthető a betegségek kialakulásának esélye.

Mi az ideális?

Amennyiben minden második nap vagy naponta kétszer ürít székletet (vagy e között), az optimálisnak tekinthető, sem túl gyakori, sem túl ritka. Ugyanakkor a székletürítés ritmusa általában az életünkben zajló egyéb folyamatokat is tükrözi.

És hogy mégis miként lehet javítani a székelési rutinon?

  • Növelje a rostfogyasztást: napi 22-34 gramm rost ajánlott felnőttek számára.
  • Igyon elegendő folyadékot: napi kb. 2-2,5 liter (időjárástól, aktivitásról függően)
  • Mozogjon rendszeresen: heti legalább 150 perc mozgás segíti az egészséges bélműködést.

Ez a legjobb idő a székelésre

Dr. Kenneth L. Koch gasztroenterológus a Women’s Health-nek szerint az egészséges emberek számára a legideálisabb időpont a székletürítésre reggel van. Ez azért kedvező, mert az éjszaka folyamán a vékony- és vastagbél intenzíven dolgozik, feldolgozva az előző nap elfogyasztott ételeket, és felkészítve a testet a kiürítésre. A reggeli időpont előnye, hogy a salakanyag akkorra készen áll a távozásra, de ez csak akkor válik rendszeressé, ha következetesen tartjuk magunkat ehhez az időponthoz.

A belek szeretik a rutint és hálásak érte, ha mindennap ugyanabban az időben kerül sor a székletürítésre. Egy stabil rutin kialakítása tehát hosszú távon igen jótékony hatással van a szervezetünkre.

A szakértők elmagyarázzák, miért lehet zöld a széklet, és mikor kell orvoshoz fordulni miatta
Figyelmébe ajánljuk

A szakértők elmagyarázzák, miért lehet zöld a széklet, és mikor kell orvoshoz fordulni miatta

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# emésztőszervi betegségek # széklet # WC-szokás # székrekedés # hasmenés # bélrendszer # emésztés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés