Ezeket látta már?

Mi a demencia tünete, és mikor kell miatta orvoshoz menni?

Mi a demencia tünete,  mikor kell orovsohoz menni

A „nem találom a kulcsom”, „nem emlékszem, bezártam-e az ajtót” típusú pillanatnyi figyelemzavar oka nem biztos, hogy már a demencia jele.

Ezek a demencia főbb tünetei

Sokan tapasztalnak olykor-olykor feledékenységet, ez azonban nem azonos a demenciát jellemző memóriazavarral. A „nem találom a kulcsom”, „nem emlékszem, bezártam-e az ajtót” típusú pillanatnyi figyelemzavar fáradtság vagy valamilyen hangulatzavar következménye.

A demencia okozta memóriazavarhoz a gondolkodással kapcsolatos (kognitív) tünetek és nem kognitív, pszichés tünetek is társulnak. Kognitív tünet a beszéd, a cselekvés, a felismerés vagy a végrehajtási funkciók zavara, amely befolyást gyakorol a beteg mindennapi önellátására.

A betegség lefolyása során jelentkező pszichés tünet lehet valamely affektív zavar

  • depresszió
  • szorongás,
  • apátia (társas és érzelmi visszahúzódás), 
  • pszichózis
  • hallucináció,
  • agresszivitás,
  • agitáció
  • hiperaktivitás (pl. elkóborlás, helytelen tárgyhasználat).

A demencia általában lassan alakul ki, és a tünetek súlyossága az idő előrehaladásával fokozódik. A beteg egyre gyakrabban feledkezik meg szokásos napi tennivalóiról, nem képes új dolgokat megjegyezni. Túlságosan sok időt igényel számára a mindennapos tevékenységek elvégzése, idővel képtelen végrehajtani még az alapvető tevékenységeket (pl. öltözködés, mosakodás) is. A betegség előrehaladtával személyiség- és hangulatváltozások következnek be (izgatottság, sírás, szorongás váltja egymást). Beszűkül a koncentrációkészség, leépülnek az intellektuális (értelmi, észbeli) készségek.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha hozzátartozóján a demencia jeleit észleli, feltétlenül forduljon a háziorvoshoz, és segítségével keresse fel a lakóhelyéhez legközelebb található demenciacentrumot. A betegség kórismézését követően rendszeresen egyeztessen ideggyógyásszal arról, hogy a hanyatlási folyamat során milyen tüneti segítség adható a beteg számára.

A koleszterincsökkentő gyógyszer tényleg lassítja a demencia kialakulását?

A sztatinok olyan gyógyszerek, amelyek csökkentik a véráramban lévő koleszterinszintet, és bár eredetileg a szívbetegségek megelőzésére tervezték őket, egyre gyakrabban alkalmazzák a magas koleszterinszinthez kapcsolódó betegségek megelőzésére is.

A sztatinok közé tartozó hatóanyagok többek között:

  • simvastatin,
  • pravastatin,
  • fluvastatin,
  • atorvastatin,
  • rosuvastatin.

Egyes kutatók szerint a demencia leggyakoribb formái közé tartozó Alzheimer-kór és vaszkuláris demencia részben a koleszterin anyagcseréjének és az agy vérellátásának megváltozásával állnak összefüggésben.

Rávilágítanak arra, hogy a magas koleszterinszint kapcsolódhat mindkét típusú demenciához, és az LDL (alacsony sűrűségű lipoprotein), azaz a "rossz koleszterin" emelkedett szintje növelheti a demencia kialakulásának kockázatát, beleértve az Alzheimer-kórt és az érrendszeri demenciát is. A sztatin gyógyszerek egyes esetekben segíthetnek csökkenteni a demencia kockázatát a koleszterinszint csökkentésén keresztül.

A tanulmány eredményeit ismertetve, az egyik kutatócsoport megvizsgálta a sztatint szedő és nem szedő időseket, akik különböző típusú demenciában szenvedtek.

Az eredmények azt mutatták, hogy a sztatinokat szedők átlagosan jobb kognitív képességekkel rendelkeztek a 3 éves követési időszak után, mint azok, akik nem használták ezeket a gyógyszereket. Ezt részben annak tulajdonítják, hogy a sztatinok védelmet nyújthatnak az érrendszeri problémák ellen, ami befolyásolhatja az agy egészségét és működését.

A tanulmány szerint a sztatinok biztonságosan alkalmazhatók demenciában szenvedő idős betegeknél, azonban további kutatásokra van szükség annak megértése érdekében, hogy pontosan hogyan befolyásolják ezek a gyógyszerek az agyat és a demencia kialakulását. A kutatók azt is hangsúlyozzák, hogy a demencia kockázatának csökkentése érdekében célzott klinikai vizsgálatokra van szükség, hogy megállapítsák, mely betegek számára lehetnek a sztatinok a legjobb megoldások.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Demencia: nagyobb az esélyünk rá, ha D-vitamin-hiányunk van?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

demencia

Forrás: EgészségKalauz/NNK
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához