Ezeket látta már?

Szájpenész: ezt teheti ellene otthon

szájpenész ellen természetes tippek, bevált otthoni módszerek

Mit tehetünk a szájpenész ellen? A hagyományos orvosi terápia mellett érdemes néhány házi módszert is kipróbálni a kellemetlen tünetek ellen!

Sokan úgy vélik, a szájpenész a kisbabák betegsége, pedig ez a kellemetlen szájüregi probléma bárkit érinthet.

Hogyan alakul ki a szájpnész?

A szájpenész nem más, mint a szájüreg gombás fertőzése, melyet a legtöbbször a Candida albicans okoz. Ez a gombafajta egyébként is jelen van a szervezetben, de amennyiben a test mikroba-flórájának egyensúlya felborul és az immunrendszer legyengül (pl. egy betegség vagy gyógyszerszedés következtében), elszaporodhat és betegséget okozhat.

A szájpenész érintheti az orcák belső részének nyálkahártyáját, az ínyt, a nyelveket, sőt a szájpadlást és a garatot is. A betegség jellegzetes tünete, hogy a szájüregben fehér, krémes, a nyálkahártyából enyhén kiemelkedő plakkok jelennek meg. Az érintett emellett fájdalomra, szájszárazságra, kellemetlen szájízre panaszkodhat.

A szájpenész kezelése általában gombaellenes szerekkel, ecsetelőkkel történik. Ugyanakkor, különösen visszatérő fertőzések esetén, érdemes azt is felderíteni, milyen lehetséges okok állhatnak a háttérben. Az immunrendszert érintő problémák, a nem megfelelő szájhigiénia, a rosszul beállított vagy elhanyagolt műfogsor jelenetős mértékben növelik a szájpenész megjelenésének a rizikóját. Jó néhány gyógyszer is hajlamosíthat a szájpenészre, többek között az antibiotikumok vagy a belélegzett szteroidok.

Öblögessen sós vízzel!

A sós vizes szájöblítésnek számos előnye van, többek között a szájszárazság ellen is bevethető, de mikrobaölő és fertőtlenítő hatásai is lehetnek. Keverjünk el 1 teáskanál sót 2 dl langyos vízben, majd ezzel öblögessünk naponta 2-3 alkalommal. Legalább egy hétig folytassuk a kúrát.

Ecseteljen fahéjolajjal!

A fahéjolajnak a kutatások szerint gombaellenes, mikrobaölő hatásai vannak, amit a szájpenésznél is kihasználhatunk. Keverjünk el négy-öt csepp fahéjolajat egy evőkanál kókusz- vagy olívaolajban, majd egy vattapálcika segítségével ecseteljük a fehér plakkokra. 10 percnyi hatóidő után törüljük le az olajat és öblítsük ki a szánkat. Naponta többször is ismételhetjük. Legyünk óvatosak, mert a fahéjolaj önmagában irritáló lehet, alkalmazása bizonyos esetekben (pl. várandósság idején) nem ajánlott.

Használjon almaecetet!

Az almaecetet igazi természetes csodaszernek is tekinthetjük, hiszen segít visszaállítani a szervezet egyensúlyát, megakadályozza, hogy a káros gombák és baktériumok elszaporodjanak, sőt még az immunrendszerre is jótékony hatással van. Keverjünk el 2 evőkanál almaecetet és egy evőkanál mézet egy pohár vízben, majd igyuk meg reggel és este. Az almaecettel szájöblítést is végezhetünk: keverjünk össze két evőkanál almaecetet, 1 kiskanál sót és egy pohár vizet, majd ezzel öblögessünk naponta 2-3 alkalommal.

Öblögessen kókuszolajjal!

A kókuszolaj segít elpusztítani a szájüregben elszaporodott gombát, segít visszaállítani a szájüreg mikrobiomjának egészségét, és a kellemetlen tüneteket (pl. a szájszárazságot vagy a fájdalmakat) is enyhíti. Reggelente, éhgyomorra, fogmosás előtt vegyünk a szánkban egy evőkanálnyi extra szűz kókuszolajat, és ezt forgassuk, öblögessük legalább 5-10 percig (valószínűleg hosszabb ideig is eltarthat, mire képesek leszünk eddig a szánkban tartani az olajat), majd köpjük ki. Ezután alaposan öblítsük ki a szánkat langyos vízzel és mossuk meg a fogunkat.

Rágcsáljon fokhagymát!

A fokhagyma alkalmazása részben antimikrobális, részben immunerősítő hatása miatt lehet javasolt. A legegyszerűbb, egyben a leghatékonyabb módszer, ha naponta elrágcsálunk két-három nyers fokhagymagerezdet, de ha nem bírjuk annak intenzív ízét vagy aromáját, fokhagymakapszulát is szedhetünk.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is! Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Savas íz a szájban - erről ismerheti fel a szájpenészt

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#szájpenész

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához