Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Felfázás esetén cselekedjünk időben

Pr
2023. június 12. 12:36
vguz egkal n 2

A felfázás – más néven alsó húgyúti fertőzés, hólyaghurut – rendkívül gyakori betegség. A nőket sűrűbben érinti, mint a férfiakat. Cikkünkből kiderül, milyen okok állhatnak a háttérben, és azt is megtudhatjuk, mit érdemes tennünk, ha felismerjük a tüneteit.

Az immunrendszer feladata, hogy megvédjen a kórokozóktól. Ne gondoljuk, hogy ez a „képességünk” csupán a felső légúti kórokozók ellen hatásos, hiszen akár egy felfázásból is kilábalhatunk orvosi segítség nélkül. Fontos azonban időben cselekednünk, mert korai és enyhe tünetek esetén lehet a betegséget önerőből megúszni. Súlyos tünetekre antibiotikum kell, amit csak orvossal lehet felíratni.

Az árulkodó jelek

A felfázás gyakori betegség. Kezdetben legfeljebb egy kicsit sűrűbben jár pisilni az ember, aztán később a vizelet már csípő érzés kíséretében ürül, a vizelési ingert is egyre sürgetőbbnek érezhetjük, amely az idő előrehaladtával mind kínzóbbá válhat. A felfázást általában a húgyhólyagban elszaporodó bélbaktériumok okozzák. Ezeknek ideális környezet a testmeleg vizelet, amelyben rendkívül gyors szaporodásra képesek. Számuk kevesebb, mint fél óránként megduplázódhat, és ahogy egyre többen lesznek, úgy erősödnek az általuk okozott panaszok. A hólyaghurut jellemzően hirtelen kialakuló tünetei valójában emiatt is tudnak meglepő gyorsasággal súlyosbodni.

Nem jó késlekedni

Minél nagyobb létszámú a húgyhólyagban a „baktériumtenyészet”, annál nehezebb lesz onnan kiűzni. Emiatt fontos, hogy a kezdeti, enyhe tünetek észlelésekor azonnal megkezdjük a „hadviselést” a betolakodók ellen.

Az antibiotikumok veszélye

Az elmúlt évtizedekben hólyaghurut esetén szinte automatikusan antibiotikumot írtak fel a betegeknek a kórokozók elpusztítására. Időközben az is kiderült, hogy a nyakra-főre szedett antibiotikumok nem tesznek jót: a kórokozók mellett a test hasznos baktériumait is pusztítják. Az antibiotikumos kezeléseket rendre megsínyli például a bélflóránk, illetve nők esetében a hüvelyflóra. Másrészt világméretű problémát jelent az antibiotikumokkal szemben ellenálló, úgynevezett „szuperbaktériumok” megjelenése, amely a gyakori, indokolatlan vagy az előírásoknak nem megfelelő antibiotikum-használat következménye.

Akkor mi a köze a hideghez?

A „felfázás” elnevezés nem véletlen. Eleink is megfigyelték, hogy az altest lehűlésekor könnyebben alakul ki húgyúti panasz. A hideg hatására ilyenkor lelassul az altestben a keringés, ami az immunrendszer működését is gyengíti. Anyukánknak igaza volt, amikor ránk szólt, hogy ne üljünk hideg kőre, mert felfázhatunk. Kerüljük tehát a hideg helyeket, és főleg ne üldögéljünk fagyos felületeken, valamint mindig öltözzünk az évszaknak megfelelően – télvíz idején melegen, különösen deréktól lefelé.

Nem csak a hideg lehet a felelős

A női gáttájék anatómiája meglehetősen zsúfolt, így a végbélnyílás viszonylagos közelsége miatt a szex közbeni igénybevétel nyomán a normál bélflórából származó E. coli baktériumok könnyen bekerülhetnek a húgyutakba. Ennek a kivédésére hatásos módszer lehet az is, ha a nő az együttlét után mielőbb kimegy pisilni. Ha kórokozó került volna a húgycsőbe, így jó eséllyel sikerülhet kitessékelni onnan, még mielőtt nagyobb galibát okozhatna.

Ez segíthet

Ha mégis érezzük a felfázás tüneteit, ne essünk kétségbe, hanem cselekedjünk minél hamarabb. Bizonyos gyógynövények régóta bevált segítséget jelentenek a hólyaghurut tünetei ellen. Hasznosak lehetnek továbbá a vízhajtó hatású gyógyteák is, valamint a bőséges folyadékfogyasztás. Lehetőleg cukor- és szénsavmentes italokat igyunk, továbbá kerüljük ilyenkor a csípős és fűszeres ételeket is. A panaszok enyhítésére bevethetünk recept nélkül kapható gyulladáscsökkentőket, fájdalomcsillapítókat, ezek alkalmazásakor azonban mindig tartsuk be a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztató utasításait.

Amikor orvoshoz kell fordulni

Ha a házi kezelés hatására nem javul, esetleg súlyosbodik néhány nap után az állapotunk, magas láz, elesettség, véres vizelet vagy erős deréktáji fájdalom jelentkezne, feltétlenül keressük fel az orvosunkat!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Urzinol # hólyaghurut # Nyári intim tippek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés