Ezeket látta már?

Stressz okozta hasi fájdalom: amikor a gyomor jelez, hogy rossz időszakot él át

Betegségek
2025. július 21. 12:24
stressz hasi fájdalom gyomor tünet

A stressz nemcsak mentális, hanem fizikai tüneteket is okozhat, például emésztési zavarokat és hasi fájdalmat.

A mindennapi élet nyomása, a munkahelyi elvárások és a felelősség terhe nem csupán mentálisan terhelhetik meg, hanem fizikai tünetek formájában is megjelenhetnek. Egyre többen tapasztalják meg, hogy a lelki feszültség hatással van az emésztőrendszerre is. Felmerülhet a kérdés: valóban fájhat a has a stressz következtében? Hol jelentkezik ez a fájdalom, és miként lehet felismerni, hogy a panaszok hátterében nem szervi, hanem lelki eredet áll?

Amikor a test is jelzi a lelki megterhelést

Egy frissen kinevezett vezető a következő tapasztalatokat osztotta meg:

- Nem érzem magam született vezetőnek, mégis előléptettek. A rám nehezedő felelősség óriási: mások munkájáért is felelek. Bár kezdek belerázódni, a testem nem bírja a terhelést. A kezem remeg, hullik a hajam, és éjszaka erős, szorító hasi fájdalomra ébredek. A férjem szerint ezek a tünetek a munkahelyi stressz következményei – először kétkedve fogadtam ezt, de egyre több információt találva komolyan kezdett aggasztani a helyzet.

Ez az élmény sokak számára ismerős lehet: amikor a szervezet fizikai tünetekkel válaszol az érzelmi túlterhelésre.

Hol jelentkezik a stressz okozta hasi fájdalom?

Dr. Mateusz Lewandowski orvos a Medonet-nek elmondta, a stressz kibillentheti a szervezet természetes egyensúlyát, és nemcsak a pszichére, hanem az egész testre hatással lehet. A stresszhelyzetek aktiválják az ún. hipotalamusz–agyalapi mirigy–mellékvese tengelyt, amelynek következtében fokozódik a kortizol, azaz a stresszhormon termelődése. Ez:

  • befolyásolja az immunrendszer működését
  • megváltoztathatja a bélflóra összetételét
  • fokozhatja a hasi fájdalmat, görcsöket
  • hozzájárulhat a bélrendszeri gyulladásokhoz

Jellemző tünetek:

  • Görcsös vagy nyomó fájdalom a has felső vagy középső részén (gyakran a köldök környékén).
  • A fájdalom hullámokban, időszakosan jelentkezik – akár nyugalmi állapotban is.
  • A panaszok időnként enyhülnek székletürítést vagy gáz távozását követően.
  • Kísérheti hasmenés, puffadás vagy székrekedés is.

A stressz nemcsak a gyomorra hat

A stressz tünetei gyakran túlmutatnak az emésztőrendszeren. Sokan számolnak be arról, hogy a hétvégi pihenőnapokon tör rájuk migrén, izmaik merevek, nehezebben alszanak el vagy gyakran felriadnak éjszaka. A fáradékonyság pedig állandó kísérőjükké válik. Ennek oka leggyakrabban a hormonális egyensúly megbillenése és a tartósan magas kortizolszint, amely folyamatos készenléti állapotban tartja a szervezetet. Az ilyen jellegű terhelés hosszú távon hozzájárulhat a gyomor nyálkahártyájának irritációjához, fekélyek kialakulásához, valamint a gyulladásos bélbetegségek – például a colitis ulcerosa vagy az irritábilis bél szindróma – fellángolásához is. Különösen figyelemre méltó, hogy egyes esetekben a depresszió nem szokványos formában jelentkezik: ún. maszkírozott depresszióról van szó, amely testi tünetekkel – például makacs gyomorfájdalommal – mutatkozik meg, miközben a páciens nem feltétlenül érzi magát lehangoltnak vagy szorongónak.

Mit tehet, ha a gyomra feszültségre reagál?

A legelső és talán legnehezebb lépés, hogy felismeri: a panaszok hátterében lelki tényezők is állhatnak. Amennyiben a stresszt kiváltó körülmények nem szüntethetők meg teljes mértékben, érdemes arra koncentrálni, hogyan enyhíthetők a testi következmények. A rendszeres, kiegyensúlyozott étrend sokat segíthet az emésztőrendszer megnyugtatásában, ahogyan a napi mozgás is – legyen az akár egy tempós séta vagy könnyedebb testedzés. A megfelelő minőségű alvásról sem szabad megfeledkezni, hiszen a kialvatlanság fokozza a szervezet stresszreakcióját. Ha a hasi fájdalom görcsös jellegű, időnként alkalmazható görcsoldó gyógyszer segíthet ellazítani a feszült bélizmokat.

Emellett különösen hasznos lehet pszichológus segítségét kérni: a relaxációs technikák elsajátítása és a belső feszültségek kezelése hosszú távon csökkentheti a testi tünetek súlyosságát. Amennyiben úgy érzi, hogy a panaszai mélyebb lelki okokra vezethetők vissza, pszichiáterhez is fordulhat, aki megfelelő gyógyszeres kezeléssel enyhítheti a szorongásos vagy depresszív tüneteket. Érdemes tudni, hogy egyes antidepresszánsok nemcsak a hangulatzavarra, hanem az emésztőrendszeri panaszokra és az alvászavarokra is kedvező hatással lehetnek.

Szokatlan tünetek? A stressz hatásai, amikre nem is gondolna!
Figyelmébe ajánljuk

Szokatlan tünetek? A stressz hatásai, amikre nem is gondolna!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medonet
# Stressz # hasi fájdalom # hasfájás # idegesség # bélflóra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés