Ezeket látta már?

A daganat a testet és a lelket is megviseli - így támogathatja szerettét

Betegségek
2025. január 26. 08:04
daganat, rák, diagnózis, rákszűrés, lelki támogatás

Nemcsak a beteg, de a család számára is igen megterhelő időszak.

Vajon hogyan éli meg a beteg, amikor diagnosztizálják a betegségét, és miként tudja a kezelés folyamatát ő maga is támogatni?

Bár van a megelőzést, korai felismerést szolgáló szűrővizsgálatra akár ingyenes lehetőség is - pl. mellrákszűrés, vagy a méhnyakrák szűrése -, még mindig kevesen élnek ezzel. Sokan félnek szembesülni a problémával.

Rák: amikor még csak sejtjük

Ismerve a statisztikákat - a KSH adatai szerint 2016-ban közel 33 000-en haltak meg rákban - egyáltalán nem meglepő, hogy az emberek félnek attól, hogy előbb-utóbb eléri őket vagy családtagjukat a betegség. Lehet, hogy szokatlan testi tüneteket észlelnek magukon – nyelési zavarok, szédülés, súlyvesztés, be nem gyógyuló seb -, de halogatják az orvos felkeresését. Vagy, bár tisztában vannak vele, hogy a családban halmozottan fordultak elő daganatos megbetegedések, mégsem járnak rendszeresen szűrővizsgálatokra.

Ha diagnosztizálták a rákot

A diagnózis közlése nem csak a beteg, de az orvos számára is rendkívül nehéz feladat. Amikor a körültekintő orvosi vizsgálatok során diagnosztizálják a rákot, a beteget a legtöbb esetben sokként éri a hír. A tudat, hogy rákos beteg, komoly lelki megrázkódtatással, megpróbáltatással jár. A betegekben gyakran felmerül a kérdés, hogy miért pont vele történik mindez.

Előfordulhat, hogy a beteg nem akarja elhinni a diagnózist és másféle betegséggel kapcsolatos vizsgálatokat is elvégeztet magán, alternatív megoldásokat keres. A halogatás veszélyes lehet, mert a daganatos betegségeknél a korai diagnózis mellett nagyon fontos a kezelés elkezdése a betegség minél korábbi stádiumában.

Az is gyakran fordul elő, hogy a betegek a diagnózis hallatán annyira összeomlanak, hogy teljes mértékben elutasítják a lehetséges kezelések bármilyen formáját.

Vannak betegek, akiknél ez a lelkiállapot a kezdeti bizakodást követően, néhány hónap után következik be, kilátástalannak érzik a helyzetüket és elutasítják a további kezeléseket.

Sokat számít ezért, hogy a kezelőorvos mennyire empatikus, miként közli a diagnózist, mennyire tudnak közösen gondolkozni és együtt mérlegelni a beteg előtt álló, a számára leginkább személyre szabott terápiás lehetőségeket. A terápia részletezése mellett az is segítség lehet a beteg számára, ha a betegséggel kapcsolatos lelkiállapotról, annak lehetséges ingadozásairól is elbeszélgethet a kezelőorvossal, esetleg pszichológus bevonásával.

A terápia során is szembesülhet a beteg nehézségekkel. A kiszolgáltatottság érzése még egy egészséges embert is türelmetlenné, elkeseredettebbé tehet. Ilyen lehet például a hosszú várakozási idő a kezeléseknél, a nehézkes időpont egyeztetés, de akár az is, ha a kezelőorvos nehezebben érhető el egy adott pillanatban.

További nehéz pillanatokat jelenthet a beteg életében, amikor a családjával és a barátaival, ismerőseivel közli a rossz hírt. Nincs általános szabály, de a legjobb, hogy ha a családtagok minél előbb tudomást szereznek a betegségről, és túlesve az első ijedtségen mielőbb át tudják csoportosítani energiáikat a beteg támogatására. Számítani lehet arra is, hogy többen nem megfelelően reagálnak: megijednek, sajnálkoznak, eltávolodnak, vagy hiteltelen forrásokból származó csodagyógyszerekre próbálják rábeszélni a beteget. De mindig vannak, akik erőt tudnak adni a beteg előtt álló küzdelemhez, és ennek felbecsülhetetlen értéke van annak a szempontjából, aki úgy érzi, hogy összeomlott az élete.

Mit tehet a beteg és a környezete?

Az új helyzetben minél előbb fel kell mérni a gyakorlati következményeket: a kezelések miatt napok eshetnek ki a munkából, sok esetben változtatni kell az addigi életmódon, a családon belüli munkamegosztás is változik, és mindezeknek anyagi vonzata is van. Sok akadály először leküzdhetetlennek tűnhet, de támogató környezettel az alapvető problémákra megnyugtató megoldást lehet találni, és ez a beteg gyógyulásához is komoly mértékben hozzájárulhat.

Az orvos a szorosan vett orvosi-szakmai szempontokon túl sokat segíthet nem csak a betegnek, hanem a családjának is azzal, ha érthetően elmagyarázza a kezelés menetét, a várható kockázatokat, a betegség lehetséges kimenetelét, a terápia mellékhatásait és az azokra való felkészülést. Olyan viszonyt teremt, hogy a beteg merjen kérdezni, és megértse, hogy oda kell figyelnie arra, hogy a teste milyen tüneteket produkál, s ezekről pontos tájékoztatást adjon orvosának.

Sokat segíthet az is, ha a betegnek olyan betegcsoportokat, szervezeteket is ajánl, ahol már sok gyakorlati tapasztalat halmozódott fel az adott betegséggel, kezeléssel kapcsolatban – ezek a közösségek a praktikus tanácsokon kívül lelki támaszt is nyújtanak a betegnek és környezetének.

És természetesen a betegnek is jelentős szerepe van abban, hogy miként alakul a gyógyulás esélye. Bizalom az orvosban, bizalom saját magában, ezen felül a kezelések közötti időszakra és a kezelésekre vonatkozó utasítások pontos betartása, a mindennapi aktivitással, fizikai aktivitással, a megfelelő táplálkozással kapcsolatos elhatározások, az apró célkitűzések – mind fontos része a folyamatnak.

Összegezve

  • A betegség diagnosztizálása és kezelése rendkívül megterhelő mind a beteg, mind a család számára.
  • Az ingyenes szűrővizsgálatok ellenére kevés ember él ezzel a lehetőséggel, sokan félnek szembesülni a problémával.
  • A diagnózis közlése nehéz mind a beteg, mind az orvos számára, a beteg gyakran elutasítja a kezeléseket vagy alternatív gyógyítási módokat keres.
  • A kezelőorvos empatikussága és a beteg egyéni szükségleteinek figyelembevétele döntő fontosságú a terápiás folyamatban.
  • A betegség új helyzetének gyakorlati, anyagi és érzelmi következményeit felmérve támogató környezet és megfelelő kezelés segíthet a beteg gyógyulásában.
Megváltozott az anyajegye? Ha így néz ki, melanoma kialakulására utalhat
Ez a cikk is érdekelheti

Megváltozott az anyajegye? Ha így néz ki, melanoma kialakulására utalhat

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rák # daganat # depresszió # szorongás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés