Nehéz, fájó lábak, visszeresség: magától is elmúlhat vagy kezelni kell?
Felmérések alapján Magyarországon a 30 év felettiek közel fele tapasztalja a visszérbetegség tüneteit, mégis 5-ből csak 1 érintett kezeli vagy kezelteti azokat.
Miért? Sajnálatos tény, de az érintettek jelentős hányada még mindig alul- vagy félreinformált, a vénák egészségének megőrzéséről nem esik elég szó. Igyekszünk a hiányt pótolni.
Sok beteg nincs tisztában azzal, hogy vénás keringési problémái, vagyis visszeres panaszai vannak
Mitől alakulhatnak ki a vénás panaszok?
A vénák falának nincs saját izomzata, tehát a vénák nem tudják saját erővel a szív irányába préselni a vért. Ideális esetben a lábszárizmok működése segít abban, hogy a vénákban lévő vér a szív irányába áramoljon. Amennyiben valaki nem használja a lábszárizmait (mert például életmódja vagy munkája miatt tartósan egy helyben áll vagy ül), akkor a lábszárakban és bokatájon megnő a vénákban lévő vér mennyisége, és vele együtt a vénás nyomás,– létrejön a vénás pangás, a vér pang a lábszárakban.
A vénás túlnyomás gyulladásos folyamatokat indít el a vénafalban, a vénás billentyűkben. Ha károsodik az érfal és a vénabillentyűk, akkor a vénákban a vér nemcsak a periféria felől a szív irányába áramlik, hanem - az elromlott szeleprendszer, a nem jól záródó vénabillentyűk révén - visszafelé irányba is,- számos kellemetlen tünetet okozva.
A leggyakoribb visszeres panaszok a következők közül kerülnek ki:
- nehézláb-érzés, különösen az esti órákban,
- lábszárfájdalom,
- feszülés- és dagadásérzés a lábakban (alig fér a lábfej a cipőbe),
- melegségérzés, viszketés a lábszárakban,
- lábszárgörcsök, „nyugtalan láb” szindróma, alkalmanként éjjelente is (a tünetek sok esetben nem hagynak aludni),
- visszeresség, eleinte esztétikai hibaként értékelt seprűvénásság, majd a bőrből kidudorodó, kacskaringós vénák formájában megjelenő panasz,
- boka- és lábszárvizenyő, első látható jelként a „benyomódott zoknivonallal”,
- bőrkárosodás, visszeres ekcéma,
- akár műtéti beavatkozást, aputációt szükségessé tevő lábszárfekély.
Forduljon szakemberhez!
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy magnéziumhiány miatt görcsöl a lábuk, a melegtől duzzad a bokájuk stb., miközben a panaszok hátterében krónikus vénás panaszok húzódnak meg.
Le kell rombolni néhány tévhitet!
- 1 A visszeresség nem csupán esztétikai hiba! A kezeletlen visszeresség súlyos betegségek kialakulásának a kockázatát emeli, így például a mélyvénás trombózisét.
- 2 A visszeresség nem csak a női nem problémája! Noha a férfiaknál a visszeresség ritkábban fordul elő, amelyben a hormonális tényezők és a terhességek is szerepet játszanak, a férfiaknál súlyosabb lefolyású lehet a visszeresség, vagyis külön odafigyelést igényel és kezelendő!
- 3 A KRÓNIKUS vénás betegség, vagyis a visszeresség, a nevéből eredően is egy krónikusan, tartósan fennálló állapot, amelynek a kezelése nem csupán alkalomszerű gyógyszeralkalmazást tesz szükségessé. A panaszok önmaguktól nem szűnnek meg. Kezelés hiányában borítékolható az állapotromlás. Rendszeres, kúraszerű (több hónapon át tartó) vagy akár folyamatosan tartó gyógyszeralkalmazásra van szükség ahhoz, hogy a panaszok enyhülhessenek, az állapotromlás feltartóztatható legyen.
A betegek egészségügyi tájékozottsága fontos
Egyszerűen, érthetően leszögezhető, hogy ami egyszer elromlott a vénákban, az magától nem javul meg. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve ezzel egybehangzóan kijelenti, hogy „a vénás betegség kezelésének elmaradása a tünetek súlyosbodásához, pl. lábszárfekély kialakulásához vezethet”. Vagyis megfelelő kezeléssel, ami lehet
- gyógyszeres kezelés,
- szorító (=kompressziós) kezelés pl. speciális szorító harisnyákkal vagy kötésekkel vagy
- sebészeti beavatkozás az állapotromlás feltartóztatható.
Megfelelő kezelés hiányában azonban az állapotromlás biztosra vehető.
Lényeges, hogy a beteg tisztában legyen azzal, hogy a fenn említett terápiás lehetőségek MELLETT az életmód is nagyon fontos. Az elhízás kerülése, a fizikai aktivitás növelése, a tartós állás vagy ülés mellőzése, a C-vitaminban dús táplálkozás egyaránt kedvező hatásúak krónikus vénás betegség/visszeresség esetén.
A venoaktív készítmények alkalmazása a visszeresség valamennyi stádiumában javasolt
A hazai szakmai irányelv is rámutat arra, hogy a visszeresség tüneteinek enyhítését, valamint az életminőség javítását célzó kezelésre a kompresszió alkalmazása, valamint életmódváltás mellett javasolt venoaktív készítmények adása, vagyis olyan patikaszerek alkalmazása, amelyek a vénák funkcióit javítják. A hatóanyagok között említhető a mikronizált tisztított flavonoidfrakció (röviden MPFF), rutin és rutozidok, kalcium-dobezilát, illetve vadgesztenye-kivonatok.
Az említett venoaktív hatóanyagok kedvezően hatnak a vénás tónusra, a gyulladásos folyamatokra, illetve a mikroerek áteresztőképességére. A venoaktív hatóanyagú szerek alkalmazása kedvezően befolyásolja a visszerességgel járó tüneteket (pl. lábdagadás, nehézlábérzés) és hatásos terápiás opció, amely a vénás betegség/visszeresség valamennyi stádiumában ajánlható. Vagyis, a venoaktív szerekkel való kezelés megkezdésével nem szabad hezitálni, érdemes a terápiát minél korábban megkezdeni, az állapotromlást minél korábban feltartóztatni.
A mindennapokban ez azt jelenti, hogy már a pókhálóvénás vagy seprűvénák megjelenésekor javasolt elkezdeni a kúraszerű venoaktív gyógyszeralkalmazást,- orvossal vagy gyógyszerésszel egyeztetve.
Noha a probléma szemmel láthatóan a lábszárra lokalizálódik – a vénás panaszok kezelésében a szájon keresztüli gyógyszeralkalmazás eredményre vezetőbb lehet, mint a helyileg történő kezelés krémekkel vagy gélekkel
Több beteg szívesebben alkalmaz külsőleges készítményt, mint belsőlegest. Mégis, a rendelkezésre álló evidenciák alapján a venoaktív gyógyszerek belsőleges (szájon át történő) alkalmazása a leginkább célravezető a visszeres panaszok enyhítésében.
Mindez azonban nem zárja ki a helyi kezeléseket, például az alsó lábszárakon heparint tartalmazó készítményekkel. A belsőlegesen alkalmazott venoaktív szerek alkalmazhatók a kompressziós kezelésekkel együtt is, ugyanakkor a kompressziós kötések, zoknik, harisnyák stb. viselése nehezen egyeztethető össze a helyileg alkalmazott krémekkel vagy gélekkel.
Nem mindegy, hogy milyen patikaszert alkalmazunk!
Érdemes tudni, hogy a különféle venoaktív hatóanyagok vonatkozásában a legmagasabb szintű tudományos evidencia a mikronizált, tisztított flavonoidfrakció alkalmazását támogatja.
Az életmódbeli változtatások kellenek, de önmagukban kevesek
Az életmódbeli változtatások (pl. fogyás, testmozgás, C-vitaminban dús táplálkozás) nem váltják ki a venoaktív szerek hatását, azok alkalmazása egymás mellett, egymást kiegészítve bizonyul a leginkább hatásosnak.
Felhasznált forrás:
(1) Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve a krónikus vénás betegség ellátásáról; érv. 2024. dec. 10.
Visszér: ezt lehet tenni otthon, hogy enyhüljön a nehézlábérzés
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!