7 figyelmeztető jel, hogy mérgezően bánik önmagával
Ezek közül mennyi ismerős Önnek?
A mentális egészséggel foglalkozó szakemberek hosszú ideje hangsúlyozzák, mennyire fontos felismerni a káros emberi kapcsolatokat. A toxikus viselkedés azonban nemcsak kívülről érkezhet – gyakran saját magunknak vagyunk a legnagyobb ellenségei. Egyre több pszichológus hívja fel a figyelmet arra, hogy önmagunkkal szemben is viselkedhetünk destruktívan, és ez legalább annyira romboló, mintha más bántana bennünket. Paulina Koszut pszichológus a Kobieta-nak 7 olyan viselkedési mintát azonosított, amelyeket ideje lenne elhagyni, még mielőtt komoly károkat okoznánk saját életünkben.
Toxikus szokások belülről: felismeri ezeket magán?
Sokkal könnyebb észrevenni, ha valaki más viselkedik méltatlanul velünk szemben, mint azt, amikor mi magunk mérgezzük saját életünket. Az önsorsrontás gyakran nem látványos, inkább apró, hétköznapi döntésekben, belső párbeszédekben jelenik meg. A jó hír az, hogy ezek felismerhetők – és változtathatóak is.
A pszichológus szerint ez a 7 jel arra utal, hogy saját magát mérgezi:
Kerüli a felelősségvállalást
Bár senki sem szívesen néz szembe a hibáival, a fejlődés csak akkor kezdődhet el, ha hajlandó vállalni a tettei következményeit. A hibák elismerése nem vereség, hanem esély a tanulásra. Ha elutasítja a felelősséget, megfosztja magát a fejlődés lehetőségétől.
A múlt hibáin rágódik
A korábbi döntések, elkövetett hibák folyamatos felidézése nem visz előre. Ehelyett megrekeszti, és megakadályozza, hogy élvezze a jelent vagy tervezze a jövőt. Az elengedés nem gyengeség, hanem a lelki egészség egyik alapja.
Elhanyagolja saját szükségleteit
Az öngondoskodás – akár az egészség, akár a külső megjelenés terén – elengedhetetlen. Ha nem törődik magával, hosszú távon kimerültséghez és elégedetlenséghez vezethet. A testi-lelki jóllét alapfeltétele annak, hogy másokra és saját céljaira is megfelelően tudjon koncentrálni.
Alábecsüli önmagát
A negatív önbeszéd rendkívül káros. Ha folyamatosan lekicsinyli saját teljesítményét vagy képességeit, idővel maga is elhiszi, hogy kevesebbet ér. Az önbizalom nem veleszületett adottság – építhető, fejleszthető. De csak akkor, ha megadja magának a bizalmat és a tiszteletet.
Szándékosan hátráltatja saját előrehaladását
Sokan, amikor félnek egy kihívástól vagy lehetséges kudarctól, tudattalanul is elkezdik saját magukat akadályozni. Ez lehet halogatás, túlgondolás, vagy éppen önkritika. Ezek a minták visszatartják attól, hogy elérje céljait.
Másokhoz méri magát
A folyamatos összehasonlítgatás másokkal – különösen a közösségi médiában – torz képet adhat arról, mit jelent a siker vagy boldogság. Amit mások mutatnak, az csupán a felszín. Fontos felismerni, hogy mindenki egyedi életutat jár be, és az ön értéke nem másokhoz mérten alakul ki.
Nem tud egészséges határokat szabni
Ha nem húzza meg saját határait, mások könnyen átléphetik azokat. Ez nemcsak kellemetlenséget, hanem hosszú távon lelki kimerültséget is okozhat. Fontos, hogy világosan megfogalmazza, mit fogad el – és mit nem. A határok meghatározása önmaga tiszteletének egyik formája. Amennyiben ezt elhanyagolja, az könnyen szorongáshoz, depresszióhoz vezethet.
Lélekkarcok a munkahelyen: Förtelmes főnökök - videós podcast
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!