Ezeket látta már?

Ha szokott ilyet használni a szappanozáshoz, ne tegye! Az orvos elmondja, hogy miért

Dietetika
2024. május 10. 22:04
szappanozás, használ, ne, orvos, miért, szivacs, luffa

Azt is elárulta, hogy ehelyett mit használjon a tisztálkodáshoz a zuhany alatt.

Sokunk számára a zuhanyozás és a fürdés nem csupán a személyes higiéniáról szól, hanem az öngondoskodásról, a nyugalomról, az ellazulásról és a lelkünk ápolásáról. Szinte nincs is olyan ember, akinek ne esne jól egy fárasztó nap után hosszabban a zuhany alatt állnia vagy a fürdőkádban elfeküdnie.

Ami a tisztálkodást illeti: nem csak különböző típusú, színű, illatú, állagú tusfürdők és szappanok kaphatóak a boltok polcain, hanem már megannyi szivacs, mosdókendő-és kesztyű is. De ezek használata vajon mennyire biztonságos?

Szivacsok és luffa: igen vagy nem?

Igen sokan vannak, akik a tisztálkodás során különböző szivacsokat, luffát használnak. Ennek elsődleges oka legtöbbször az, hogy ezek segítik az elhalt hámsejtek eltávolítását, így bőrünk széppé és simává válik. Ám Dr. Divya Shokeen, a kaliforniai Manhattan Beach Ocean Skin & Vein Institute alapítója nem győzi felívni az emberek figyelmét ezek veszélyeire.

Elmagyarázta, hogy ha luffát vagy bármilyen szivacsot használunk a szappanozáshoz, azzal felboríthatjuk bőrünk természetes, olajosabb, savasabb köpenyrétegét, amely védelmet biztosít a transzepidermális vízveszteséggel szemben, valamint távol tartja a káros baktériumokat és egyéb kórokozókat.

- Ha rendszeresen dörzsöli magát ezekkel, sok elhalt hámsejtet is eltávolíthat, amelyek valójában még nem állnak készen a leválásra – mondta Dr. Shokeen. - Amennyiben ez mégis megtörténik, azzal megsérti a bőr felső rétegét, ami fokozottabb vízveszteséget tesz lehetővé.

A bőre tehát meglehet, hogy simábbnak és egészségesebbnek tűnik elsőre, ám ezzel csak a dehidratációjához járul hozzá hosszú távon.

Vigyázat, fertőzésveszély!

Ezen kívül van még egy ok arra, hogy inkább mellőzze ezen eszközök használatát: ez pedig nem más, mint a nagyobb fertőzésveszély. Ugyanis a szivacsok remek lakhelyet kínálnak a penésznek és a kórokozóknak.

A bőrgyógyászok nagy része ezen a véleményen van és lényegében soha nem javasolják a szivacs vagy luffa használatát. Nem alkalmasak hámlasztásra, nem száradnak jól, ráadásul olyan mikrobák otthonává válhatnak, amelyek fertőzést okozhatnak a bőrön.

Amennyiben elhalt hámsejtek, a bőrről odakerülő olajok jutnak ezek nedves és sötét zugaiba, az sajnos a kórokozóknak egy nagyszerű lakoma és ideális a szaporodásukhoz.

Elég egy kis sérülés, vágás és könnyen bejuthatnak a bőrébe a káros mikroorganizmusok.

Ezt javasolja helyette az orvos

Dr. Shokeen szerint van egy remek eszköz, melyet ő és a legtöbb bőrgyógyász a legjobbnak talál a tisztálkodáshoz: ez a kezünk. Véleménye szerint a megfelelő mosakodáshoz nem kell más. Amennyiben el szeretné távolítani az elhalt hámsejteket, arra a célra léteznek kíméletes bőrradírok, melyek hatékony segítséget nyújtanak ebben. A durva szemcséseket kerülje, hiszen azzal ugyanúgy megsértheti a bőrét!

Létezik még a szivacsoknak egy új generációja: a szilikon szivacsok. Ezek már jobbak a hagyományos típusoknál, mivel kevesebb helyen tudnak ekkor elrejtőzni a kórokozók, ráadásul kevésbé durvák a bőrhöz és egyszerűen tisztíthatóak, így higiénikusabbak.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Az antibakteráliás szappanok árnyoldalai: amikről nem hallunk sokat



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# tisztálkodás # bőrtónus # bőrfertőzés # szivacs # luffa # zuhanyzás # fürdés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés