Ezeket látta már?

Pikkelysömör (Pszoriázis)

Betegségek
2009. október 08. 13:41
Módosítva: 2025. április 12. 13:02
pikkelysömör, nyár, tipp, pszoriázis, bőrbetegség, napfény

Viszketéssel ritkán járó (psora=viszket), örökletes, feltehetően az immunrendszer működésének zavarával összefüggésben megjelenő bőrbetegség.

A pikkelysömörös ember bőrének érintett területén a bőr sejtjei nem 28 nap alatt fejlődnek ki teljesen, hanem sokkal gyorsabban, már 3-4 nap alatt. A felgyorsult sejtszaporodást a betegség típusától függő megjelenésű, pikkelyesen hámló, gyulladt bőrterületek jelzik. Valamivel több a nőbeteg, és a kór előfordulása családi hajlamra enged következtetni. Rendszerint a 15-35 éves korosztályban jelenik meg, de bármely korban előfordulhat. A betegek száma évről évre nő. Magyarországon a lakosság mintegy 2 %-a szenved tőle. Nem fertőző.

A pikkelysömör (pszoriázis) tünetei

A tünetektől függően enyhe, középsúlyos és súlyos lefolyású pikkelysömört lehet megkülönböztetni. Lefolyását nehéz megjósolni, mivel idővel súlyosbodhatnak, enyhülhetnek, esetleg meg is szűnhetnek a tünetek.

Kórformái közül a plakkos psoriasis a leggyakoribb. A bőrön vaskos, ezüstös pikkelyek mutatják a lelökődött szapora hámsejtek helyét. A plakkok gyulladtak is lehetnek. A testtájak között nem tesz kivételt, bárhol megjelenhet, talán a fejbőrön a leggyakoribb.

A pusztuláris kórforma, ahogy neve is jelzi, hólyagos megjelenésű. Először csak enyhe bőrpír jelzi későbbi helyüket, majd a hólyagok a bőr lehámlásával tűnnek el. Bárhol előfordulhat, tipikus megjelenése lehet a tenyéren és a talpon.

Az erythrodermás psoriasist a hámláson túl a bőr nagy területen történő, néha az egész testfelszínre kiterjedő kivörösödése jellemzi, nem ritkán láz és fájdalom kíséri.

A psoriasis guttata jellegzetessége, hogy a hason, háton és a végtagok bőrén apró vörös foltok keletkeznek, melyek hirtelen, esetleg streptococcus fertőzés lezajlása után tűnnek elő. Miután streptococcus baktériumok okozhatnak mandulagyulladást, nem ritka, hogy a sömör ezután jelentkezik, de megfigyelték bárányhimlő, bizonyos védőoltások, testi-érzelmi megterhelést követően is.

A pikkelysömör (Pszoriázis) esetleges komplikációi

A bőrtünetekhez súlyos panaszok, kisízületi fájdalmak és gyulladások következtében fellépő mozgáskorlátozottság is társulhat. A bőrt elcsúfító sömörös foltok nemcsak viszketésükkel okoznak kellemetlenséget, lelki, önelfogadási problémákkal is tetézhetik a bajt. A tartós lelki megterhelés fokozhatja a psoriasis tüneteit, ugyanakkor kiválthat csalánkiütést is, különösen stresszreakcióra hajlamos egyéneknél. A pikkelysömörös bőr gyulladt, sérülékeny, így nagyobb eséllyel fertőződhet meg másodlagosan (pl. rühesség is könnyebben megtelepedhet rajta, bár ez ritka).

A pikkelysömör (Pszoriázis) kiváltó okai

A psoriasis a bőr genetikai meghatározottságú, fokozott hámképződéssel járó krónikus gyulladásra való hajlama, amely bizonyos külső vagy belső hatásokra jelenik meg. Ugyanakkor a psoriasis nem csak a bőr betegsége, immunrendszeri zavar lévén az egész szervezetben zajlik.

Mit tehet Ön pikkelysömör (Pszoriázis) esetén

A betegség visszaszorításához elsőként igyekeznek a beazonosítható kiváltó tényezőket kiküszöbölni, így kerülni kell a kontaktekcémát okozó anyagokat, a szervezet esetleges gyulladásait fel kell deríteni, és ki kell kezelni. Bizonyos, főként zsíros ételek elkerülése is hozhat javulást. A betegséget a zsíranyagcsere zavarával is összefüggésbe hozzák.

A psoriasisos fejbőr ápolása külön gondot okozhat. Az érintett területek miatt érdemes a hagyományos samponok helyett a speciálisan erre a problémára kifejlesztett gyógysamponokat alkalmazni, amelyek nem teszik tönkre annyira a bőr természetes faggyú és zsírtartalmát. A kíméletesebb tisztításért cserébe lassabban távolítják el a szennyeződéseket, ezért a hajmosás némileg több időt vesz igénybe.

Mit tehet az orvos pikkelysömör esetén

A szisztémás, gyógyszeres vagy injekció formájában adott kezelések a súlyos, kiterjedt, más terápiákra nem jól reagáló psoriasis gyógymódjai, melyeket csak az ellenjavallatok gondos mérlegelése után adhatnak. A kezelésben problémát jelent, hogy a gyorsan ható készítmények hosszú távon túlságosan erős mellékhatásokkal járnak, a fenntartó kezelésre alkalmas hatóanyagok viszont csak lassan hozzák meg a kívánt hatást. E szisztémás kezeléseket néha fototerápiával vagy helyi kezeléssel kombinálják.

A legmegfelelőbb kezelés megtalálása nem mindig egyszerű. Orvos és beteg együttműködése szükséges ahhoz, hogy több gyógymód közül megtalálják a legjobb eljárást, vagy azok kombinációját.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# autoimmun betegség # pikkelysömör

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés