Az orvos már az arcán látja, hogy baj van – ekkor gyanakodik pajzsmirigyzavarra
Akár már ránézésre is felmerülhet a pajzsmirigyzavar gyanúja.
Átlagos, hétköznapi tünetek is utalhatnak arra, hogy valami nincs rendben a pajzsmirigyünkkel. Tudja meg, mikor érdemes problémára gyanakodnia!
Túlsúly/alacsony súly
A pajzsmirigyzavarok az esetek többségében testsúlyváltozással is járnak. Pajzsmirigy-alulműködés esetén normál étvágy mellett plusz kilók rakódnak a betegre, míg pajzsmirigy-túlműködés esetén az illető egyre csak fogy. A testtömeg-változás sokszor a páciens tudatos életmódváltása, életmódhiábája nélkül is bekövetkezik, ami különösen figyelemfelkeltő lehet. A túlsúly, illetve a túlzottan vékony testalkat gyorsan szemet szúr a szakembernek, akiben felmerülhet a pajzsmirigyzavar gyanúja – főleg, ha egyéb tünetek is társulnak hozzá, mint pl. fáradtság, levertség, ingerültség, vagy egyéb más, a külsőnkön is megfigyelhető jelek.
Ritka szemöldök
A pajzsmirigy-alulműködés egyik jellegzetes, ám gyakran figyelmen kívül hagyott tünete a szemöldök ritkulása, különösen annak külső részén. Ez az úgynevezett Hertoghe-jel, melyet Eugene Hertoghe belga belgyógyászról neveztek el, aki már a 19. században leírta a pajzsmirigyproblémák bőrön és szőrnövekedésen keresztül jelentkező jeleit. A tünet nemcsak esztétikai jelenség, hanem hasznos, korai figyelmeztető jel is lehet a rejtett alulműködés felismerésében.
Hajhullás
A hajállapot is sokat elárul a hormonháztartásunkról. Pajzsmirigy-alulműködés során a hajtüszők kevésbé aktívak, ez a haj elvékonyodásához, fokozott hajhulláshoz vezethet. A hajszálak töredezetté, élettelenné válnak. Pajzsmirigy-túlműködésnél pedig a hajhullás sokszor hirtelen, intenzív formában jelentkezik, és gyakran párosul nyugtalansággal, alvászavarokkal.
Kidülledt szemek
A szemek hangsúblyos elváltozásai Graves-Basedow-kórban jellemzőek. A szemgolyó kidülledése az újonnan képződő kötőszövet és gyulladás miatt alakul ki, ami nyomást gyakorol a szemgolyóra. A betegség e szembetegséggel járó formája az endokrin orbitopathia, amely nemcsak fizikai kényelmetlenséget, hanem pszichés terhet is jelenthet a betegnek.
Barázdás körmök
A hosszanti barázdák (Beau-féle csíkok, vonalak) megjelenése gyakori jele lehet a táplálkozási zavaroknak és a hormonhiányos állapotoknak. Pajzsmirigy-alulműködésben a sejtek regenerációja lassabb, így a körmök törékennyé, egyenetlenné válnak. Pajzsmirigy-túlműködésnél viszont a sejtek gyorsabban osztódnak, ami gyakran a köröm lemezes leválásával járhat.
Álmos tekintet, ödémás szemek
A folyamatos fáradtság nemcsak belső érzés, hanem látványos is: a páciens tekintete "elnehezül", a szemhéjak puffadttá válnak. A vízvisszatartás gyakran az arcon is látszik, főleg a szemek és az orca körül. Ez többnyire a szervezet csökkent anyagcseréjének és a hormonális szabályozás zavaranak következménye.
Hámló, sárga tenyér
A sárgás színű, száraz tenyér nemcsak esztétikai probléma. Pajzsmirigy-alulműködésben a szervezet nem tudja megfelelően lebontani a béta-karotint, amely ezért felhalmozódik, elszínezve a bőrt. Ez a Hashimoto-thyreoiditis egyik gyakori, de gyakran figyelmen kívül hagyott kísérőtünete.
Árulkodó jelek, amelyek nem mindig nyilvánvalók
Fázékonyság vagy hőhullámok
A pajzsmirigy szabályozza az anyagcserét, így hatással van a hőtermelésre is. Alulműködés esetén a csökkent metabolizmus miatt a beteg állandóan fázik, még meleg szobában is. Ezzel szemben túlműködésnél a fokozott hőtermelés miatt túplüzés, hőhullámok, izzadás tapasztalható.
Székrekedés vagy hasmenés
A bélműködés zavara gyakori, mégis ritkán azonosított tünet. Alulműködésnél a bélmozgás lelassul, ami székrekedéshez vezet. Túlműködésnél viszont a bélműködés felgyorsul, ami gyakoribb, lágyabb székletet okoz.
Hangulatzavarok, memóriazavar
A pajzsmirigyhormonok fontos szerepet játszanak az idegrendszer szabályozásában. Hiányuk depressziót, lelassult gondolkodást, motivációhiányt okozhat. Túlműködésnél gyakori a szorongás, alvási nehezíség, "agyi köd".
Menstruációs zavarok
A pajzsmirigy befolyásolja a nemi hormonok egyensúlyát is. Alulműködés során a ciklus megnyúlik, a vérzés erősödik. Túlműködésnél viszont a ciklus lerövidülhet, el is maradhat, ami termékenységi zavarokhoz vezethet.
Nyaki duzzanat, gombócérzés
A megnagyobbodott pajzsmirigy (strúma) sokszor tapintható, sőt látható is. Nyelési nehezíség, torokszorítás, rekedtség is megjelenhet, amik a környező szövetek nyomására utalnak.
Hány ilyen jel és tünet jelentkezik Önnél?
Természetesen annak ellenére, hogy a problémának olykor jól látható jelei is vannak, a pontos diagnózis csakis laborvizsgálattal állítható fel, melynek során figyelembe veszik a T3, T4, a TSH és szükség esetén az ATPO szintjét is. Amennyiben bebizonyosodik a pajzsmirigyzavar, úgy legtöbbször gyógyszeres kezelés indokolt, ám súlyosabb esetben izotópos terápiára vagy műtétre lehet szükség.
Íme egy ellenőrzőlista, hogy segítsünk felfedezni a pajzsmirigybetegség korai (és néhány kevésbé korai) jeleit a bőrön, a hajon és a körmökön, .
Bőr
☐ Száraz, sápadt és hűvös bőr
☐ Nedves, bársonyos és meleg bőr, mint egy csecsemőé
☐ Száraz bőr mély repedésekkel és hámlással
☐ Mély, feltűnő vonalak a tenyéren és a talpon
☐ Sárgás-narancssárga szín a tenyéren és a talpon
☐ Pépes és duzzadt arc, különösen a szemhéjon, az ajkakon és a nyelven
☐ Kiszélesedő orr
☐ Lassan gyógyuló sebek
☐ Kevesebb (vagy több) izzadás, mint korábban
☐ Golyva (nyakduzzanat)
☐ Kidülledt szemek
☐ Kipirulás az arcán és vörös tenyér
☐ Sötétebb bőr a tenyér redőiben, az ínyen vagy a száj más részein
☐ Kiütések, különösen a bőr redőiben
☐ Fájdalommentes, hámló, elszíneződött bőrcsomók és foltok, az érintett bőr kemény és viaszos tapintású
☐ Vöröses foltok a bőrön, amelyek jönnek és mennek
Haj, szőrzet
☐ Ritkuló (vagy hiányzó) szemöldök a szemöldök külső szélén
☐ Durva, fénytelen, száraz és törékeny haj, szőrzet, amely könnyen töredez
☐ Puha és finom hajszálak, amelyek erősen hullanak
☐ Ritkuló haj vagy kopaszodó foltok
☐ Lassabban (vagy gyorsabban) növekvő haj, illetve szőrzet
☐ Száraz, viszkető fejbőr és korpásodás
☐ Kevesebb szőrzet a lábakon, karokon és más területeken
Körmök
☐ Vastag, száraz és törékeny, látható bordákkal
☐ Puha, fényes és könnyen morzsolódik
☐ Lassabban (vagy gyorsabban) növekvő
☐ Könnyen leválik, morzsolódik vagy törik
☐ Leváló köröm
☐ Ívelt, duzzadt ujjbegy, a köröm feletti bőr megvastagodásával
Viszketés
☐ Viszkető bőr kiütés nélkül
☐ Kezelhetetlen és viszkető csalánkiütés
Meglévő bőrbetegség
Nagyobb a kockázata a pajzsmirigybetegség kialakulásának, ha az alábbiak közül valamelyik fennáll:
☐ Vitiligo
☐ Alopecia areata (hajhullást okozó autoimmun betegség)
Mikor kell orvoshoz fordulni
Ezek a jelek nem feltétlenül jelentik azt, hogy pajzsmirigybetegsége van, mindenestre minél több pipát tudna bejejüjni, annál fontosabb szakemberhez fordulnia. A tünetekkel kapcsolatos kérdések alapján orvosa eldöntheti, hogy szüksége van-e vérvizsgálatra a pajzsmirigybetegség kimutatására.
Összegezve
- A pajzsmirigyzavarok gyakran testsúlyváltozással járnak: alulműködésnél súlygyarapodás, túlműködésnél fogyás figyelhető meg.
- Jellemző tünet lehet a szemöldök ritkulása, különösen külső részén, valamint a haj és körmök állapotának romlása.
- Graves-Basedow-kór esetén szemek kidülledése és endokrin orbitopathia alakulhat ki, ami pszichés és fizikai terhet jelent.
- A bőr és szem állapota, valamint a cikluszavarok is pajzsmirigyzavar kapcsán jelentkezhetnek, különösen a hormonok egyensúlyának zavarai miatt.
- A pajzsmirigyzavar diagnózisa csak laborvizsgálattal állapítható meg, kezelése gyógyszerekkel, súlyos esetben izotópos terápiával vagy műtéttel történik.
Homályos látás, kidülledt szemek - lehet, hogy a pajzsmirigye a ludas
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!