Hogyan gyógyul a hasnyálmirigy?
A hasnyálmirigy egy kettős működésű, létfontosságú szerv, amelynek gyulladásos megbetegedései súlyos klinikai állapotokat idézhetnek elő. Noha az öngyógyító képessége korlátozott, bizonyos esetekben képes regenerálódni vagy funkcióját átrendezni.
A hasnyálmirigy gyógyulása összetett folyamat, mely időigényes, és számos tényezőtől függ, beleértve a beteg életmódját, a kiváltó okokat, és az időben elkezdett orvosi kezelést.
A hasnyálmirigy két fő funkciót lát el
- 1 Van egy exokrin, más szóval egy külső elválasztású szerepe. A külső elválasztású mirigyek az általuk termelt váladékot, vagy a külvilágba, például a verejtékmirigyek esetében a bőrfelszínre, vagy valamelyik belső üregrendszerbe, például a gyomor-bél rendszerbe ürítik. Exokrin szerepében a hasnyálmirigy emésztőenzimeket (lipáz, amiláz, tripszin) termel, amelyeket a vékonybélbe ürít, segítve a zsírok, fehérjék és szénhidrátok lebontását.
- 2 Endokrin, belső elválasztású funkciója pedig, hogy hormonokat termel. A hasnyálmirigynek különböző szigetsejtjei vannak. Az egyik talán legismertebb sejttípus, a béta sejttípus, mely az inzulin termeléséért felel. Az inzulin segít étkezés után csökkenteni a vércukorszintet. Ezzel szemben az alfa sejtek a glükagont termelik, mely pont, hogy emelni fogja a vércukorszintet, ha a sejteknek plusz energiára lenne szüksége. Illetve, mind a két hormon felszabadulását gátló szomatosztatin termeléséért is a hasnyálmirigy felelős.
A hasnyálmirigy endo és exokrin funkciója szorosan összefügg az anyagcsere, a táplálkozás és a vércukorszabályozás épségével. A szerv megbetegedései lehetnek akut vagy krónikus gyulladásos, illetve rosszindulatú, daganatos természetűek.
Az akut hasnyálmirigy gyulladást több tényező is kiválthatja
Az egyik leggyakoribb az epekövesség. Az epehólyagból származó kő bejut a közös epevezetékbe (ductus choledochus) és onnan elérheti az úgynevezett Vater Papillát, ahol az epevezeték és a hasnyálmirigy-vezeték közösen nyílik a vékonybélbe. Az elzáródás miatt a hasnyál nem tud kiürülni, így az enzimek visszajutnak a hasnyálmirigybe. A hasnyálmirigyben a bontóenzimek normál esetben még inaktív állapotban vannak, ám az elzáródás miatt a tripszinogén idő előtt, még a mirigyállományon belül aktiválódik tripszinné és beindul az önemésztés. Az önemésztés során bomlanak a hasnyálmirigy szövetei, gyulladás alakul ki, mely lehet enyhe vagy akár életveszélyes is (nekrotizáló pancreatitis).
A másik gyakori ok a krónikus alkoholfogyasztás
A krónikus vagy nagy mennyiségű alkoholfogyasztás számos módon károsítja a hasnyálmirigyet. Az etanol közvetlen toxikus hatást fejt ki a hasnyálmirigy acinus sejtjeire, elősegíti a zimogének (emésztőenzimek inaktív formái) idő előtti aktiválódását. Emellett fokozza a hasnyálmirigy enzimek szekrécióját, miközben a hasnyálmirigy folyadék víztartalma csökken, ami sűrűbb váladékot eredményez. Ez a váladék elzárhatja a kisebb vezetékeket, így az enzimek visszaáramlanak és aktiválódnak a hasnyálmirigy állományán belül. Az alkohol hatására kialakuló oxidatív stressz és zsírsav-észterek is károsítják a sejteket, ami gyulladásos válaszhoz és sejtpusztuláshoz vezet.
A jelentősen emelkedett trigliceridszint (általában >11,3 mmol/l) szintén kiválthatja az akut hasnyálmirigy gyulladást. A keringésben lévő magas koncentrációjú triglicerideket a hasnyálmirigy lipáz enzimje zsírsavakká bontja. A keletkező szabad zsírsavak normál körülmények között fehérjékhez kötődnek, ám ha nagy mennyiségben szabadulnak fel, savas mikrokörnyezetet hoznak létre a hasnyálmirigy kapillárisaiban. Ez a savas közeg endotélkárosodást és mikrocirkulációs zavart okoz, ami oxigénhiányos állapothoz, sejtpusztuláshoz és enzimaktivációhoz vezet. Az így keletkezett gyulladás és önemésztés megfelel az akut gyulladás klasszikus képének.
A hasnyálmirigy sérülése közvetlen mechanikai hatásra (például hasi ütés, autóbaleset, műtét) is kiválthat akut gyulladást, mivel a szerv viszonylag kevéssé védett és könnyen sérülhet. Az acinus sejtek károsodása során az emésztőenzimek kiszabadulhatnak, és azonnal aktiválódhatnak a környező szövetekben. Emellett a sérülés károsítja a pancreas kivezető csatornáit is, ami a váladék pangását és az enzimek visszafolyását okozhatja.
Számos gyógyszer is képes gyulladást kiváltani, bár a pontos mechanizmus sok esetben nem teljesen ismert. A toxikus hatás során a gyógyszer vagy annak bomlástermékei károsítják az acinus sejteket, aktiválják a gyulladásos kaszkádot, és előidézik az emésztőenzimek aktiválódását. Az akut gyulladás főbb tünetei, a hirtelen, erős felhasi fájdalom, amely övszerűen sugárzik, melyet hányinger, hányás, láz kísér. Súlyos esetben szervi elégtelenség, shock, halál is előfordulhat.
Ha a gyulladás hosszú ideig fennáll, akkor a szervezet a szöveteket már nem tudja teljes mértékben regenerálni, így hegesedés alakul ki, mely funkcióvesztést okoz. A krónikus hasnyálmirigy gyulladás fő oka a tartós alkoholizmus. Ennek tünetei a:
- tompa, állandó fájdalom,
- zsírszéklet,
- fogyás,
- cukorbetegség megjelenése,
melyek a hasnyálmirigy funkciójának csökkenésére utalnak.
A hasnyálmirigy regenerációs képessége korlátozott, főként a krónikus elváltozások esetén. Ennek ellenére a funkcionális gyógyulás több lépcsőben, hosszú idő alatt megvalósulhat.
- Akut gyulladás enyhébb formáinál a gyógyulás időtartama 1–3 hét, míg súlyosabb eseteknél 4–6 hét vagy több hónap is lehet. A gyógyulás akut fázisa az első egy hétben zajlik. Ilyenkor a betegek még intenzív fájdalmat élhetnek át és kórházi kezelés, diéta és intravénás folyadékpótlás szükséges.
- Alábbhagyó fázisban (1–3 hét) a tünetek és a fájdalom is enyhül és fokozatosan a táplálás visszavezetésre kerül.
- Regenerációs fázis (3–6 hét), mely enyhébb formáknál teljes felépülést eredményez. A gyógyulás során a betegek gyakran gyengeségről, émelygésről, puffadásról számolnak be. A fájdalom fokozatosan csökken, de maradványtünetek még heteken át fennállhatnak.
Krónikus hasnyálmirigy gyulladás esetén a teljes gyógyulás ritkább és lassabb
A cél a tünetek enyhítése és a szövődmények megelőzése. A betegség kezelése hosszú távú, összetett folyamat, amely több egymást kiegészítő terápiás fázisra bontható, hogy enyhítse a tüneteket, lassítsa a betegség előrehaladását, és javítsa az életminőséget. A gyógyulás első és egyik legfontosabb lépése a fájdalomkezelés, mivel a betegségre jellemző, gyakran kínzó hasi fájdalom jelentősen rontja a betegek életminőségét.
A fájdalomcsillapítás lépcsőzetes módon történik
- 1 enyhébb esetekben nem szteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID) alkalmaznak,
- 2 míg súlyosabb panaszok esetén opioid alapú fájdalomcsillapítók válhatnak szükségessé.
A következő kulcsfontosságú lépés az alkoholmegvonás, amely minden krónikus gyulladásos beteg számára kötelező, függetlenül attól, hogy az alkohol volt-e az eredeti kiváltó ok. Az alkohol további fogyasztása súlyosbítja a gyulladást, gyorsítja a hasnyálmirigy szövetének pusztulását, és rontja a hosszú távú kilátásokat. Teljes absztinencia szükséges a hasnyálmirigy állapotának stabilizálásához és a további károsodás megelőzéséhez. A hasnyálmirigy exokrin funkciójának károsodása miatt gyakran szükséges enzimpótlás, mivel a szerv már nem képes elegendő emésztőenzimet termelni az ételek megfelelő lebontásához.
Enzimpótló készítmények szedése javítja a tápanyagok felszívódását, csökkenti a hasmenést, a zsírszékletet, és a tápláltsági állapot romlását. Végül, a hasnyálmirigy endokrin funkciójának csökkenése következtében gyakran kialakul másodlagos cukorbetegség, ezért kiemelten fontos a cukorháztartás egyensúlyban tartása. A terápiát általában inzulin adásával végzik, mivel a szájon át adható gyógyszerek hatékonysága korlátozott lehet ebben a betegcsoportban.
A krónikus betegségek gyakran depresszív állapothoz vezetnek, az életminőség gyökeres változásai miatt, épp ezért a gyógyulás nemcsak testi, hanem pszichés támogatást is igényel. Illetve az életmódváltoztatás is indokolt a szövődmények elkerülése érdekében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!