Ezeket látta már?

Érkezik a hideg idő, sokan nem kedvelik, pedig ilyen pozitív hatásai is vannak

Kezelés
2023. október 16. 17:04
shutterstock 1038774679

A hideg levegő nem mindig ellenség: az alacsony hőmérséklet pozitív hatású is lehet az egészségre.

Amint beköszönt az ősz, az jár a fejünkbe, hogyan védekezzünk a közelgő hideggel ellen. Nézzünk néhány példát a hideg levegő szervezetünkre gyakorolt kedvező és kedvezőtlen hatásaira!

Mire hat kedvezően a hideg levegő?

1. Az alvásra

A nyugodt, pihentető alváshoz a testhőmérséklet csökkenése szükséges. Nem mindig 36-37 fok között van a testhőmérséklet, reggel 4-6 óra között a legalacsonyabb. Ezért fontos a megfelelő szobahőmérséklet, ne felejtsük alacsonyabb hőfokozatra venni, vagy teljesen lezárni a fűtést télen a hálószobában, a legjobb, ha ezt lefekvés előtt 1-2 órával már megtesszük.

2. Az agyunk alváskor „nem kedveli” a meleget

Ezért van az, hogy nagyon meleg hálószobában nehezebb elaludni, viszont az éjszaka folyamán többször felébredünk, ez minden alvási ciklusban előfordulhat. A paradoxális alvás során, mely az alvási ciklusok végén következik be, a testhőmérséklet már nem változik, ugyanis beáll a szoba hőmérsékletéhez igazodó egyensúly. Tehát elsődleges fontosságú, hogy hűvös szobában aludjunk.

3. A jó alak megőrzésére

A hideg beköszöntével színre lépnek az úgynevezett barna zsírok, melyek gyorsabban égetik el a kalóriát, mint a domináló fehér (vagy sárga) zsírok a szervezetünkben. Ez utóbbiak tárolják a fölösleges kalóriát.

Kutatók szerint a barna zsír a túlsúly és a hasi elhízással járó metabolikus szindróma kezelésében is segíthet. A barna zsír ugyan kis mennyiségben található a szervezetben, viszont hidegben a legaktívabb, pld. ha fázunk, a barna zsír több hő termelésére kényszerül, a szervezet több kalóriát éget el. A hidegben történő sportolás, egyéb fizikai aktvitás is hasonló hatást fejt ki.

Hogyan működik?

A barna zsír tehát a kalória égetésével vesz részt a hőtermelésben, és sokkal nagyobb mértékben, mint testünk bármely más szövete. Ily módon fogyaszt, illetve segít a hízás megelőzésében is. A barna zsír képes közvetlenül elégetni az elfogyasztott ételt, amivel hőt termel. Ennek oka, hogy a barna zsírsejtek nagyszámú mitokondriummal (az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszervecske) rendelkeznek.

A barna zsírszövet a csecsemőknél is megtalálható, segít fenntartani hőháztartást (37 fok körül), de csak néhány százalékban található a felnőttek szervezetében (a nyak, a vállak környékén, a gerinc vonalán), és több van belőle a nők esetében.

shutterstock 1286211523

Hideg időben a szervezetnek több energiát kell mozgósítania a normális testhőmérséklet fenntartásához.

Forrás: Shutterstock


A fájdalom ellen

Rándulás, ficam, zúzódások esetében hideg gyógymód ajánlott, többek közt géltasak, gélpárna, jégzselé formájában, melyeket legalább 2 órán át kell hűtőszekrényben tárolni. De megfelelő például egy zacskó fagyasztott zöldborsó is, melynek formázható állaga könnyen lehetővé teszi a sérülés alakjához való igazítást (pld. bokasérüléskor).

A hidegterápia (más néven krioterápia) hatékony gyulladások, pld. íngyulladás esetén is. A gyulladáscsökkentő hatását úgy éri el, hogy a véráramlás változása felgyorsítja a méreganyagok távozását a szervezetből, amelyek felelősek lehet az állapotért.

Hogyan enyhíti a fájdalomérzetet?

A hideg lassítja az agynak küldött fájdalom-üzenetet, csökkentve a fájdalomérzékelésben és továbbításban közreműködő receptorok (nociceptorok) érzékenységét.

A hideg kedvezőtlen hatásai

1. Immunvédelem

Kutatások kimutatták, hogy a hőmérséklet és az immunrendszer kapcsolatban áll egymással. Az alacsonyabb hőmérséklet gyengíti az immunválaszt például a téli megfázások idején támadó és hidegben gyorsabban szaporodó rhinovíriussal szemben.

Hidegben az immunsejtek gyengébben védekeznek a kórokozók ellen, és a vérellátás is romlik, mert a szervezet arra koncentrál, hogy a létfontosságú szerveket melegen tartsa. Ez megakadályozza az immunitás fenntartásáért felelős sejtek megfelelő reakcióját.

Táplálkozásunkkal – például az adalékanyagot tartalmazó ételek mellőzésével, antioxidáns tartalmú zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával – javíthatunk az immunrendszer állapotán.

2. Edzi a gyenge szívet

Amikor beköszönt a tél, a szívünk felkészül a hideg elleni védelemre, de egy hipertóniás, vagy infarktuson átesett beteg szervezete nehezebben tud alkalmazkodni. Hideg időben a szervezetnek több energiát kell mozgósítania a normális testhőmérséklet fenntartásához, mint máskor, ami együtt jár azzal, hogy a szív gyorsabban ver, oxigénfogyasztása fokozódik, a vérerek összehúzódnak, elősegítve a véralvadást.

Akik szív- és érrendszeri betegségben szenvednek, azoknak át kell gondolni a télen kint végzett végzett fizikai tevékenységüket, mert ilyenkor minden fizikai aktivitás megterheli a szívet.

A hideg a szervezet dehidratációjának forrása is lehet (meglepő, de még fokozottabban, mint nyáron), ami miatt a magas vérsűrűség a szívnek szintén megterhelést jelent.

Jó tanács: Hidegben mindig fedjük be a végtagokat és a fejet is. Az érösszehúzódás elkerülésére melegítsünk be a lakásba, mielőtt valamilyen fizikai aktivitásba kezdünk kint a szabadban.

Melegítő hatású élelmiszerek

Egyes élelmiszerek szerepet játszanak a szervezet hőtermelésében. A tea polifenoljai és a koffein élénkítik az energiafogyasztást. A szervezetnek a proteinek felszívódásához és emésztéséhez is több energiára van szüksége, ezek is jó hőtermelők.

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek egyszerűen csak fokozzák a hőérzetet. Ilyenek egyes fűszerek (gyömbér, szegfűszeg, fahéj); cereáliák (hajdina, zab) és hüvelyesek, mint például a lencse, amelyből nem véletlenül készül számos téli étel.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fejfájás és nyaki merevség - ha ezt tapasztalja, menjen orvoshoz!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# alvás # fogyás # barna zsír # zsírszövet # hidegterápia # immunvédelem # dehidratáció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés