Ezeket látta már?

Hallucinációk, paranoia - ezeket tapasztalták azok, akik alvásmegvonással kísérleteztek

Színes
2024. december 16. 21:44
hallucináció paranoia alvásmegvonás kísérlet rekord

Volt olyan, aki több mint 18 napot töltött ébren.

A 20. század közepén, az 1950-es és 60-as évek során, a társadalom figyelmét olyan szokatlan alvásmegvonási kísérletek keltették fel, amelyeket főként rádiós DJ-k végeztek, akik egymás után próbálták megdönteni egymás rekordjait.

A Guinness Rekordok Könyve végül közbelépett és 1997-ben megszüntette az alvásmegvonásra vonatkozó rekordok elismerését, mivel aggodalmukat fejezték ki az esetleges súlyos egészségügyi károsodások miatt. A rekordot anno Robert McDonald, egy hivatásos kaszkadőr érte el, aki 1986-ban 18 napot, 21 órát és 40 percet töltött ébren.

"Bár az alváshiány veszélyei miatt már nem rögzítünk ilyen rekordokat, McDonald teljesítményét senki sem tudta felülmúlni"- olvasható a Guinness Rekordok hivatalos honlapján, és kiemelték, hogy McDonaldnak nem voltak tartós egészségügyi következményei a hosszan tartó alvásmegvonás után. Ha ez igaz, akkor szerencsésnek mondhatja magát, mivel az alváshiány számos negatív egészségügyi következménnyel járhat.

Az alváshiány veszélyei

A Johns Hopkins Medicine kutatásai szerint a súlyos alváshiány növeli a rák, a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát. Emellett az agy három-öt évvel való idő előtti öregedését és a demencia kialakulásának 33 százalékos növekedését is összefüggésbe hozták az alváshiánnyal.

Újabb egereken végzett kutatások megerősítették ezeket az aggodalmakat, mivel ennek során kiderült, hogy az alváshiány drámaian csökkenti a pleiotropin (PTN) nevű védőfehérje szintjét az agyban. A PTN szintjének csökkenése pedig a hippokampusz neuronjainak pusztulásához vezethet, ami kognitív károsodást és neurológiai betegségeket, például Alzheimer-kórt idézhet elő.

Volt, akinél hallucinációk léptek fel

A korábbi rekordtartó Randy Gardner volt, aki 1964-ben 11 napig nem aludt. A férfi elmondta, hogy a kísérlet a rövid távú memóriájára olyan hatással volt, mintha Alzheimer-kóros lenne - írja az IFLScience.

1963-ban Randy Gardner és Bruce McAllister két tinédzser fiú alvásmegvonásos kísérletet végzett, hogy tanulmányozzák a hosszas ébrenlét hatásait. Az akkor még csak 16 éves Randy 11 napig, 264 órán keresztül ébren maradt, miközben társa jegyzetelt.

A kísérletről valószínűleg senki sem tudott volna, viszont egy helyi újság beszámolója miatt Dr. William C. Dement, a Stanford Egyetem alváskutatójának figyelmét felkeltette a vizsgálat.

Randy szülei nagyon féltek attól, hogy ez a kísérlet komoly károkat, akár halált is okozhat.

Ennek lehetőségét nem is zárták ki, mivel egy korábbi kísérletben, amelyben macskákat tartottak ébren 15 napig, az állatok elpusztultak. Randy szüleinek kérésére a kísérletet Dr. Dement és John J. Ross parancsnokhelyettes, az amerikai haditengerészet San Diegó-i orvosi neuropszichiátriai kutatóegységének munkatársa felügyelte.

A kísérlet kezdeti szakasza jól indult, ám a második nap már kevésbé tudta azonosítani a tárgyakat a tapintásuk alapján. A harmadik napra rosszkedvűvé vált, nehezen boldogult a nyelvtörőkkel, majd a negyedik napon már memóriazavarok, valamint hallucinációk és téveszmés epizódok jelentkeztek nála.

- Azt hallucináltam, hogy én vagyok egy híres fekete focista, Paul Lowe, a San Diego Chargers játékosa - mesélte.

A hallucinációk folytatódtak a következő napokban is: egyik alkalommal például egy erdei ösvényt látott maga körül a ház belseje helyett.

- Ettől a ponttól kezdve minden rosszra fordult. Nem voltak többé magasságok, csak mélypontok. Olyan volt, mintha valaki smirglivel dörzsölte volna az agyamat. A testem valahogy még működött, de az elmém teljesen széthullott.

A következő napokban a beszéde lelassult és egyre zavarosabbá vált, miközben a memóriája folyamatosan romlott. Gyakran kezdett el mondatokat, majd egyszer csak abbahagyta, mert elfelejtette, hogy mit akart mondani, vagy hirtelen más gondolatok zavarták meg.

Szerencsére a kísérlet végeztével, mikor kipihente magát, a panaszai megszűntek és nem szenvedett maradandó károsodást.

Egy másik híres eset Peter Trippet nevéhez fűződik. A férfit egy pszichiáter vizsgálta meg, miután 200 órán át nem aludt, ám ő azt hitte, hogy az orvos valójában egy temetkezési vállalkozó, aki azért jött, hogy élve eltemesse. Alig felöltözve menekült el előle.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# alvásmegvonás # kísérlet # ébrenlét # guinness-rekord # hallucináció # paranoia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés