Kutatók szerint ezzel a teszttel előre jelezhető a demencia
Látásunk akár 12 évvel a diagnózis előtt jelezheti a demencia kialakulását.
A szemek közvetlen kapcsolatban állnak az aggyal, így lehetőség nyílik arra, hogy gyorsan értékeljük mindazt, amit látunk. Ez a szoros összeköttetés azonban nemcsak a mindennapi működés, hanem a korai demencia jeleinek felismerésében is hasznos lehet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a látásban bekövetkező változások nem egyszerűen szemüvegcsere kérdése, hanem összetettebb problémára utalhatnak - írja a prevention.com.
Látás és a demencia
A Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmány igen fontos információkkal szolgálhat az orvosoknak. Tekintettel arra, hogy a demenciában szenvedők száma várhatóan növekedni fog a jövőben, különösen értékesek ezek az adatok.
Hogy pontosan mit is mutatott a kutatás? A vizsgálathoz a szakemberek 8623, egészségesnek tartott személyt követtek nyomon az angliai Norfolkban több éven keresztül. A kutatás végén 537 résztvevőnél állapítottak meg demenciát.
A résztvevőket a tanulmány elején arra kérték, hogy végezzenek el egy vizuális érzékenységi tesztet, mely a vizuális feldolgozás gyorsaságát mérte (vagyis azt az időt, amíg az agy feldolgozza és értelmezni tudja a látottakat). A feladat során a személyeknek figyelniük kellett egy képernyőre, és amint háromszög formát észleltek a mozgó pontok között, meg kellett nyomniuk egy gombot.
Az eredmények szerint azoknál a résztvevőknél, akiknél akár 12 évvel később demenciát diagnosztizáltak, a háromszöget később vették észre.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a vizuális feldolgozási tesztek kombinálása más neuropszichológiai vizsgálatokkal javíthatja a jövőben a demencia kockázatának felismerését.
Mi lehet az összefüggés?
Hogy mi is lehet az összefüggés? Clifford Segil neurológusa szerint először is fontos kiemelni, hogy ezt a problémát nem lehet egyszerűen szemüveggel korrigálni - ez inkább a memóriáról és az emlékezésről szól.
Számos lehetséges oka lehet annak, hogy a lassabb vizuális érzékenység összefügghet a demenciával. Az egyik elmélet szerint az amiloid plakkok (az Alzheimer-kórban gyakran megjelenő összetapadt fehérjék) először az agy látással kapcsolatos területeit érinthetik, mielőtt a memóriára hatnának. Ennek eredményeként ezek a változások már a vizuális tesztek során is megmutatkozhatnak.
A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a demencia hatással lehet a kontrasztérzékelésre és a hasonló színek megkülönböztetésének képességére is. Ráadásul korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a demenciában szenvedők számára nehezebb lehet figyelmen kívül hagyni a vizuális zavaró tényezőket, ami szemmozgási problémákhoz vezethet.
A látás ugyanolyan fontos jel, mint a hallás
Az orvosok általában nem fókuszálnak a látászavarokra a demencia megelőzése vagy diagnosztizálása során. Gyakrabban a hallási problémák kerülnek szóba, hiszen kutatások szerint a hallókészülékek használata késleltetheti a kognitív hanyatlást azoknál, akiknél nagy a demencia kialakulásának kockázata.
- Rendszeresen hallásvizsgálatra küldjük a betegeket, de nem fordítunk figyelmet a látásra – mondja Dr. Segil.
Az eredmények miatt a vizuális érzékenységi tesztek egyre gyakoribbá válhatnak a szemészeti gyakorlatban, és a kutatók szerint ez egy olyan terület, amit a jövőben még alaposabban fognak vizsgálni.
Nem szabad csakis a klasszikus memóriaproblémákra alapozni
A demenciát gyakran memóriavesztésként azonosítják, azonban fontos tudni, hogy többféle memória típus létezik, és különböző módon érintettek lehetnek a tünetek.
- A demencia korai jelei azon alapulnak, hogy milyen típusú memória érintett először – mutat rá Dr. Amit Sachdev, a Michigani Állami Egyetem Neurológiai Tanszékének orvosigazgatója.
Dr. Segil szerint a demenciára utaló leggyakoribb problémák között szerepelnek a vezetési és pénzügyi gondok.
- Amikor az emberek eltévednek, büntetéseket kapnak, vagy egyszerű pénzügyi hibákat követnek el, azok aggodalomra adnak okot – hangsúlyozza az orvos, így ezekre jobb odafigyelni.
Figyelmen kívül hagyott demencia tünetek - ezek már a memóriaromlás előtt jelentkeznek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!