Ezeket látta már?

Fogyás alvás közben: lehetséges, vagy túl szép, hogy igaz legyen?

Alvás
2025. július 07. 21:12
lehet fogyni alvás közben

Ha valaha is vágyott arra, hogy lefogyjon úgy, hogy közben csak alszik, jó hírünk van: nem teljesen elrugaszkodott ötlet. Mi a rossz hír? Ehhez nem elég az ágyban forgolódni és reménykedni.

Az alvás valóban komoly szerepet játszik a testsúlyszabályozásban – de csak akkor, ha megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésről van szó.

Ebben a cikkben megnézzük, hogyan segítheti a regeneráló alvás a fogyást, milyen hormonok dolgoznak ilyenkor a háttérben, és mik azok az új kutatási eredmények, amelyek még az orvosokat is meglepték.

Miért nem „passzív semmittevés” az alvás?

Sokan gondolják úgy, hogy az alvás egyszerűen egy szünet a test működésében. Ez tévedés. A mélyalvás fázisai során a szervezet aktívan regenerálódik, szabályozza a hormonokat, lebontja a felesleges stresszt, és bizony: energiát is használ fel. Egy átlagos felnőtt akár 300–500 kcal-t is elégethet egy éjszaka alatt, különösebb megerőltetés nélkül.

Ez azonban még nem jelent zsírból történő fogyást – csupán azt, hogy a szervezet fenntartja magát. Ahhoz, hogy ez az égetés valóban tartós testzsírcsökkenéssé váljon, több tényezőnek kell összehangoltan működnie. Itt jön képbe az alvás valódi jelentősége.

Hormonháború a sötétben: ghrelin, leptin és raptin

Alvás közben a szervezet összetett hormonális szabályozási folyamatokat hajt végre, melyek közvetlenül befolyásolják az étvágyat és az anyagcserét.

  • A ghrelin, azaz az „éhséghormon”, ébredéskor természetesen magasabb, de alváshiány hatására túlműködésbe kapcsol, és napközben is túlzott éhségérzetet okoz.
  • A leptin, a teltségérzetért felelős hormon, szintén érzékenyen reagál az alvásra: ha nem alszik eleget, a szervezet kevesebb leptint termel, így kevésbé érzi magát jóllakottnak, még akkor is, ha kalóriában bőven elfogyasztotta, amit kellett volna.

És itt a legfrissebb érdekesség: 2025-ben egy kutatócsoport felfedezett egy új hormont, a raptint, amely kizárólag alvás közben termelődik, és étvágycsökkentő hatással bír. A vizsgálatok szerint elhízott embereknél és kialvatlan állapotban is alacsonyabb a szintje, ami tovább rontja a fogyás esélyét.

Más szóval: ha nem alszik eleget, a hormonrendszere gyakorlatilag hátráltatja minden fogyókúrás törekvését.

Kortizol: a stressz árnyéka a hasán

A kortizol nevű stresszhormon is nagy játékos ebben a történetben. Alapvetően segít a szervezetnek alkalmazkodni a megterheléshez, de ha krónikusan magas – például alváshiány vagy stresszes életvitel miatt –, akkor fokozza a zsírraktározást, különösen a hasi tájékon.

A Frontiers in Behavioral Neuroscience kutatása szerint azok, akik rendszeresen csak 5–6 órát alszanak, több stresszhormont termelnek, magasabb a testtömegindexük (BMI), és gyakrabban szenvednek inzulinrezisztenciától is.

Inzulin, vércukor és az anyagcsere titkos csapdái

Ha valaha tapasztalta már, hogy kevés alvás után nagyobb a cukor iránti sóvárgása, nem képzelődik. Az alvásmegvonás rontja az inzulinérzékenységet, vagyis a szervezet nehezebben képes felhasználni a vérben keringő cukrot, és könnyebben zsírrá alakítja azt.

A Journal of Clinical Endocrinology már évekkel ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy az alváshiány anyagcserezavart, elhízást és 2-es típusú cukorbetegséget eredményezhet, még akkor is, ha az étrend változatlan marad.

Alvási apnoe: ha az alvás zavarja a fogyást

Fontos megemlíteni az alvási apnoét, egy gyakori, de gyakran nem diagnosztizált állapotot. Ebben a betegségben alvás közben rövid légzéskimaradások történnek, ami megszakítja a mélyalvási fázisokat, és többszörösére növeli az elhízás kockázatát.

Friss hír, hogy 2024-ben engedélyezték a tirzepatid nevű gyógyszert, amely egyszerre csökkenti a testsúlyt és enyhíti az alvási apnoe tüneteit.

Akkor most lehet fogyni alvás közben vagy sem?

Igen – de csak közvetetten. Alvás közben nem fog izzadni, nem számolja a kalóriákat, és nem csinál hasprést, mégis: a hormonrendszer, az anyagcsere és az étvágy szabályozása döntő részben éjszaka történik. Ha ezeket a mechanizmusokat jól „behangolja” – vagyis elegendő minőségű alvást biztosít a szervezetének –, az nagymértékben javítja a testsúlycsökkentés esélyét.

7 gyakorlati tipp, ha alvással is szeretné támogatni a fogyását

  1. 1 Aludjon legalább 7–8 órát minden éjjel – ez nem luxus, hanem hormonális szükséglet.
  2. 2 Feküdjön le minden nap ugyanabban az időben, még hétvégén is.
  3. 3 Ne egyen 2–3 órával lefekvés előtt, különösen ne cukros vagy zsíros ételeket.
  4. 4 Hűvös hálószobában pihenjen – ez serkenti a barna zsírszövet működését.
  5. 5 Kerülje az alkoholt és az altatókat – ezek rontják az alvás mélységét és minőségét.
  6. 6 Mozogjon napközben rendszeresen, de ne közvetlenül lefekvés előtt.
  7. 7 Figyeljen az alvási testhelyzetére is – reflux esetén a bal oldalon fekvés kedvezőbb lehet.

Összefoglalva: ne a mérleget nézze, hanem az órát

A fogyás nemcsak a tányéron és az edzőteremben dől el, hanem a párnák között is. A szervezetének időre és pihenésre van szüksége, hogy megfelelően működjön – különösen akkor, ha a cél a zsírból történő, tartós fogyás. Az alvás nem ellensége a fogyásnak – hanem az egyik legnagyobb szövetségese.

Hogyan égethetjük el alvás közben a legtöbb kalóriát?
Kapcsolódó cikk

Hogyan égethetjük el alvás közben a legtöbb kalóriát?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fogyás # alvás # diéta # fogyókúra # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés