Ezeket látta már?

Tudta, hogy az agy nem érez fájdalmat? Ezért nem fagy meg az agyunk fagylalt evés közben

agy, fájdalom, érzékelés, fejfájás

Mindenki tudja, milyen a fejfájás. De hogyan lehetséges mindez, amikor az agy maga nem is érez fájdalmat?

Fájdalom az agyban

Az emberi agy különféle szövetek és sejttípusok valóságos gyűjtőhelye, a mindenütt jelenlévő neuronoktól a csillag alakú asztrocitákig. Egy dolog azonban hiányzik belőle, a fájdalomreceptorok.

Az agy „érzi” a fájdalmat, abban az értelemben, hogy a fájdalmat csak úgy érzékelhetjük a testünkben, hogy az agy rossznak tituálja az érzést. Ez igaz, de amiről itt beszélünk, az maga az agyszövet.

Akár hiszi, akár nem, ha most azonnal kinyithatnánk a koponyáját, és valamivel megbökhetnénk, nem ártana, nem érzékelné – bár valljuk be, hogy a „koponyán átfűrészelő” rész valószínűleg csípne egy kicsit.

Dr. Nish Manek a BBC Science Focus számára kifejtette:

„Ezt idegsebészeti eljárások során már igazolták, amelyek során magának az agyszövetnek az ingerlése ébren lévő betegeknél nem okozott fájdalmat.”

Az ébrenléti agyműtét gyakoribb, mint gondolnád. Lehetővé teszi az orvosok számára, hogy szorosan figyelemmel kísérjék a páciens képességeit – például megkérve őket, hogy beszéljenek vagy játsszanak egy hangszeren – olyan eljárások során, mint a daganateltávolítás, hogy ne okozzanak szükségtelen károsodást az egészséges szövetterületeken.

Nociceptorok

A test többi részében speciális típusú szenzoros receptorok találhatók, úgynevezett nociceptorok , amelyek feladata, hogy figyelmeztessék a központi idegrendszert a káros ingerekre. Különböző típusok léteznek, amelyek a hőmérséklettől, a bizonyos kémiai jelekig, a nyomásig, sőt a test belső károsodásáig bármit észlelhetnek .

Megköszönheti nociceptorainak azt a fájdalmat, amit akkor érez, amikor véletlenül puszta kézzel megérint egy forró kályhát – az „ez túl meleg” üzenet szupergyors továbbítása az agyba az, ami továbbítja a jelet az izmok felé, hogy kirántsa a kezét a bajból.

Magának az agynak nincsenek nociceptorai, így semmi sem figyelmeztetné, a sebész kesztyűs kezét, aki szüntelenül bökdösi, ezért ez nem okoz fájdalmat.

Elég jogos – de ez még mindig nem magyarázza meg, miért fáj a fejünk.

Nem minden fejfájás egyenlő

A „fejfájás” kifejezést meglehetősen szabadon használjuk – csak akkor mondjuk, amikor a fej/arc/nyak felső részén fájdalmunk van. De nem minden fejfájás egyenlő, és a különböző típusok megértése segíthet megmagyarázni, honnan származnak.

Kiszáradás

A fejfájás a másnaposság egyik leggyakoribb tünete. Az egyik fő okozója a kiszáradás, amelyre nem csak akkor kell figyelni, ha egy este sokat iszunk, hanem általában akkor is, amikor nem iszik elég vizet , különösen melegebb időben.

A Harvard Health Publishing szerint nincs konszenzus a kiszáradásos fejfájás pontos okáról. Lehetséges, hogy a folyadéknak az agyból való kiáramlása, miközben a test megpróbálja helyreállítani belső egyensúlyát, nyomást gyakorolhat az agyhártyára – az agy és a koponya közötti membránrétegekre.

Ellentétben magával az aggyal, az agyhártyának vannak fájdalomreceptorai, ezért a fejfájás. Egyébként ez az oka annak is, hogy az agyhártyagyulladásnak – bakteriális, vírusos, parazita vagy gombás agyhártyafertőzésnek – gyakran az egyik fő tünete az erős fejfájás.

Feszültség

A fejfájás másik nagyon gyakori típusa a tenziós fejfájás, amelyet gyakran stressz vagy alvási problémák okoznak. A fájdalom ebben az esetben az arc és a nyak izmaiból származik, és enyhíthető olyan dolgokkal, mint a masszázs vagy a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók.

"Az agy lefagyása"

A fagylaltos fejfájásnak, amit sokan „agyfagyásnak” neveznek, szerencsére semmi köze az agy hőmérsékletének tényleges csökkenéséhez. Inkább a torok hátsó részén lévő erek gyorsan összehúzódnak, amikor szembesülnek a fagyos, krémes jósággal, majd lassan ismét kitágulnak, ahogy a hőmérséklet normalizálódik. Néhány szerencsétlen embernél (és úgy tűnik, macskáknál ) az erek ilyen mozgása fájdalmas reakciót válthat ki a környező idegekben.

Migrén

A migrén egy gyakran rosszul használt kifejezés. Ez a rendellenesség különbözik a szokásos fejfájástól – sőt, egyes migrénes betegek egyáltalán nem éreznek fájdalmat.

Azok számára, akik ezt tapasztalják, a fájdalom általában nagyon intenzív, és az egyik oldalon korlátozódik. Gyakran más kellemetlen tünetekkel is jár, mint például hányinger és fényérzékenység, és több órán keresztül is eltarthat.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás szerencsére ritka, de elviselhetetlen, hirtelen fájdalmat okoz a fej egyik oldalán. A fájdalom gyakran a szem környékén jelentkezik, és lehetnek olyan tünetek is, mint a kisebb pupilla vagy a lelógó vagy duzzadt szemhéj.

A rohamok általában 15 perc és három óra között tartanak, és naponta többször is előfordulhatnak, a gyakori rohamok után hónapokig vagy akár évekig tartó remissziós időszakok következnek.

A cluster fejfájás kiváltó oka ismét nem ismert. A tipikus fájdalomcsillapítók sem hatásosak, de van néhány más gyógyszer és egyfajta oxigénterápia is , amely segíthet.

Ez a fejfájás számos gyakori típusát fedi le. Amint láttuk, sok dolog okozhat fejfájást, és még sok más, amit a tudósok felfedezhetnek a súlyosabb és ritkább okokról. Egy dolog azonban biztos: a fejfájás határozottan nem az agyi fájdalom következménye.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fejfájás típusok: nem mindegy melyik ponton és hogyan fáj

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fejfájás

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához