Ezeket látta már?

Sport nyáron cukorbetegként: ezekre figyeljen, hogy elkerülje a hipoglikémiát!

Testmozgás
2024. augusztus 14. 10:09
Sport nyáron cukorbeteg hipoglikémia

A nyári időszakban az extrém meleg időjárás vagy a magas páratartalom lefelé viheti a vércukorszintet, és hipoglikémiához vezethet, ezért nem mindegy, mit sportolunk diabéteszesként.

A cukorbetegeknek nyáron sem kell lemondaniuk a rendszeres mozgásról. Ugyanakkor a nagy melegben, magas páratartalom mellett végzett edzések a betegek vércukorszintjét is befolyásolhatják. Nagy Abonyi András, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutája segít tájékozódni abban, hogy milyen mozgásformákat érdemes választani a diabéteszes betegeknek a nyári időszakban.

A rendszeres mozgás előtt fontos a gondos tervezés diabéteszesként

A cukorbetegek életmódprogramja három nélkülözhetetlen pillérre épül: a személyre szabott kvantált étrendre, a rendszeres mozgásra, valamint a szükség szerinti gyógyszeres kezelésre.

Általánosságban elmondható, hogy heti 150 percnyi közepes intenzitású mozgás jó hatással van a cukorbetegek inzulin- és vércukorszintjére. Ugyanakkor, ha valaki cukorbetegként építi be a rendszeres mozgást az életébe, annak azt javasoljuk, hogy feltétlenül egyeztessen diabetológusával és egy mozgásterapeutával is, akik segítenek egyensúlyba hozni az inzulin adagolását, a szénhidrátbevitelt és a testmozgást.

– mondja Nagy Abonyi András.

Aranyszabály, hogy a cukorbetegeknek előre meg kell tervezniük a testmozgást, és a mozgástevékenységnek mindig az inzulin beadási idejéhez kell igazodnia. A testmozgás és a sport ugyanis – a beteg által végzett tevékenység típusától függően – a vércukorszint emelkedését (hiperglikémia) vagy csökkenését (hipoglikémia) okozhatja. Egy mérsékelt intenzitású, folyamatos aerob mozgásforma (pl. tempós séta, úszás, korcsolyázás) csökkenti a vércukorszintet, mert megnő az inzulinérzékenység, és sejtek jobban fel tudják használni a glükózt. A rövid időtartamú, intenzív anaerob sportok esetében (pl. súlyemelés, crossfit) azonban a vércukorszint növekedésével kell számolniuk a betegeknek, melyet a mozgás után 30-40 perccel hirtelen vércukoresés követ. Az anaerob tréninget követő vércukor kiugrást igyekezni kell elkerülni, például kisebb súlyok alkalmazásával, több ismétléssel – hangsúlyozza a szakember.

Nyári kihívások cukorbetegként

A nyári időszak mindezek mellett újabb kihívásokat jelent azoknak, akik cukorbetegként szeretnének mozogni, mert az extrém meleg időjárás vagy a magas páratartalom szintén lefelé viheti a vércukorszintet, és hipoglikémiához vezethet.

Mint Nagy Abonyi András mondja, akinek a vércukorszintje hajlamos nagy kiugrásokra azoknak fontos és ajánlott is az étkezést követő séta, ami kiváló módszer a vércukorszint szabályozására. Elengedhetetlen a szakorvossal történő rendszeres konzultáció is, hiszen elképzelhető, hogy nyári hónapokban végzett mozgás miatt szükség lehet a korábban kialakított edzésterven való módosításra, esetleg a gyógyszeres kezelés és az étrend változtatására.

3 mozgásforma, amit nyáron is bátran kipróbálhat diabéteszesként is

Gyaloglás és túrázás

A gyaloglás és a túrázás egyaránt kiváló mozgásformák az 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegek számára. Ha korábban még nem húzott túrabakancsot, tűzzön ki reális célokat: kezdje rövidebb távokkal, és fokozatosan növelje az időtartamot és intenzitást. Így elkerülhető a túlterhelés. Cukorbetegek esetében különösen fontos a kényelmes, jól illeszkedő és megfelelő stabilitást biztosító zárt lábbelik viselete.

Aqua fitness

Az aqua fitness számtalan vízi tevékenységet (tánc, aerobic, kocogás, séta, spinning) magában foglaló zenés csoportos foglalkozás, amely megmozgatja a teljes testet, és jellemzően aerob mozgásokra épül. Előnye, hogy a víz természetes ellenállását és felhajtóerejét használja fel a gyakorlatok során, miközben az ízületeket, szalagokat, inakat és a gerincet sem terheli meg. Ha inzulinpumpát vagy folyamatos glükózmonitort használ, mindenképpen tájékozódjon a készülékei vízállóságáról, mielőtt csatlakozik egy vizes programhoz.

Jóga

A jóga világszerte az egyik legsokoldalúbb mozgásformaként vált ismertté, aminek számos egészségügyi előnye van. Fejleszti a hajlékonyságot, az erőnlétet és az egyensúlyt, segíthet a testsúly optimalizálásában, valamint a vércukorszint szabályozásában. Aki rendszeresen jógázik, az tapasztalni fogja, hogy a jóga a stresszt is mérsékelheti, ami jelentős csökkenést okozhat a vércukorszintben is.

Mire figyeljen a cukorbeteg a nyári sporttevékenységek során?

-Kerülje a legmelegebb órákban történő mozgástevékenységet!

-Gondosan frissítse magát sportolás közben is! A diabéteszes betegek hajlamosak a kiszáradásra, ami magas vércukorszintet eredményez.

-Legyen kéznél a vércukormérője! Edzés közben nem mindenki észleli magán a hipoglikémia jeleit. Közvetlenül a mozgás előtt, időszakosan az edzés során, majd sportolás után is kontrollálni kell a vércukorszintet (a sport után ugyanis akár drasztikus csökkenéssel is számolni kell).

-Fontos, hogy mindig legyen önnél magas GI-értékű szénhidrát, amit az alacsony vércukorszint jeleit észlelve azonnal elfogyaszthat.

-Ne végezzen sporttevékenységet, ha a vércukorszintje 15,0 mmol/l feletti, vagy 5,0 mmol/l alatti!

Összegzés

  • A cukorbetegeknek fontos a rendszeres testmozgás, de figyelniük kell a vércukorszintjükre is.
  • Aerob mozgásformák, mint a tempós séta, úszás vagy korcsolyázás, segíthetnek a vércukorszint csökkentésében.
  • Az anaerob sportok, mint a súlyemelés, az inzulin növekedéséhez vezethetnek.
  • A nyári meleg és magas páratartalom további kihívást jelenthet a cukorbetegek számára.
  • Az aqua fitness és a jóga is ajánlott mozgásformák cukorbetegek számára.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a prediabétesz 7 tünete, az alvászavar az egyik



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# sport # nyár # diabétesz # Cukorbetegség # mozgás # inzulin # hipoglikemia # jóga # gyaloglás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés