18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Milyen a normális a hüvelyváladék? Ha ezt észleli, betegség lappang a szervezetben

Betegségek
2024. július 19. 10:19
Milyen a normális a hüvelyváladék

A hüvelyváladéknak rendkívül fontos védő szerepe van a női szervezetben, emellett azt is meg lehet állapítani az állagából, hogy éppen hol tartaunk a ciklusunkban, de a fertőzésekről is árulkodik.

A hüvelyváladékot a hüvelyben, illetve a méhnyaknál található mirigyek termelik. Igen fontos szerepe van az intim testtájak védelmében: a távozó váladék "magával viszi" az elhalt hámsejteket, illetve az esetleges, a szervezetbe került kórokozókat, így hozzájárul a különböző fertőzések megelőzéséhez.

Mikor normális a hüvelyváladék?

A hüvely váladékozása az esetek legnagyobb részében teljesen normális, és nem kell miatta aggódni – sőt a váladék megfigyelése sokat elárulhat a női szervezet működéséről, elsősorban a ciklusról és a termékenységről. A váladék mennyisége, állaga, szaga ugyanis folyamatosan változik a menstruációs ciklus napjainak megfelelően. Például, az ovuláció környékén a váladék mennyisége megnő, az állaga pedig tojásfehérjére emlékeztet. A természetes születésszabályozási módszerek részben a hüvelyváladék megfigyelésén alapulnak. Megváltozhat a váladék szaga vagy mennyisége akkor is, ha várandósak vagyunk, szoptatunk, de a szexuális izgalom hatására is.

Nemcsak akkor érdemes megfigyelni a hüvelyváladékot, ha kisbabát szeretnénk (vagy éppen szeretnénk elkerülni a terhességet), hanem azért is, mert minél inkább tisztában vagyunk azzal, mi számít nálunk normálisnak, annál könnyebben észrevesszük, ha valami nincs rendben az intim területek egészségével. Ha ugyanis a hüvelyváladék szaga, állaga, mennyisége hirtelen megváltozik, szokatlanná, korábban nem tapasztalttá válik, az betegségre utalhat. Ezt gyakran kísérheti viszketés vagy kellemetlen, égő érzés is.

Baktériumok a hüvelyben

A hüvelyben számos különböző baktériumfaj található meg (akárcsak például a bélrendszerünkben vagy a bőrünkön), ezek egy része jótékony hatású, mások viszont betegségeket is okozhatnak. Ha valamiért a hüvely baktériumflórájának egyensúlya felbomlik, az nemcsak a váladék szagát, állagát, színét vagy mennyiségét változtathatja meg, de a különböző fertőzésekre is fogékonyabbá teheti a szervezetet. Természetesen, a hüvelyflórát, és így a váladék jellemzőit szexuális úton terjedő betegségek, krónikus betegségek (pl. cukorbetegség), illetve a nem megfelelő higiéniás szokások is befolyásolhatják.

Hihetetlen, menstruáló robotot raktak össze kutatók! Mire jó? Nézze meg itt!

Megváltoztathatja a hüvelyváladék jellemzőit a hüvely bakteriális vagy gombás fertőzése, paraziták, allergiás reakciók is. A gyógyszerek közül befolyásolhatják a hüvely egészségét az antibiotikumok, a fogamzásgátló tabletták és a szteroidok is. A hüvely baktériumflórájának egyensúlyát megzavarhatják a tusfürdők, szappanok, irrigátorok és egyéb kozmetikumok is (még azok is, melyeket kifejezetten női higiéniás termékként reklámoznak!).

A korábban már említett terhesség és szoptatás mellett az idő előrehaladtával, a menopauza idején is olyan hormonális változások következhetnek be a szervezetben, melyek hatással vannak a hüvelyváladékra. Ekkor azonban nem elsősorban a váladék mennyiségének növekedésével, hanem annak csökkenésével kell számolni. Ez azonban egyéb kellemetlen tünetekkel is együtt járhat, például az irritáció nagyobb rizikójával.

Összegzés

  • A hüvelyváladéknak fontos védő szerepe van a női szervezetben.
  • A váladék állapota sok mindent elárul a menstruációs ciklusról és a termékenységről.
  • A hüvelyváladék mennyisége és állaga folyamatosan változik a ciklus során.
  • A váladékot figyelve könnyebben észrevehetők az esetleges egészségügyi problémák.
  • Szexuális úton terjedő betegségek, krónikus betegségek, illetve higiéniai szokások is befolyásolhatják a hüvelyváladék jellemzőit.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tippek az intim problémák nélküli, gondtalan nyárhoz!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Női flóra # gombás fertőzések # ciklus # hüvelyváladék # fertőzés # ovuláció # hüvelygomba # egészség # nőgyógyászat # kórokozó # irritáció # baktériumok # méhnyak # hüvely # viszketés # antibiotikum # orvostudomány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés