Ezeket látta már?

Ez történik a székletével, ha elhagyja az étrendjéből a húst

Táplálkozás
2025. március 19. 19:24
menstruáció görcs endometriózis széklet vér

Sok minden megváltozik, ha nem eszik húst.

A hús elhagyása az étrendből váratlan változásokat eredményezhet a szervezetben, különös tekintettel az emésztésre. Azok, akik növényi alapú élelmiszereket fogyasztanak - például vegetáriánus vagy vegán étrendet követnek- , számos egészségügyi előnyt tapasztalhatnak: az egyik a bélmozgás fokozódása.

A növényi alapú étrend ugyanis magas rosttartalmú, ami segíti az emésztést és elősegíti a szabályos bélmozgást. Ennek következtében megfigyelheti, hogy gyakrabban kell mosdóba mennie. Azonban az étrendváltás során átmenetileg megnövekedhet a gázképződés és a puffadás is, mivel a szervezetnek idő kell ahhoz, hogy hozzászokjon az új típusú étkezéshez.

- A bélmikrobiómunk reagál arra, amit eszünk – mondja Dr. Rajiv Sharma gasztroenterológus. - Ha több növényi alapú élelmiszert fogyasztunk, mint állati eredetű fehérjéket és zsírokat, akkor általában egészségesebb bélflórával rendelkezünk, vagyis a belekben élő baktériumok összetétele kedvezőbb lesz a húsevőkhöz képest.

Milyen székletváltozásokra számíthat?

Hogy megtudja, normális-e a széklete, figyelnie kell annak színét, állagát és gyakoriságát (ez egyénenként eltérhet). Azonban, ha kiiktatja a húst az étrendjéből, bizonyos változásokra lehet számítani.

Lágyabb széklet

Amikor a hús helyett több rostban gazdag élelmiszert, például zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonákat fogyaszt, észreveheti, hogy a széklete puhábbá válik. Ennek az az oka, hogy a rostok felszívják a vizet a belekben – így a széklet az emésztési folyamat során nagyobb és lágyabb lesz.

Gyakrabban kell WC-re mennie

A rostok jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen gyakran kell mosdóba menni.

A húsfogyasztás során annak alacsony rosttartalma, valamint magas fehérje- és zsírtartalma miatt az emésztési folyamat lelassulhat. A rostban gazdag étrendre való áttéréssel az emésztőrendszer működése javulhat, a széklet nagyobbá és tömörebbé válik, így hamarabb is távozik.

Könnyebb székletürítés

A vörös hús és más feldolgozott húsok alacsony rost- és magas zsírtartalma miatt megterhelhetik az emésztőrendszert. Ha gyakran erőlködik a WC-n, a hús elhagyása az étrendből és a rostbevitel növelése általában megkönnyítheti a székletürítést.

Kevesebb zsíros széklet

Ha korábban sokszor tapasztalta azt, hogy zsíros a széklete, ez a hús elhagyása után valószínűleg megszűnik. A zsírosabb húsok ugyanis emésztési nehézségeket okozhatnak, míg az alacsony zsírtartalmú étrend elősegítheti a normál állagú széklet képződését.

Ezek a székletváltozások teljesen normálisak, ha szándékosan módosítja étrendjét. Azonban ha tartós kakilási problémákat tapasztal, mint például hasmenés vagy székrekedés, érdemes felkeresni egy egészségügyi szakembert.

Negatív hatás: fokozott gázképződés, puffadás

A növényi alapú ételek fogyasztása gyakran gázképződést eredményez, különösen akkor, ha gyorsan vált át erre az étrendre. A magas rosttartalmú ételeket a szervezet ugyanis nem tudja megemészteni, ezért a baktériumok végzik el ezt a feladatot, ami gázképződéshez, puffadáshoz vezethet. Azonban nincs ok aggodalomra, hiszen a teljes értékű élelmiszerek fogyasztása hosszú távon jó hatással van a mikrobiomra, mert a baktériumok szeretik a jó és egészséges ételeket, mivel ezek kevésbé mérgezőek a bélnyálkahártyára és magukra a baktériumokra. Így a test végül alkalmazkodik az új étrendhez és a bélbaktériumok összetétele megváltozik.

Árulkodó széklet: nem mindegy, hogy zöld, sárga vagy vöröses
Kapcsolódó cikk a témában

Árulkodó széklet: nem mindegy, hogy zöld, sárga vagy vöröses

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# húsmentes # húsmentes étrend # vegán # vegetáriánus # széklet # bélműködés # emésztés # puffadás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés