Ezeket látta már?

Rekeszlégzés: szorongás, depresszió és stressz esetén is sokat segíthet

Betegségek
2024. július 29. 09:04
stressz, szorongás, tüdőbetegség, rekeszlégzés

A rendszeresen és jól alkalmazott mély légzéssel csökkenthető a fájdalom, enyhíthetjük a stresszt, javulhat a koncentráció, az alvásminőség és közérzetünk is.

A stresszkezelés kulcsfontosságú része egészségünk megőrzésének, amelyhez számos technikát – többek között a mély légzést – hívhatunk segítségül. Dr. Potecz Györgyit, a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológusát arról kérdeztük, hogy a stresszkezelésen túl milyen további egészségügyi előnyei vannak a tudatos rekeszlégzésnek.

A tartós stressz az egészséget is kikezdi

A stressz jelentős mértékben befolyásolja egészségi állapotunkat, melynek hatására a már meglévő betegségeink és a szervezetünkben zajló kóros folyamatok is rosszabbodhatnak. Amikor stresszelünk, idegrendszerünk szimpatikus oldala aktiválódik: gyorsul a légzés, szaporább lesz a szívverés, izmaink megfeszülnek, és vérnyomásunk is megemelkedik; miközben immunrendszerünket és emésztésünket takarékra állítja szervezetünk – ismerteti dr. Potecz Györgyi. Hozzáteszi: bár szervezetünk egy ideig ugyan képes alkalmazkodni a stresszhez, a tartósan fennálló feszültség és ránk nehezedő nyomás jelentős élettani károkat okozhat. A nyugalmi helyzet visszaállítása, a regeneráció az idegrendszer paraszimpatikus oldalának feladata, melyhez számos technikát (relaxáció, mozgás, meditáció, légzés) hívhatunk segítségül mi magunk is.

Beszív-kifúj: a mély légzési technikák pozitív hatásai

A mély (rekesz) légzés egyszerűen kivitelezhető, régóta ismert technika, amit a hagyományos harcművészetekben, a jógában és a meditációs gyakorlatok során is alkalmaznak. Amikor mély levegőt veszünk, a stresszhormonok szintje csökken a vérben, szívverésünk lelassul, vérnyomásunk csökken, izmaink ellazulnak. A mély légzési technika elsajátítása és gyakorlása számos mentális és pszichológiai előnnyel is jár: enyhítheti a szorongás és a depresszió tüneteit, fokozza a koncentrációt és a mentális fókuszt, hatására alvásminőségünk is drámaian javulhat. A rendszeresen és jól alkalmazott mély légzéssel csökkenthető a fájdalom, késleltethető a betegség előrehaladása és közérzetünk is javulni fog.

Rekeszlégzés- a legjobb, ami a tüdejével történhet

Születésünkkor valamennyien a rekeszre légzünk, ám a mozgásszegény életmódnak köszönhetően már kamaszkorban áttérünk a felületes mellkasi légzésre. Mivel ennél a légzési technikánál nem működik megfelelően a rekeszizom pumpafunkciója, így kevesebb levegő is jut a tüdőbe.

- A rekeszlégzés egy lassú és mély légzési módszer, melynek során a rekeszizom a hasüreg irányába mozdul, vállaink nem emelkednek, a bordakosár pedig oldalirányban tágul. A rekeszlégzés növeli tüdőnk kapacitását (akár kétszer több levegőt szívhatunk a tüdőnkbe, mint a mellkasi légzéssel), továbbá serkenti a szervek és a szövetek oxigéndús vérellátását – magyarázza Potecz doktornő, aki hozzáteszi, hogy bár első hallásra egyszerűnek tűnhet, hosszú időbe telik, és rendszeres gyakorlás szükséges ahhoz, míg megtanuljuk elsajátítani a helyes technikát.

Légúti betegségek? Tornáztassa meg légzőizmait!

-Klinikai vizsgálatok szerint a tudatos rekeszlégzés pozitív hatással van az asztmás tünetekre, és javíthatja COPD-s betegek légzési funkcióját (légzésszámot, légzési térfogatot és a légzési időt). A főként rekeszlégzésből álló légzőgyakorlatok segíthetnek megelőzni a posztoperatív tüdőszövődményeket, javíthatják a légzés hatékonyságát és erősíthetik a légzőizmokat felső hasi műtéten átesett betegeknél is. A légzőtorna különösen fontos a krónikus légúti betegségek (asztma, krónikus hörgőgyulladás, tüdőgyulladás, allergia, Covid-19) esetén. Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont szakembere arra is felhívja a figyelmet, hogy a légúti betegek orvos vagy gyógytornász irányítása mellett sajátítsák el a szükséges légzőtechnikákat, hiszen csak így biztosítható a feladatok helyes kivitelezése.

Összegzés

  • A stresszkezelés kulcsfontosságú a tüdő egészsége szempontjából.
  • A tartós stressz káros hatással van az egészségre, aktiválja a szervezet szimpatikus oldalát.
  • A mély rekeszlégzés csökkenti a stresszhormonok szintjét, csökkenti a szívverést, a vérnyomást, az izomfeszülést, és javítja az alvásminőséget.
  • A rekeszlégzés növeli a tüdő kapacitását, javítja a légzési funkciót és segíthet megelőzni a szövődményeket.
  • A légzőgyakorlatok különösen fontosak krónikus légúti betegségek esetén orvos vagy gyógytornász irányítása mellett.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a COPD kezdeti tünetei!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Tüdőközpont
# tüdő # rekeszlégzés # Légúti betegségek # Stressz # szorongás # depresszió # tüdőbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés