Ezeket látta már?

A demencia 7 szakasza - ezekre számítson a különböző stádiumokban

Betegségek
2025. május 05. 18:24
demencia Alzheimer-kór különbség hasonlóság

Tudja meg, mikre számíthat a demencia egyes szakaszaiban.

A demencia egy összetett és progresszív betegség, amely a kognitív funkciók fokozatos romlásával jár, és jelentős hatással lehet az érintett személyek mindennapi életére. Az állapot jellemzően fokozatosan romlik, és több szakaszban jelentkezik, melyeket különféle tünetek és viselkedésformák jellemeznek. Hogy pontosan mi mindenre számíthatunk egyes stádiumoknál, ha közvetlenül vagy közvetve érintettek vagyunk a betegségben?

Több szakasza van a demenciának

A demencia különböző szakaszai jelentős változásokat hozhatnak az érintettek és szeretteik életében, ezek súlyossága pedig nagymértékben változhat. A betegség enyhébb fázisaiban általában csak a tünetek kezdeti megjelenését lehet tapasztalni - ezekkel az érintettek gyakran még képesek önállóan megbirkózni. Azonban a betegség előrehaladtával a tünetek egyre súlyosabbá válnak, és egyre több támogatásra lesz szükség a mindennapi tevékenységek során. Például ebben az időszakban az alapvető feladatok - mint pl. az étkezés, öltözködés - már külső segítséget igényelhetnek.

A demencia szakaszai

A demencia súlyosságának felmérésére különböző eszközök állnak a szakemberek rendelkezésére, amelyek segítségével meghatározható, hogy a beteg milyen stádiumban van. Az értékelések során a kognitív funkciók több aspektusát vizsgálják, beleértve a koncentrációt, az ítélőképességet, a memóriát, az észlelést és a problémamegoldó képességeket.

A demencia szakaszai változhatnak a különböző értékelési eszközök alapján, de az egyik legelterjedtebb és legszélesebb körben alkalmazott rendszer a Globális Romlási Skála (GDS). Ez a skála 7 fokozatot különböztet meg, részletesen leírva a kognitív romlás folyamatát. Ez alapján az alábbi stádiumok különíthetők el:

  1. 1 nincs kognitív hanyatlás
  2. 2 nagyon enyhe a kognitív hanyatlás
  3. 3 enyhe szintű elbutulás
  4. 4 mérsékelt kognitív hanyatlás
  5. 5 közepesen súlyos állapot
  6. 6 súlyos kognitív romlás
  7. 7 nagyon súlyos kognitív hanyatlás

Fontos tudni, hogy ezek a szakaszok nem mindig alakulnak szigorúan lineárisan. Előfordulhat, hogy bizonyos panaszok időszakosan javulnak vagy stabilizálódnak, és az is mutathat némi különbséget, hogy mennyi ideig tartanak az egyes szakaszok, hiszen azok személyenként eltérők lehetnek.

Lássuk, az egyes szakaszokat mik jellemzik:

1. szakasz: nincs kognitív hanyatlás

Ebben a fázisban semmilyen neurológiai tünete nincs a betegségnek. A személy továbbra is képes vezetni, dolgozni és a mindennapi tevékenységekben részt venni. Ez az úgynevezett preklinikai szakasz, amikor a beteg még nem mutat semmilyen tünetet, azonban bizonyos vizsgálatok – például agyi képalkotás – már kimutathatják a betegség korai jeleit.

2. szakasz: nagyon enyhe kognitív csökkenés

A második szakaszban az érintett személy már tapasztalhat enyhe memóriazavart, ez azonban még nem különbözik jelentősen a normál időskori feledékenységtől. Ebben a fázisban sem a barátok, sem családtagok, sőt, még az orvosok sem gyanakodnak demenciára - írja a health.com.

3. szakasz: enyhe elbutulás

A demencia harmadik szakaszában a tünetek egyre hangsúlyosabbá válnak. Ebben a köztes szakaszban a környezet már észreveszi, hogy valami nem stimmel. Ilyenkor jól jöhet egy demencia diagnosztikai kérdőív, mely megerősíthetné, hogy problémák vannak a memóriával és a koncentrációval.

Az érintett személyek számára egyre nagyobb kihívást jelent különböző, összetettebb feladatok végrehajtása és a koncentráció fenntartása, melyet súlyosbítanak a kommunikációs nehézségek. A rövid távú memória zavarai is gyakoribbá válhatnak, így az újonnan tanult információk vagy nemrég megismert személyek nevének megjegyzése különösen problémás lehet. Ezekkel együtt a tervezési és szervezési feladatok ellátása is egyre nehezebbé válhat, ami jelentősen megnehezíti az érintettek mindennapi életvitelét.

4. szakasz: mérsékelt kognitív hanyatlás

A 4. stádiumban az érintettet enyhe demensnek minősítik, ami azt jelenti, hogy a kognitív funkciói egyértelműen csökkennek. Ebben a szakaszban az illető elfelejthet személyes dolgokat, a memóriazavaron túlmutató problémák is megjelennek: problémát okozhat ekkor már a számlák fizetése és a pénzügyek kezelése, valamint viselkedési változások (mint például szorongás, hangulatingadozás vagy visszahúzódás) is megfigyelhetők.

5. szakasz: mérsékelten súlyos kognitív hanyatlás

A demencia ötödik stádiumát mérsékelt demenciának tekintik. Ezen a ponton a beteg valószínűleg már napi szinten segítségre szorul - bár továbbra is képes önállóan enni és WC-re menni. Bár az illető képes lehet megőrizni az életének fontos eseményeit és emlékezni az önmagával és családjával kapcsolatos fontos részletekre, más emlékek azonban fokozatosan elmosódhatnak. Lehet, hogy ekkor már nem emlékeznek címükre, telefonszámukra, iskoláik nevére.

6. szakasz: súlyos kognitív hanyatlás

A demencia hatodik stádiumában az érintett személy számára elengedhetetlen a folyamatos gondozás és felügyelet. Ebben az állapotban jelentős romlás tapasztalható a memóriában és a mindennapi feladatok elvégzésében (például öltözködés). Súlyos személyiség-, érzelmi és viselkedésbeli változások is előfordulhatnak. Problémák lehetnek az év vagy évszak felismerésével, személyes történetekkel. Bár a saját nevét még tudja, a házastársáét már elfelejtheti - viszont arc alapján képes lehet megállapítani azt, hogy ismerős-e neki valaki. Az érintett inkontinenciával küzdhet, valamint hajlamossá válhat a kóborlásra vagy eltévedésre.

7. szakasz: nagyon súlyos kognitív hanyatlás

A demencia utolsó szakasza, gyakran súlyos vagy késői stádiumként emlegetik, ami a kognitív funkciók és a mozgásképesség jelentős romlásával jár. Ebben a szakaszban az érintett teljes körű segítségre szorul, beleértve az étkezést és a mosdóhasználatot is. Jellemző tünetek: teljes inkontinencia, a szóbeli kommunikáció elvesztése, a mosolygás hiánya, rendellenes reflexek, izommerevség és nyelési nehézségek. Ez a terminális stádium gyakran tüdőgyulladáshoz és egyéb fertőzésekhez vezet, ami az egyik leggyakoribb halálozási oka. A demencia végső szakasza néhány héttől néhány évig is eltarthat.

Mit mond a demencia természetéről a szakértő?

Cserbán Ancsa idősügyi szakértő, a DemenSzia vezetője a következőket mondja a demencia természetéről:

Az orvos szerint ez a demencia 3 korai jele, amelyet a beszéd során ki lehet szúrni
Figyelmébe ajánljuk

Az orvos szerint ez a demencia 3 korai jele, amelyet a beszéd során ki lehet szúrni

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# demencia # demencia stádium # demencia szakaszai # memóriaromlás # memóriazavar # kognitív hanyatlás # tünet # nyelési zavar # feledékenység # szorongás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés