Ezeket látta már?

Miért nem tudok fogyni? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el

Diagnosztika
2024. június 12. 18:04
miért nem tudok fogyni vizsgálat

Nemcsak a lustaság és a helytelen életmód okozhatja a plusz kilókat, hanem bizonyos hormonzavarok is.

Már kopogtat a bikiniszezon, így igen sokan még inkább rákapcsolnak a testmozgásra és az egészséges táplálkozásra. Igen ám, de mi van akkor, ha mindent megteszünk, mégsem mutat kevesebbet a mérleg?

Hormonzavar is állhat a háttérben

Nagyon gyakori az, hogy a fogyás útjában valamilyen hormonzavar áll. Ilyenkor bármit teszünk, alig látunk változást. A hormonok bizony számos dolgot befolyásolnak a testünk működésében, és ez alól az anyagcsere, a testsúly alakulása sem kivétel. Íme, milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni, hogy kiderüljön, hogy az endokrin rendszer problémája áll-e a karcsú alak útjában!

TSH

Ez az egyik legfontosabb ellenőrizendő érték, amikor valaki túlsúllyal küzd és nem tud lefogyni. A TSH ugyanis a pajzsmirigy működéséről ad információt: amennyiben magas a szintje, az a szerv alulműködését jelzi, ami az anyagcsere lassulásával járó állapot. Ilyenkor az emésztés, a zsírégetés visszafogott üzemmódban működik, így a kilók csak úgy rakódnak ránk, ám le már nem olvadnak egyszerűen. Ekkor egyéb tünetek is jelentkezhetnek, például menstruációs problémák, meddőség, hajhullás, fáradékonyság és alacsony vérnyomás. Szerencsére az állapot gyógyszeresen, a hiányzó hormonok pótlásával eredményesen kezelhető, mellyel a testsúly is normalizálódhat.

Kortizol

A mellékvesék által termelt kortizol a szervezet elsődleges stresszhormonja, mely növeli a vércukorszintet és fokozza az agy glükózfelhasználását. A kortizol túltermelése azonban hozzájárulhat a hasi zsír felhalmozódásához, mivel lassítja az anyagcserét, ráadásul mellette az izmok leépüléséhez is vezethet. A kortizol magas szintje bár általában tartós stresszre utal, ám Cushing-kór/Cushing-szindróma is állhat a hátterében, melyek jellegzetessége a hasi elhízás, a magas vérnyomás, a striák és a zsíros, aknés bőr.

Inzulin, vércukor

Ha túlsúlyos és nem tud fogyni, nagyon fontos, hogy gondoljon inzulinrezisztenciára és 2-es típusú cukorbetegségre is, ugyanis az elhízás mindkét állapotnak lehet az okozója és a következménye is.

A hasnyálmirigy által termelt inzulin segít a glükóz sejtekbe juttatásában, így megakadályozza azt, hogy a vércukor szintje túl magasra emelkedjen. Előfordulhat azonban az, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra (inzulinrezisztencia, IR), ami miatt a hasnyálmirigy kompenzálásként még keményebben dolgozik, hogy elegendő inzulint szabadítson fel a vércukorszint stabilizálásához. Idővel azonban a hasnyálmirigy kifárad és kialakul az IR. Ha több inzulin és cukor van jelen a vérben, azt jelzi a szervezetnek, hogy tárolja a felesleges cukrot. Amikor a máj és az izmok megteltek, a felesleges energia zsírként raktározódik el, ami idővel hozzájárul a súlygyarapodáshoz.

A két állapot vizsgálatában nagy szerepe van az OGTT-nek (orális glükóztolerancia teszt), melynek során ellenőrzik és éhomi és a glükóz fogyasztása utáni inzulin és vércukor értékeket.

Ösztrogén

A női nemi hormonként ismert ösztrogénnek bizony igen nagy szerepe van a súlygyarapodásban, nem csoda, hogy ösztrogéndominancia esetén nagyon gyakori panasznak számít a túlsúly. Az ösztrogén ugyanis elősegíti a zsír raktározását, ráadásul maga a zsírszövet is termelhet ösztrogént. Ám érdekesség, hogy nem csak a magas, de a túl alacsony szintje is plusz kilókhoz vezethet, ám ez utóbbi esetben inkább a hasi elhízás a jellemzőbb.

Mit lehet tenni a fogyás érdekében?

Először is nagyon fontos a megfelelő életmód követése, mely rendszeres testmozgást és megfelelő, egészséges, rostban gazdag táplálkozást jelent. Emellett fontos az alap betegség diagnosztizálása és kezelése is (ha van). Hormonzavar esetén a legtöbbször a gyógyszeres terápia eredményes, ám olykor műtéti beavatkozásra van szükség (főleg akkor, ha a hormonzavart daganat okozza).

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan lehetséges pajzsmirigy - alulműködéssel fogyni?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# túlsúly # fogyás # hormonzavar # vérkép # laborvizsgálat # pajzsmirigybetegség # kortizol # osztrogen

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés