Ezeket látta már?

Miért korog hangosan a hasam? Nem csak az éhség okozhatja

Színes
2025. május 23. 13:54
miért korog hasam oka ellen

Tudja meg, miért is korog a hasa.

Mindannyian átéltük már azt a kínos pillanatot, amikor egy megbeszélés közepén, a csendes irodában vagy a moziban hangosan megszólal a hasunk. A gyomorkorgás, orvosi nevén „borborygmus”, sokak számára az éhség egyértelmű jele – de a valóság jóval összetettebb, hiszen bármikor kialakulhat, akár étellel teli, akár üres állapotban. Sőt, az is lehet, hogy nem is a gyomorból ered, mivel a vékonybélből is származhat.

A morgás fiziológiai alapjai

A szervezetünkben a gyomor és a vékonybél izomzatának összehúzódásai azok a folyamatok, melyek a zajokat keltik. Ezek az szervek egy üreges csőként működnek, amely a szájnyílástól egészen a végbélnyílásig tart, és falukat elsősorban simaizmok alkotják. Amikor ezek az izmok összehúzódnak, és a tartalom - vagyis a táplálék, gázok és folyadékok - keveredik, hangos morgás keletkezik. Ezt az izomműködést perisztaltikája okozza, ami hullámszerűen halad előre.

A bél és a gyomor izmainak összehúzódása egy elektromos jel alapján történik, amit alapvető elektromos ritmusnak (BER) hívnak. Ez a ritmus az emésztőrendszer idegeinek működéséből ered, és a bélfalban található. A BER miatt a bél és a gyomor izmai szabályos időközönként aktiválódnak - a bél izmai percenként háromszor, a gyomor izmai pedig percenként tizenkétszer húzódnak össze. Az idegrendszer és a hormonok is befolyásolhatják ezt a ritmust, így például a test aktuális állapota vagy hormonális változások hatással lehetnek a bélmozgásokra.

Éhség és a bélmozgás összefüggése

Bár a bélmozgások általában fokozódnak, amikor táplálék van jelen, akkor is intenzívebbé válnak, ha a gyomor és a vékonybél körülbelül két órán keresztül üres. Ilyenkor a gyomor falában lévő érzékelők jelzik a táplálék hiányát, ami elektromos aktivitási hullámokat (migráló mioelektromos komplexek, vagy MMC-k) indít el a bél idegrendszerében. Ezek az MMC-k a gyomorból indulnak ki és végig haladnak a vékonybélen,összehúzódásokat okozva. Ezek az összehúzódások a gyomor alsó részén kezdődnek és a bél teljes hosszában terjednek, egészen a végső szakaszig. Ezek segítenek eltávolítani a gyomor maradék tartalmát, beleértve a nyálkát és a baktériumokat, megakadályozva, hogy ezek felhalmozódjanak egy helyen és biztosítja, hogy a szervezet készen álljon a következő étkezésre.

Ezek az összehúzódások rezgéseket és morgó hangokat keltenek, amelyek sokszor összefüggésben állnak az éhségérzettel. Az éhséghez kötött összehúzódások kialakulása tíz-tizenkét percig tarthat, majd kétóránként ismétlődhetnek az étkezésig.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek nem ugyanazok, mint az éhségrohamok, amelyek akár 12-24 órával az utolsó étkezés után lépnek fel, és akár több napig is fennállhatnak. Ezek a rohamok valószínűleg az embert evésre késztetik, és az alacsony vércukorszint fokozza ezeket a folyamatokat.

Miért hangosabb néha, mint máskor?

A gyomorkorgás hangereje számos tényezőtől függ: mennyi gáz van a belekben, mennyire üres a gyomor, vagy épp mennyire érzékenyek az emésztőrendszer izmai. A zaj ereje nem mindig jelzi, hogy valami nincs rendben – de ha a korgást puffadás, görcs vagy hasmenés is kíséri, az akár emésztési problémára, például irritábilis bél szindrómára (IBS) is utalhat.

Hogyan szüntetheti meg ezeket a hangos gyomorkorgást?

  • Étkezés után sétáljon egy kicsit – nem szükséges sportolni, elég egy könnyed séta –, hogy segítsen az emésztés során zajt keltő akaratlan izommozgásoknak.
  • Egyen egy kis harapnivalót.
  • Kortyolgasson vizet a nap folyamán.
  • Próbáljon szívószálon keresztül inni.
  • Kerülje a túlzott gázképződést okozó ételeket, beleértve az üdítőitalokat és a cukorpótlókat.
  • Egyen lassabban.
  • Rágás közben tartsa csukva a száját.

Ezek a tippek segíthetnek csökkenteni az emésztés során keletkező zajokat és elősegíteni a nyugodtabb emésztést.

Milyen betegségek okozhatják azt, ha sokat és hangosan korog a gyomor?

  • irritábilis bél szindróma (IBS)
  • laktóz intolerancia
  • cöliákia (gluténérzékenység)
  • bélfertőzések
  • gyulladásos bélbetegségek (például Crohn-betegség, colitis ulcerosa)
  • túlzott gázképződés
  • hormonális változások
  • ételallergiák
  • pajzsmirigy túl-és alulműködés
Hangosan szoktak korogni a belei? Ilyen, amikor IBS okozza a tünetet
Figyelmébe ajánljuk

Hangosan szoktak korogni a belei? Ilyen, amikor IBS okozza a tünetet

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# emésztés # has korgás # belek korgása # IBS # éhség # éhségérzet # pajzsmirigyzavar # ételallergiák # emésztési zavarok # cöliákia # laktózintolerancia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés