Ezeket látta már?

Nyakfájás keseríti meg a napjait? Ezzel a 6 módszerrel enyhítheti

Betegségek
2024. szeptember 29. 15:04
nyakfájás oka, kezelése

Rosszul mozdulunk, megsérül, helytelenül tartjuk - a nyakunk sok ok miatt fájhat. De hogyan deríthetjük ki, mi a nyakfájdalom oka, és mikor, mit tehetünk?

De dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa segít megtalálni a fájdalomcsökkentés eszközeit.

Tudni kell, mi okozza a nyakfájdalmat

A nyakfájás nem csak azoknál gyakori, akik foglalkozásukból eredően sokat terhelik, esetenként túlterhelik a vállövet, vagyis például a számítógépes munkát végzőknél, a kozmetikusoknál, fodrászoknál. Számos más hajlamosító tényező ismert, az alvástól, a hideghatáson át, és természetesen a mozgásszervi betegségekig.

- Akár akut, akár krónikus nyakfájdalomról van szó, ha nem ismert a pontos ok, mindenképpen utána kell járni. A diagnózis birtokában pedig már számos, hatékony segítő módszer közül választhatunk – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa.

- A kezelés épülhet lokális fájdalomcsillapításra, gyógytornára, és olyan természetes hatású eljárásokra, mint az orvosi kollagén injekciókúra. Ez utóbbi módszer javítja a szövetek működését és felépülését, azonnali fájdalomcsillapító hatást képes kiváltani. Ezzel együtt mivel erősíti a meglazult szalagokat, stabilizálhatja a laza, hipermobil ízületeket, és csökkenti a mozgásszervi tünetek okozta fájdalmat és mozgáskorlátozottságot, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget.

Ugyancsak jó hatású lehet a lökéshullám terápia, amelynél a hanghullámok felpezsdítik a keringést, így a gyulladásért felelős anyagok gyorsabban elszállítódnak és a környező izmok elernyednek, így a fájdalom mérséklődik. Az orvosi segítségen túl az érintettek is sokat tehetnek azért, hogy megszabaduljanak a fájdalomtól.

6 tipp a nyakfájdalom megelőzéséért, fájdalomcsillapításért

- Figyeljünk az alvópozícióra!

Általánosságban igaz, hogy a háton alvás a legtermészetesebb helyzet a gerincnek, sokszor megoldást jelent a nyakfájdalom ellen is, de ez egyéni megítélés kérdése. E tekintetben szintén nagyon nagy szerepe van a párnának is. Mindenkinek magának kell megtalálnia, melyik párna felel meg neki a leginkább, általános szabály, hogy ajánlatos olyat választani, ami alkalmazkodik a nyaki gerinc természetes vonalához. Érdemes kipróbálni a memóriahabos és az ún. anatómiai párnákat is.

- Állítsuk szemmagasságba a monitort!

Különösen laptopoknál gyakori, hogy lefelé kell billentenünk a fejünket, hogy jól lássuk a monitort. Ez pedig fokozatosan túlterheli a nyakat. Ha a laptopot nem lehet ennek megfelelően elhelyezni, érdemes beszerezni egy különálló képernyőt.

- Használjuk okosan a mobilt!

Az okostelefon-használat miatt rengeteget nézünk lefelé. Ez a testhelyzet pedig jelentős stresszt jelent az ízületeknek, az ínszalagoknak, a csigolyáknak, ha pedig tartósan fennáll, akár degeneratív változásokat is okozhat. Ajánlatosabb szemmagasságban tartani a mobilt, próbáljunk szüneteket beiktatni, és ha lehet, csökkentsük az ezzel töltött időt! Ha sokat telefonálunk, és emiatt kénytelenek vagyunk oldalra dönteni a fejünket, szintén fájdalmat okozhatunk magunknak. Ez azonban kikerülhető headset használatával!

- Alakítsunk ki helyes testtartást!

A rossz testtartás, esetleg a már meglévő fájdalmak miatt felvett kényszertartás tovább súlyosbíthatja a panaszokat. Manapság gyakran szinte szó szerint lógatjuk a fejünket, előre ejtjük a vállunkat, ami jelentős terhelést jelent a hát és a nyak izmainak. Próbáljuk kihúzni magunkat és szó szerint felemelni a fejünket.

- Tornáztassuk a nyakunkat!

Naponta többször érdemes megtornáztatni a nyakunkat, erősíteni és lazítani is. Nagyon óvatosan végezzünk nyakkörzést, de hátrafelé ne döntsük a nyakat! Majd a tarkónknál kulcsoljunk össze a kezeinket és miközben a fejünket hátra akarjuk dönteni, a kezünkkel akadályozzuk meg azt, tartsunk ellen a nyomásnak!

- Figyeljünk az folyadékpótlásra!

A napi 2,5 liter víz ivásának sok egészségi indoka van, többek közt az, hogy a hidratáció hozzájárul a porckorongok rugalmasságának fenntartásához, vagyis közvetve a fájdalommentes mozgáshoz.

Összegzés

  • A nyakfájdalom sok ok miatt jelentkezhet, és gyakran a terhelés okozza.
  • Akut és krónikus nyakfájdalom esetén fontos a pontos ok feltárása és a megfelelő kezelés kiválasztása.
  • Hatékony fájdalomcsillapító módszerek a gyógytorna, orvosi kollagén injekciók, illetve a lökéshullám terápia.
  • Az érintetteknek figyelniük kell az alvópozícióra, monitor és okostelefon használatára, valamint kialakítani a helyes testtartást és tornáztatni a nyakizmokat.
  • Fontos a megfelelő folyadékbevitel is a nyakfájdalom enyhítése érdekében.

Olvasta már?

Mostanában valahogy ügyetlenebbnek érzi magát? Porckorongsérv tünete is lehet
Kapcsolódó cikk

Mostanában valahogy ügyetlenebbnek érzi magát? Porckorongsérv tünete is lehet



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Fájdalomközpont
# nyakfájdalom # nyakfájdalom ellen # nyakfájás # fájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés