Ezeket látta már?

Magasvérnyomás betegség: ilyen gyakran kellene kontrollra mennie

Betegségek
2025. április 13. 14:34
kontroll magas vérnyomás

A magas vérnyomásos betegeknek tudniuk kell, hogy kezelésük egy életre szól és a rendszeres kontroll nem csupán formalitás. Ennyi minden múlik az ellenőrzésen!

Normális vérnyomásnak tekinthető, ha az első (szisztolés) érték 120-129 Hgmm közt van, míg a második (diasztolés) érték 80-84 Hgmm, de mindenképpen 140/90 Hgmm alatt marad.

Amennyiben többszöri mérés alkalmával is 140/90 Hgmm-s vagy e feletti vérnyomás értéket rögzítünk, akkor már magas vérnyomásról beszélünk, és ilyen esetben mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni a további vizsgálatok elvégzése és a súlyos szövődmények – például szívelégtelenség, szívinfarktus, stroke - megelőzése miatt.

A magas vérnyomás és a szövődmények megelőzése

Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy nem csak a kiugróan magas értékek igényelhetnek kezelést, ugyanis van néhány olyan állapot, amikor a kis mértékben 140/90 Hgmm fölött mért értékeket is érdemes csökkenteni. Ezek az alábbiak:

  • szív-, ér-, agyi szövődmény fennállása esetében, mikor ezek a hypertonia következményei,
  • vesekárosodás,
  • cukorbetegség,
  • örökletes magas vérnyomás, és annak szövődményei,
  • nőknél a postmenopausa időszaka.

Így néz ki a magas vérnyomás gyógyszeres kezelése

A magas vérnyomás gyógyszeres kezelésének fő célja, hogy úgy csökkentse az értékeket, hogy a lehető legkevesebb mellékhatást okozza, és a lehető legkevésbé befolyásolja a mindennapi tevékenységet.

Mivel a sürgősségi állapotoktól eltekintve a drasztikus vérnyomáscsökkentő módszerek kerülendők, ezért jellemzően kis dózisú szerekkel, lehetőség szerint egy gyógyszerrel indul a kezelés. A gyógyszerek kombinálására a kontrollokon mért értékek, vizsgálatok és a beteg személyes tapasztalatai alapján kerülhet sor, egy-egy újabb szer hozzáadásával.

Természetesen ilyenkor figyelembe kell venni a gyógyszerek egymásra gyakorolt hatását és együttes szedésük esetén pontosan kell beállítani minden egyes szer dózisát.

A felülvizsgálat célja nem csupán a vérnyomásmérés

A magas vérnyomás kezelésében éppen a folyamat időtartama és bonyolultsága miatt kiemelten fontos az orvos-beteg együttműködés.

Olyan látszólagos apróságok is befolyásolhatják az eredményt, mint a gyógyszerek bevételének időpontja. Éppen ezért ilyen részletekbe menően kell kidolgoznunk a kezelést

– hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.

Az érintetteknek azzal is tisztában kell lenniük, hogy a kezelés célja nem csupán a vérnyomás beállítása, de a már kialakult szövődmények kezelése, illetve a kialakulásuk megakadályozása. Ezért a kontrollok során nem csak a vérnyomást mérik meg újra és újra, de rendszeresen szükség van laborvizsgálatokra, a szív- érrendszeri betegségek rizikófaktorainak ellenőrzésére és az életmód felülvizsgálatára is. Az alapállapottól és a kezelés beállításának fázisától függően évente 2-4 felülvizsgálatra lehet szükség, súlyosabb esetben akár havonta is hasznos lehet az ellenőrzés.

Meddig kell csökkenteni a magas vérnyomást?

A kardiológusok és más szakorvosok folyamatosan egyeztetnek erről a kérdésről. Jelenleg talán a legelfogadottabb álláspont szerint elsődleges cél a 140/90 Hgmm alatti érték elérése, de ez változhat a beteg egyéni állapotának, tűrőképességének függvényében.

Vagyis Kapocsi doktornő szerint a keret adott, de a konkrét terápiát a betegre kell szabni. A legújabb szakmai állásfoglalások a rugalmas módszert tartják ma legjobbnak a terápia megtervezésében. Ennek megtervezésében és kivitelésében az ABPM, vagyis a 24 órás vérnyomásmérés is nagy segítséget jelent.

Összegzés

  • A magas vérnyomásos betegeknek életre szóló kezelésre van szükség.
  • A normális vérnyomás a 120-129/80-84 Hgmm értéktartományban van.
  • Magas vérnyomás esetén fontos a szakorvos felkeresése és további vizsgálatok elvégzése.
  • A kezelés célja a vérnyomás csökkentése minél kevesebb mellékhatással.
  • A kezelés része a rendszeres kontroll és laborvizsgálatok elvégzése.
A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők
Kapcsolódó cikk

A gyógyszerész elmagyarázza, hogyan hatnak különböző vérnyomáscsökkentők

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# hipertonia # magas vérnyomás # vérnyomás # vérnyomásmérés # gyógyszeres kezelés # kontroll

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés